Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
Świąteczne przyjęcia, psy i fajerwerki

Świąteczne przyjęcia – Psy i fajerwerki

Przez cały rok pies jest dla ciebie cudownym kompanem, gdy tylko może uwielbia spędzać z tobą czas.

Jednakże, niektóre psy źle się czują przy nieznanych im dźwiękach czy nieznanych gościach, więc jeśli twój pies boi się fajerwerków i hałasu, być może potrzebuje dodatkowej opieki w trakcie świętowania.

Jeśli twój pies boi się fajerwerków lub staje się nerwowy podczas większych imprez, nie musisz natychmiast odwoływać przyjęcia. Poświęcając psu nieco czasu i uwagi, możesz pomóc mu pozostać spokojnym i zadowolonym przez cały wieczór. Bez względu na okazję, mamy dla ciebie kilka porad, co zrobić, aby twój pies bawił się równie dobrze jak ty!

Opieka nad psem podczas wyprawiania przyjęcia

Jeśli tylko dobrze się przygotujesz, twój pies będzie zadowolony i zrelaksowany podczas uroczystości. Dzięki temu oboje będziecie się dobrze bawić i nie martwić się o siebie.

1. Zapewnij psu znajome i ciche miejsce, do którego będzie mógł uciec i w którym nikt go nie będzie niepokoił.

Nie wszystkie psy są lwami salonowymi, niektóre nie lubią towarzystwa lub tłoku, nawet jeśli są dobrze zsocjalizowane. Opiekując się psem podczas imprezy pamiętaj, aby jego udział w niej zależał tylko od jego chęci. Przygotuj cichy pokój w innej części domu, pełen jego ulubionych zabawek oraz posłanie, gdzie będzie mógł się bawić lub przespać ten czas. Na kilka tygodni przed wydarzeniem przyzwyczaj psa do tego miejsca. Zostawiaj go tam, żeby czuł się w nim swobodnie, baw się z nim i nagradzaj. W bezpiecznym schronieniu pies będzie mniej zdenerwowany w stresujących sytuacjach.

2. Zmęcz go

Twój pies zapewne lubi spacery, pamiętaj, że są one również wspaniałym sposobem na spalenie energii. Przed przyjęciem idźcie na długi spacer połączony z zabawą, koniecznie dopilnuj by pies się wypróżnił, bo wtedy długo nie będzie musiał wychodzić. Tuż przed samą imprezą, możesz wyprowadzić go na dodatkowy mały spacer higieniczny.

3. Weź pod uwagę to, jak dobrze zsocjalizowany jest twój pies.

Dobrze zsocjalizowany i bardzo towarzyski pies z chęcią weźmie udział w przyjęciu i może tak samo jak ty cieszyć się tłumem ludzi w domu. W takim przypadku, przedstaw psa znajomym, gdy tylko przyjadą, a pies będzie wiedział, że nie musi się niczym przejmować. Nawet jeżeli będzie duszą towarzystwa (ale niekoniecznie przy misce chipsów…), pozwól mu na to aby zawsze mógł oddalić się do swojego azylu. Jeśli nie jesteś pewny jak twój pies potraktuje gości, nie sprawdzaj tego na imprezie: jeśli się przestraszy i ucieknie, czy zbyt podekscytowany zacznie skakać na ludzi, zrobi się nerwowo.

4. Udekoruj dom bezpiecznie

Twój pies może się skusić i pogryźć piękne dekoracje, często niestety nie smakują one tak dobrze jak wyglądają i mogą być niebezpieczne dla twojego ulubieńca. Dlatego zanim coś nowego rozłożysz w domu, zastanów się czy jest na odpowiedniej wysokości i w jakim stopniu może wzbudzić ciekawość Twojego psa.

