Twój ulubieniec, nasza pasja
ONE logo
Pomóż małemu psu w potrzebie
Spokojny sen dla Twojego psa

Spokojny sen dla Twojego psa

ONE logo
Od Purina ONE Dog

Wybierz legowisko, które pozwoli Twojemu psu lepiej spać

By ułatwić psu zadomowienie się (i zapobiec dalszemu drapaniu mebli, gdy mości się wieczorem) zawsze warto zrobić psu jego własne legowisko. Gdy wybierasz odpowiednie miejsce do spania, weź pod uwagę wielkość Twojego psa, sposób, w jaki lubi spać, i inne preferencje lub specjalne potrzeby, jakie może mieć, takie jak ból stawów, czy podparcie dla głowy.

1. Zapisz jego dane

Psie legowiska są zazwyczaj uzależnione od wagi i wielkości psa, dlatego właśnie tutaj zaczynamy określać jego potrzeby, zwłaszcza jeśli planujesz złożyć zamówienie online, a pies nie może przetestować łóżka w sklepie przed zakupem. Długość – zmierz długość swojego psa, od tylnych łap po nos.

Waga – jeśli masz w domu wagę, zważ najpierw siebie, a później, trzymając psa na rękach, zważ Was razem. Różnica między wynikami będzie wagą Twojego zwierzęcia, a ta metoda działa także w przypadku dużych psów, o ile możesz je bezpiecznie podnieść. Możesz też ewentualnie zadzwonić do lekarza weterynarii i poprosić o podanie wagi zapisanej przy ostatnim badaniu lub poprosić go o zważenie ulubieńca. Wiek – jeśli Twój pies staje się seniorem, może cierpieć na artretyzm i bóle mięśni. W takim przypadku lepiej wybrać grubsze legowisko, które będzie podpierać jego masę ciała, lub legowisko ortopedyczne. Koniecznie zapytaj swojego lekarza weterynarii o to, w jaki sposób Twój pies mógłby skorzystać z odpowiedniego rodzaju legowiska w zależności od swoich potrzeb.

2. Obserwuj, jak Twój pies śpi

Czy Twój pies śpi zwinięty w kłębek, z łapami wyciągniętymi do przodu czy z głową na oparciu, takim jak podłokietnik czy poduszka? Sprawdź też, czy inaczej śpi w dzień i w nocy.Opierając się na swoich obserwacjach, zanotuj, jaki kształt łóżka będzie potrzebny, aby dopasować się do wybranej pozycji Twojego psa.

3. Zastanów się nad materiałami

Jeśli Twój pies zrzuca dużo sierści lub często jest ubłocony w ciągu dnia, będziesz woleć legowisko z gładką powierzchnią, które łatwo czyści się odkurzaczem, lub pokrowiec, który jest wodoodporny i możliwy do zdjęcia oraz prania w pralce.Jeśli chodzi o wypełnienie materaca, większość legowisk wykorzystuje materiały dające podparcie lub gąbkę. Legowiska z wypełnieniem z gąbki są nieco droższe, ale bardziej wytrzymałe. Z czasem, legowiska niezawierające gąbki będą zostawiać wgniecenie w miejscu, w którym leży pies, przez co trzeba będzie je bardziej wypychać lub regularnie przetrzepać.

4. Wybierz styl

Standardowe legowisko dla psa – pasuje do wszystkich rozmiarów i rodzajów psów, lecz jest mniej odpowiednie dla zwierząt ze specjalnymi potrzebami. Legowisko z zagłówkiem – pasujące do większych ras, ale może też być idealne dla każdego psa, który lubi opierać głowę. Zauważysz, że tego typu legowiska są częściowo lub całkowicie otoczone zagłówkiem. Legowisko gniazdo – to rodzaj legowiska z zagłówkiem zaprojektowany dla mniejszych psów, aby mogły czuć się chronione przez wyższe brzegi. W rzeczywistości, każdy pies, który lubi być otulony zamkniętym otoczeniem, będzie z niego zadowolony.

5. Czy potrzebujesz legowiska ortopedycznego dla swojego psa?

Jeśli Twój pies jest seniorem lub cierpi na jakieś dolegliwości, na pewno skorzysta na ortopedycznym legowisku.