Twój ulubieniec, nasza pasja
Dwa koty jedzące z miski

Mokra czy sucha karma dla kotów: która jest lepsza?

Jeśli chodzi o karmę dla kotów, wybór jest bardzo duży. Właściciele kotów muszą wybrać spośród wielu różnych smaków, zdecydować, czy powinna być mokra, czy sucha, a także wziąć pod uwagę wiele innych czynników.

Jeżeli zastanawiasz się, która karma jest lepsza – mokra czy sucha – musisz wiedzieć, że obie są doskonałe. Należy tylko upewnić się, że wybrany przez Ciebie pokarm zawiera wszystkie niezbędne składniki i jest w pełni dostosowana do etapu życia Twojego kota. Chociaż niektóre koty (i ich właściciele) preferują jedną z tych karm, czasem najlepiej jest podawać obie.

Mokra czy sucha karma dla kotów

Mokra karma dla kotów

Prawdopodobnie znasz już mokrą karmę w puszkach, ale czy wiesz, że dostępna jest również w saszetkach? Oba rodzaje „można kupić w małych opakowaniach, dzięki czemu można zaserwować kotu różne smaki oraz łatwiej jest kontrolować wielkość porcji” – mówi dr Dorothy Laflamme, dietetyk weterynaryjny Puriny.

Wilgotność mokrej karmy dla kotów wynosi co najmniej 65%. W związku z tym, „mokrej karmy nie należy odstawiać na dłużej niż 30–60 minut, dzięki temu zapobiegniemy rozwojowi bakterii” – mówi Laflamme.

Mokra karma dla kotów ma jednak wiele zalet, np.:

  • Koty uwielbiają jej konsystencję i składniki.
  • Kotom łatwiej jest ją pogryźć.
  • Dieta staje się bardziej urozmaicona.
  • Pomaga zwiększyć całkowite spożycie wody.

Choć może wydawać się, że koty należy karmić mokrą karmą tylko przy wyjątkowych okazjach, nie należy patrzeć na nią jak na przekąskę lub smakołyk. Mokra karma dla kota jest w 100% pełnowartościowym i zbilansowanym pokarmem, który może stanowić istotną część diety każdego kota.

Sucha karma dla kotów

Sucha karma jest popularna wśród wielu właścicieli kotów, ponieważ jest praktyczna. Jest dostępna w większych workach, a ponieważ jej wilgotność nie przekracza 20 procent, ma dłuższy okres przydatności do spożycia, nawet po otwarciu. Dzięki temu bardziej się opłaca.

W przypadku karmy suchej istnieje mniejsze ryzyko rozwoju bakterii, więc możesz zostawić ją na cały dzień, a Twój kot będzie mógł się nią zajadać, kiedy Ty jesteś w pracy. Chrupiące granulki pomagają ograniczyć odkładanie się płytki nazębnej i kamienia. Starszym kotom może być jednak trudniej pogryźć suchą karmę.

Cat eating from a bowl

Czy dla kotów lepsza jest karma mokra czy sucha?

To Twój kot zdecyduje, czy woli suchą, czy mokrą karmę. Dietetycy Purina zalecają jednak podawanie kotu zarówno karmy mokrej, jak i suchej. Dzięki temu zapewnisz kotu odpowiednią ilość pokarmu wilgotnego oraz chronisz jego zęby, podając karmę suchą. A ponieważ dieta jest urozmaicona, Twój kot nigdy się nią nie znudzi.

Koty są neofilami, uwielbiają nowości. Może im się znudzić jedzenie ciągle tej samej karmy, podanej w ten sam sposób. Mieszanie mokrej i suchej karmy w jednym posiłku lub podawanie ich w oddzielnych posiłkach to dobry sposób na zapewnienie kotu urozmaicenia, którego nie tylko chce, ale też potrzebuje.

Dostosowywanie się do potrzeb i pragnień kota wzmacnia także waszą więź emocjonalną. Pewna osoba napisała: „Moje kociaki wprost pokochały Gourmet, błyskawicznie pochłaniają Melting Heart! Po tym posiłku były wyjątkowo chętne do okazywania mi swej kociej wdzięczności!”

Sklep z mokrą karmą dla kotów

Jeśli nigdy nie próbowałeś(-aś) karmić kota mokrą karmą, poznaj szeroką ofertę firmy Purina. Być może wypróbujesz kilka karm, aż znajdziesz takie, które polubi Twój kot. Na szczęście, jak przypomina Laflamme, „istnieją setki – jeśli nie tysiące – dobrej jakości karm dla kotów dostępnych w sklepach spożywczych, specjalistycznych sklepach zoologicznych, w Internecie i u weterynarzy”.

Dobrym pomysłem jest również wypróbowanie kilku różnych sposobów podawania karmy. Niektóre koty preferują „spulchnioną” karmę mokrą, podawaną na płaskim talerzu lub w szerokiej misce o niskich brzegach. Inne jedzą prosto z puszki. Kiedy znajdziesz już odpowiednie pożywienie i sposób podawania, który kot polubi, na pewno chętnie będzie jadł mieszankę mokrej i suchej karmy.