Innymi świątecznymi zagrożeniami dla psów będą lampki, smakowicie wyglądające i pachnące czekoladki i słodycze – a nawet choinka, która jest lekko toksyczna, podobnie jak ostrokrzew i jemioła. Jeśli twój pies nie zwraca uwagi na te wszystkie atrakcje, raczej sam nie zrobi sobie krzywdy – jednak nie kuś losu i nie zostawiaj ich sam na sam z czworonogiem. Baw się z nim w otoczeniu tych nowości, aby się do nich przyzwyczaił, ale skupiaj jego uwagę na ulubionych zabawkach.

5. Jedzenie

Większość psów będzie zachwycona nagłym napływem nowych ludzi, którzy tylko czekają by dać im smakołyk w postaci kawałeczka świątecznego jedzenia. Pomimo, że psu się to spodoba, może mu to zaszkodzić. Przejedzenie się ludzkim jedzeniem i resztkami, może spowodować wymioty lub biegunkę, a nawet poważne zatrucie u psa. Zjedzenie twardych pokarmów jak kości może spowodować zadławienie, a wiele smakołyków ludzkich jak np. czekolada jest trująca i może być powodem nagłej wizyty u lekarza weterynarii.

Twój pies będzie robił słodką minkę do gości, ale powinieneś poprosić ich, by niczego mu nie dawali, bez względu jak słodko wygląda. Uprzedź ich, że pies ma swoje pory posiłków, swoje smakołyki i specjalną karmę. Twój pies ma ujmującą osobowość i potrafi ją wykorzystać, by poprosić o smakołyk, ale zawsze należy pamiętać, że zdrowie jest najważniejsze. A pies prosi przy stole nie dlatego, że jest głodny, tylko ze względu na to, że w taki sposób przez tysiące lat zaadaptował się do życia z człowiekiem.

6. Nadmierna stymulacja

Jeśli twój pies lubi by poświęcano mu uwagę, to ma szczęście – niektórzy z twoich gości z pewnością będą mu nadskakiwać! Zwracaj na niego uwagę i dopilnuj, żeby goście nie przesadzili. Jeśli twój pies wpadnie w nadmierną ekscytację, przyda mu się pół godzinki w przygotowanym wcześniej cichym pokoju, który pomoże mu się wyciszyć. Jeżeli twój pies jest bardzo reaktywny - warto takie sytuacje ćwiczyć na bieżąco. Pobudzonemu psu możesz też pomóc prosząc bliskiego przyjaciela czy członka rodziny, aby zabrał go na krótki spacer.

7. Prezenty

Nie tylko tobie prezenty sprawiają radość – większość psów jest tak samo podekscytowana ciągłym rozrywaniem papieru i pojawieniem się nowych rzeczy na urodziny czy Święta Bożego Narodzenia. Pamiętaj, co właśnie zapakowałeś lub rozpakowałeś na wypadek, gdyby nagle to coś zostało niechcący naznaczone śladami zębów. Wspaniałym sposobem będzie dać psu jego własny prezent, jak na przykład pyszne smakołyki takie jak np. Purina® Adventuros™, które zajmą go, podczas gdy będziecie rozpakowywać swoje prezenty. Koniecznie schowaj papier ozdobny oraz wszelkie wstążki i inne elementy, które stanowiły opakowanie prezentu.

8. Psy i fajerwerki

Twój pies może nie być zachwycony fajerwerkami. Głośny, pojawiający się sporadycznie hałas, połączony z rozbłyskiem niewiadomego pochodzenia, który nie ma oczywistego źródła może przestraszyć i zdezorientować, zwłaszcza gdy pies przyzwyczajony jest do spokoju i ciszy.

Jeśli twój pies boi się fajerwerków, powinieneś odpowiednio wcześniej skontaktować się ze specjalistą psich zachowań, a czasem nawet zastosować odpowiednie środki farmakologiczne od lekarza weterynarii, aby zmniejszyć traumę związaną z przeżywaniem takich świąt jak np. Nowy rok czy inne okazje. Aby dobrze się przygotować, odpowiedzialny właściciel podejmuje działania profilaktyczne już na miesiąc przed spodziewanym fetowaniem. Pamiętaj! Nie eksperymentuj na swoim psie, przygotuj się do świętowania z pomocą specjalisty i zleconych przez niego sposobów i środków.

