Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
Pro Plan logo
Pies stojący z właścicielem w lesie

Jak wybrać dla siebie najlepszego szczeniaka?

2 minuta czytania
Pro Plan logo
Od Pro Plan

Decydując się na czworonożnego przyjaciela powinniśmy najpierw dokładnie przeanalizować nasze możliwości. Szczenię staje się członkiem rodziny, co przekłada się na dodatkowe obowiązki i zmiany rytmu funkcjonowania całego domu. 

Dlatego zawsze powinna być to rozważna decyzja, nie tylko wybór psa na podstawie jego wyglądu, ale także cech fizycznych i potrzeb psychicznych.

SZCZENIACZKI SZYBKO ROSNĄ…

Kto nie zachwyca się malutkim szczeniaczkiem? Często jednak zapominamy lub w ogóle nie wiemy jakiej wielkości docelowo będzie ta rozkoszna puszysta kulka z oczami. Zanim szczenię trafi do naszego domu, warto zastanowić się, ile miejsca będzie potrzebowało jako pies dorosły. Miejsce potrzebne jest nie tylko na legowisko, zabawki, ale także na miski naszego ulubieńca.

Może też okazać się, że wybrane przez nas miejsce, nie pasuje szczeniakowi i trzeba będzie je zmienić. Zanim do małego mieszkania wybierzemy dużego psa – zastanówmy się czy będziemy się z nim w domu mieścić.

SZCZENIĘTA MAJĄ RÓŻNE POTRZEBY

Psy powstały w wyniku tysięcy lat wybierania odpowiednich osobników przez człowieka. Dlatego konkretne rasy będą miały mocne instynkty np. gonienia, noszenia, zaganiania czy kopania. Jeżeli jesteśmy miłośnikiem ogródka, raczej nie wybierajmy psów które uwielbiają kopać w ziemi jak np. jamniki i teriery, gdyż one mają to w genach i ciężko je tego będzie oduczyć. Zastanówmy się jak lubimy spędzać czas i wybierzmy psa, który będzie pasował do naszego stylu życia.

Pamiętajmy też, że u psów mieszańców niektóre cechy mogą być dziedziczone po ich przodkach i ich liczne psie talenty będą ujawniać się z wiekiem, np. talent do aportowania, tropienia czy aktywnego towarzyszenia właścicielowi przy rowerze.

KOSZT UTRZYMANIA PSA, TO NIE TYLKO JEDZENIE

Czasem biorąc szczeniaka nie przewidujemy stałych kosztów jakie będziemy ponosić, gdy pies dorośnie.

Oprócz regularnych kosztów jedzenia i wizyt profilaktycznych w lecznicy, może okazać się, że nasz pies wymaga dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych, którym sami nie podołamy. W takich sytuacjach warto zorientować się, gdzie znajduje się np. najbliższy polecany zakład groomerski – czyli psi fryzjer.