Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
Owczarek niemiecki w terenie

Psy z wrażliwym układem pokarmowym i ich potrzeby żywieniowe

Czy Twój pies odżywia się zdrowo, dobrze się rozwija, rośnie i w pełni korzysta z życia? Aby pies był zdrowy, jego układ pokarmowy musi funkcjonować prawidłowo.

W przypadku niektórych psów z wrażliwym układem pokarmowym może to oznaczać konieczność znalezienia karmy specjalnie dostosowanej do ich potrzeb. Poniżej znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o układzie pokarmowym psa, aby wybrać odpowiednią karmę dla psów z wrażliwym żołądkiem.

Dlaczego prawidłowe trawienie jest tak ważne?

Układ trawienny chroni Twojego psa przez całą dobę. To dlatego, że znajduje się w nim 70% komórek odpornościowych Twojego pupila, które chronią jego ciało przed toksynami i tworzą barierę między organizmem a szkodliwymi mikrobami występującymi w środowisku zewnętrznym.

Układ pokarmowy ma również za zadanie wchłanianie składników odżywczych z pożywienia, przekształcanie ich w energię i eliminowanie wszystkiego, co niestrawne.

Jak długo mogą trawić psy?

W zależności od kilku czynników przeciętny układ pokarmowy psa może potrzebować od 4 do 12 godzin, aby w pełni strawić posiłek. Na przykład, psy ras olbrzymich mogą potrzebować prawie 2 dni na strawienie pokarmu, podczas gdy mniejszym psom i szczeniętom zajmie to tylko około 4 godzin.

Rodzaj spożywanego pokarmu również odgrywa rolę w procesie trawienia, ponieważ trawienie pokarmu płynnego zajmuje mniej czasu. Jeśli Twój pupil zdradza objawy związane z delikatnym układem trawiennym i wydaje Ci się, że proces trawienia posiłków trwa dłużej lub krócej niż zwykle, może wystarczy zmiana karmy na taką, która jest odpowiednia dla psa z wrażliwym żołądkiem. O ile jednak dbanie o zdrową dietę jest bardzo ważne dla zapewnienia pupilowi dobrego samopoczucia, kiepskie trawienie może mieć także inne przyczyny, które będą wymagały odmiennego podejścia.

Co powoduje problemy z trawieniem u psów?

Jako zwierzęta wszystkożerne psy mogą bez problemu jeść każdy rodzaj pożywienia, co nie oznacza, że powinny tak robić. Jeśli jednak podejrzewasz, że Twój pies ma wrażliwy żołądek, przyczyną może być alergia lub nietolerancja pokarmowa. Wprowadzenie diety eliminacyjnej powinno pomóc w ustaleniu przyczyny problemu.

Przyczyną rozstroju żołądka może być również negatywna reakcja na nową dietę. Najlepiej zmieniać dietę swojego psa stopniowo, ponieważ gwałtowne zmiany mogą prowadzić do przejściowych problemów trawiennych. Nawet jeśli karmisz psa karmą dla psów o wrażliwym żołądku, zmiany najlepiej wprowadzać stopniowo.

Twój pies może też po prostu odziedziczyć wrażliwy żołądek. Zdarza się, że psy dziedziczą choroby po swoich rodzicach. Przykre, ale prawdziwe. W tym przypadku pojawienie się objawów w późniejszym okresie życia jest całkowicie normalne, więc nie należy wykluczać tej możliwości i trzeba wykonać badania zalecone przez lekarza weterynarii.

Inną przyczyną może być przejadanie się. Wszyscy wiemy, że psy mają tendencję do jedzenia łapczywie i przejadania się. Spożywanie dużych ilości pokarmu w krótkim czasie często powoduje rozstrój żołądka, ponieważ zmusza układ pokarmowy do wyjątkowo wytężonej pracy.

Ponadto, problemy trawienne mogą być również spowodowane przez robaki lub infekcje bakteryjne. W tym przypadku najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii, który powinien zalecić sposób leczenia.

Objawy wrażliwego układu pokarmowego u psów

Jeśli podejrzewasz, że Twój pies może mieć wrażliwy układ trawienny, zwróć uwagę na następujące objawy.

  • Stolce są często miękkie i słabo uformowane. Występujące od czasu do czasu biegunki, wzdęcia lub luźne stolce są naturalnym objawem zaburzeń równowagi mikroflory. Jednak gdy objawy te występują częściej, mogą wskazywać na nietolerancję pokarmową lub alergię.

Jeśli Cię to niepokoi, odwiedź lekarza weterynarii, który zbada Twojego pupila.

  • Kolejnym sygnałem ostrzegawczym mogą być wymioty. Jeśli powtarzają się zbyt często, to pewny znak, że problem jest poważniejszy niż chwilowy rozstrój żołądka.

Jak często należy karmić psa?

Z reguły psy powinny spożywać dwa główne posiłki dziennie, jeden rano, a drugi po około 12 godzinach, wieczorem. Powszechnie wiadomo, że psy mogą z niecierpliwością czekać na posiłek, ale mniej ludzi zdaje sobie sprawę, że w żołądku psa może wystąpić nadkwasota, jeśli między posiłkami upłynie więcej niż 12 godzin.

Możesz też podawać psu śniadanie, obiad i kolację, jeśli podawanie mu trzech posiłków lepiej pasuje do Twojego planu dnia. Możesz też dać psu jakąś przekąskę, ale nie przesadzaj – nawet jeśli patrzy na Ciebie błagalnym wzrokiem.

Jeśli pies ma wrażliwy żołądek, najlepiej podawać mu posiłki o regularnych porach. Dzięki temu pies będzie wiedział, kiedy spodziewać się posiłku i nie będzie cierpiał z powodu problemów żołądkowych.

Jaka karma dla psów z delikatnym żołądkiem jest najlepsza?

Jeśli podejrzewasz, że Twój pies może mieć delikatny układ trawienny, poproś o radę weterynarza. Możesz otrzymać zalecenie przejścia na dietę, która jest opracowana z myślą o wspieraniu układu trawiennego. Lekarz weterynarii może zalecić PURINA® PRO PLAN® z OPTIDIGEST, czyli specjalną kombinacją składników odżywczych, które wspierają trawienie. Taka dieta zawiera lekkostrawne składniki ułatwiające trawienie, a także bentonit – naturalną glinkę, która pomaga poprawić jakość stolca.

Więcej o PURINA® PRO PLAN® z OPTIDIGEST można dowiedzieć się tutaj.