Dlaczego psy boją się fajerwerków?

Sztuczne ognie mogą być przyjemnym i ekscytującym sposobem świętowania dni takich jak Sylwester. Dla psów jednak głośne wybuchy i mrugające światła nie są tak zabawne.
Fajerwerki psy
Fajerwerki psy
Fajerwerki psy

Największą liczbę psich ucieczek w Stanach Zjednoczonych odnotowuje się w Dzień Niepodległości, hucznie świętowany fajerwerkami. Kluczowe jest więc upewnienie się, że Twój pies może zostać zidentyfikowany i można się z Tobą skontaktować w przypadku ucieczki ze strachu. Dobrym pomysłem jest wszczepienie mikroczipu na długo przed świętami. Warto też przypiąć plakietkę informacyjną do obroży.

Poniżej znajdziesz przyczyny psiego lęku przed sztucznymi ogniami oraz sposoby na jego obniżenie oraz uspokojenie zwierzęcia.

4 powody, dla których psy boją się fajerwerków

1. Są głośne

Większości pokazów sztucznych ogni towarzyszy jakiś rodzaj głośnego dźwięku. Psy mają bardziej czuły zmysł słuchu niż ludzie, więc te głośne wybuchy, trzaski i gwizdy są dla nich niepokojące.

2. Są nieprzewidywalne

Ludzie spodziewają się fajerwerków w święta takie jak Sylwester, ale dla psów jest to dzień jak co dzień. Sztuczne ognie pojawiają się niespodziewanie. Głośne dźwięki i błyskające światła brzmią i wyglądają inaczej za każdym razem. Dodatkowo, jeśli pojawiają się w różnym odstępie czasowym, pies nie może się do nich przyzwyczaić.

3. Są zagrożeniem

Hałas i nieprzewidywalność fajerwerków sprawia, że wiele psów uznaje je za zagrożenie. Wyzwala to ich reakcję walki lub ucieczki. Twój pies może szczekać na hałas lub uciekać i się chować. Może też przejawiać inne oznaki stresu, takie jak nerwowość, dyszenie, nerwowe przechadzanie się lub skamlenie.

4. Są pułapką

W Sylwestra nie da się uciec przed fajerwerkami. Więc jeśli hałas wyzwala w psie reakcję walki lub ucieczki, będzie starać się uciec przed zagrożeniem. Niestety, często nie ma dokąd iść, ponieważ nawet wewnątrz domu słychać głośne wybuchy.

Jak zapewnić psu bezpieczeństwo i spokój podczas fajerwerków

Jak widzisz, psy mają powody, by bać się sztucznych ogni. Na szczęście możesz zrobić kilka rzeczy, by zapewnić swojemu zwierzęciu poczucie bezpieczeństwa.

  • Trzymaj psa w domu: Nawet jeśli Twój czworonożny przyjaciel spędza większość czasu na świeżym powietrzu, zaprowadź go do domu podczas pokazu fajerwerków. Zapobiegniesz w ten sposób jego ucieczce, która może być dla niego niebezpieczna.
  • Stwórz bezpieczną przestrzeń: Przygotuj miejsce, które będzie bezpieczną przestrzenią. Zaprowadź psa do łazienki lub innego pomieszczenia z muzyką lub białym szumem, który zagłuszy fajerwerki. Przynieś psie legowisko, kocyki i zabawki do tego pomieszczenia, dzięki czemu pies poczuje się bardziej komfortowo.
  • Wypróbuj kamizelkę antystresową: Kamizelki, kurtki i koce antystresowe zapewniają lekki, ale ciągły nacisk. Dla wielu psów jest to rozluźniające i uspokajające. Tego typu produkty mogą być przydatne również w innych sytuacjach stresowych, np. podczas burzy.
  • Odwrażliwiaj: Zacznij dużo wcześniej pracować nad swoim psem, aby odwrażliwić go na fajerwerki i inne głośne dźwięki. Możesz zacząć przez ciche odtwarzanie dźwięków sztucznych ogni podczas zabawy ze swoim psem, nagradzając go przysmakami. Po jakimś czasie stopniowo pogłaśniaj nagrania podczas tych sesji zabaw. Ostatecznie pies będzie kojarzył dźwięki sztucznych ogni z czasem zabawy.

Nie wszystkie psy boją się fajerwerków, ale należy pamiętać, że zwierzę odbiera sygnały od Ciebie. Jeśli będziesz robić z pokazów sztucznych ogni wielkie wydarzenie, kiedy on się nie boi, może ostatecznie nabawić się lęku przed fajerwerkami. Postaraj się więc, aby Twój pies był spokojny, ale pamiętaj, aby również zachować spokój.

Zrozumienie przyczyn psiego lęku przed fajerwerkami pomoże Ci lepiej zająć się Twoim ulubieńcem i pomóc mu zachować spokój.