Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
ONE logo
Czas na rozwój
 Pies wiejski czy miejski? Który ma lepsze życie?

Pies wiejski czy miejski? Który ma lepsze życie?

ONE logo
Od Purina ONE Dog

To, że pies powinien wieść zdrowsze i szczęśliwsze życie na wsi, a nie w mieście wydaje się oczywiste. Na wsi pełno jest otwartych, dużych przestrzeni.

Pies ma mnóstwo świeżego powietrza i możliwość ruchu. Jednak w kwestii zdrowia i dobrobytu psa, najbardziej kluczowym czynnikiem jest posiadanie czujnego i troskliwego właściciela. W rzeczywistości, zarówno wieś, jak i miasto mają swoje zalety. A oto kilka z nich...

Niektóre zalety życia na wsi

Oczywistą zaletą jest mnóstwo świeżego powietrza i przestrzeń do wędrówek. Pamiętaj jednak, że „wieś” może oznaczać wiele rzeczy: małą wioskę, miasto targowe, odizolowane miejsce pośrodku nierównych terenów rolnych lub kompletne odludzie. Nie każde z tych środowisk jest takie samo, część z nich niesie ze sobą poważne ryzyko dla zdrowia psa.

Psy uwielbiają swobodę biegania w otwartych przestrzeniach. Podczas wiejskich spacerów właściciele najczęściej spuszczają swoje czworonogi ze smyczy, nadzorując je z oddali. Jest to prawie niemożliwe w większości miejskich terenów, poza niektórymi parkami, w których można spuścić psa ze smyczy, ale które potrafią być nieprzyjazne psom niezbyt dostosowanym społecznie.

Niektóre wady życia na wsi

Ponieważ wiejskie psy rzadziej chodzą na smyczy, niestety częściej narażone są na niebezpieczeństwo. Ruch uliczny jest mniejszy, jednak ciężarówki, pociągi i autobusy wciąż jeżdżą, a osoby je prowadzące mogą być mniej wyczulone na przechodzące zwierzęta niż miejscy kierowcy.Można byłoby pomyśleć, że zanieczyszczenia w mieście bardziej narażają psy tam mieszkające na substancje toksyczne, jednak wiejskie psy, które mogą wolno biegać po otwartych przestrzeniach, mogą łatwiej ulec zatruciu pestycydami, środkami chwastobójczymi, trutką na szczury, płynem do chłodnic i wyciekami oleju silnikowego. Dodatkowo, ponieważ właściciel wiejskiego psa może nie być w stanie obserwować go na dużej posesji przez cały czas, może nie zdać sobie od razu sprawy z tego, że zwierzę jest chore. Może to narazić czworonoga na większe ryzyko, zwłaszcza ze względu na to, że czas pomiędzy odkryciem, że zwierzęciu coś dolega, a dotarciem do lekarza weterynarii, może być znaczny, często wymagający długiego dojazdu (najlepszą rzeczą, jaką może zrobić właściciel w takiej sytuacji, jest zadzwonienie do lekarza weterynarii po poradę dotyczącą udzielenia pierwszej pomocy przed potencjalną długą drogą bez natychmiastowej interwencji w domu).

Niektóre zalety życia w mieście

Życie w mieście ma jedną dużą zaletę dla psów: właściciele mieszkają blisko swoich pupili. Ta bliskość i interakcja jest sama w sobie nagrodą, ale pozwala też właścicielom na obserwowanie zmian w zachowaniu psa, włączając w to szybsze rozpoznanie, że zwierzęciu coś dolega.

Niektóre wady życia w mieście

Wiele psów żyjących w mieście jest mniej aktywnych niż te, które mieszkają na wsi, często są też bardziej rozpieszczane pożywieniem. Otyłość sama w sobie jest ryzykiem dla miejskich psów. Nadwaga może zwiększyć ryzyko wystąpienia nowotworu u psa, problemów ze stawami i różnych innych dolegliwości, skracając długość jego życia.Inne czynniki ryzyka dla miejskiego psa to m.in: Łatwy dostęp do śmieci, kości kurczaka i innego pożywienia, a także toksyczne niedopałki papierosów porozrzucane na ulicy. Upadek z wysokości w przypadku mieszkania na wyższym piętrze. Drzwi do windy, w których może utknąć łapa lub które mogą spowodować uduszenie psa smyczą. Natknięcie się na trutkę dla szczurów, starą gumę do żucia (jej powszechny składnik, ksylitol, jest trujący dla psów), czekoladę (która może spowodować niewydolność serca u psów), trujące rośliny domowe, lekarstwa stosowane u ludzi lub nawet substancje toksyczne, które właściciele sklepów mogą zostawić na chodniku, aby zniechęcić zwierzęta do załatwiania swoich potrzeb w pobliżu.

Odchody gołębi mogą zawierać grzyb z rodziny Cryptococcus, który stanowi zagrożenie dla życia psa. Ponadto, podobnie do czynników ryzyka dla psów wiejskich, psy w mieście także mogą natknąć się na stojące kałuże i wodę. Mogą one zawierać toksyczny płyn do chłodnic oraz bakterie Leptospira, które mogą być przyczyną niewydolności nerek lub wątroby.

Kilka porad dla właścicieli psów na wsi

Ważna jest odpowiednia kontrola psa żyjącego na wsi. Naucz go, gdzie może, a gdzie nie może chodzić. Gdy słychać samochód, powinien być nauczony uspokoić się i oddalić od drogi, zamiast szczekać na pojazd i go gonić. Chroń psa od sprzętu na farmie oraz trzymaj z dala od wszelkich miejsc, w których stosuje się lub przechowuje chemikalia. Bądź ostrożny przy innych zwierzętach gospodarskich i nie pozwól psu ich gonić ani dostawać się do ich zagród.

Kilka porad dla właścicieli psów w mieście

Znajdź zajęcia, które pozwolą Twojemu psu biegać o wiele więcej, jeśli uważasz, że za dużo przytył. Jeśli masz ograniczony czas, zarezerwuj trochę weekendu na zabawy i zajęcia z psem. Podczas tygodnia możesz zatrudnić osobę do wyprowadzania psa lub poprosić członka rodziny, by z nim poćwiczył za Ciebie.

Pamiętaj o spędzaniu czasu ze swoim psem. On uwielbia Twoje towarzystwo

Jeśli cały dzień jesteś poza domem, istnieją centra opieki dla psów, gdzie będzie on mógł biegać swobodnie i bawić się z innymi psami i ludźmi. Upewnij się, że wybierasz miejsce godne zaufania i, zanim zapiszesz psa, sprawdź czy ma on wszystkie szczepienia, został zbadany przez lekarza weterynarii, ma aktualną profilaktykę przeciw pasożytniczą oraz jest zsocjalizowany, dzięki czemu dogada się z innymi psami. Innym wyjściem jest zabranie psa do pracy, o ile polityka firmy na to pozwala. Jeśli w tej chwili to niemożliwe, możesz chcieć zasugerować to kierownictwu. Purina dąży do tego, aby być liderem w zachęcaniu firm do pozwolenia na przyprowadzanie zwierząt domowych do pracy. Dowiedz się więcej o naszych inicjatywach tutaj.