9. Oswój psa z hałasem sztucznych ogni

Jeśli twój pies boi się głośnego hałasu, skontaktuj się z lekarzem weterynarii, który jest jednocześnie dyplomowanym specjalistą psich zachowań (np. COAPE). Taki specjalista często będzie w stanie najlepiej pomóc tobie i twojemu psu. Szkolenie i aklimatyzacja, zwłaszcza gdy są w młodym wieku, nauczy psy, że wystrzały i grzmoty nie są niczym strasznym. Możesz też odtwarzać dźwięki wystrzałów, by przyzwyczaić psa do hałasu.

10. Po zapadnięciu zmroku trzymaj psa w domu

Wyprowadź psa na spacer za dnia na smyczy, a po zmroku trzymaj go w domu (nie wypuszczaj do ogrodu, jeśli ma taką możliwość). Nawet jeśli u ciebie nie ma imprezy ze sztucznymi ogniami, może odbywać się ona u sąsiadów, co może zaskoczyć twojego psa. Zwierzęta w panice potrafią uciec, zgubić się lub zranić, więc dobrym pomysłem będzie oprócz oczywiście trwałego oznakowania (zaczipowania psa), także przyczepienie widocznej adresówki z twoimi danymi do szelek lub obroży.

11. Porozmawiaj ze swoim lekarzem weterynarii

Jeśli twój pies bardzo boi się sztucznych ogni oraz innych głośnych wystrzałów, a jego zachowanie się nie poprawia i jest bardzo zestresowany, powiadom lekarza weterynarii o jego objawach zdenerwowania. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów oraz leków, które lekarz weterynarii może zalecić, jeśli twój pies boi się hałasu. Przewlekły stres, może prowadzić do wielu chorób i pogorszenia się jakości oraz skrócenia długości życia Twojego ulubieńca.

12. Zachowaj spokój

Pies odbiera sygnały od Ciebie, swojego zaufanego przyjaciela. Uspokój się i nie poświęcaj swojemu psu więcej uwagi niż zwykle, nawet jeśli jest zdenerwowany. Jeśli twój pies boi się fajerwerków uspokój go i zapewnij, że wszytko będzie dobrze. Zachowuj się normalnie, a pies wkrótce podąży twym śladem. Udostępnij mu najcichsze miejsce w domu, może się okazać, że będzie to np. szafa z płaszczami w korytarzu wewnętrznym lub łazienka.

13. Tłumienie dźwięków

Jeśli zostałeś ze swoim psem, zasłoń zasłony i zamknij okna by stłumić odgłosy wystrzałów. Włącz muzykę lub telewizor, by stworzyć jednostajny i zidentyfikowany hałas, który ukryje nagłe, rzadkie wystrzały.

14. Zapewnij psie towarzystwo

Problem dzielony to pół problem. Jeśli twój pies dogaduje się z psami znajomych zaproś ich do siebie, zwłaszcza jeśli głośne dźwięki ich nie odstraszają. Pamiętaj, że pies, który się denerwuje, może zarazić swoim zdenerwowaniem innych…Dlatego Twój udział i stoicki spokój, nadal będą bardzo ważnym elementem.

Imprezy plenerowe

Jeśli twój pies nie potrafi się skupić na Tobie i komendach, nie zaleca się zabierania psa na festyny czy pokazy fajerwerków. Nawet bardzo dobrze wytrenowane psy, mogą dostać ataku paniki w takiej sytuacji, więc lepiej nie ryzykuj. Nigdy też w takich sytuacjach nie spuszczaj psa ze smyczy. Niespodziewany hałas w tłumie ludzi przyjmowany ze spokojem, wymaga nauki, wyjątkowo stabilnego charakteru psa oraz świetnej więzi z opiekunem i dużym poczuciu bezpieczeństwa. Jeśli masz wątpliwości, najlepiej zostaw go w domu. Dla pewności możesz zatrudnić profesjonalnego opiekuna do psa - petsittera, który w sposób profesjonalny zajmie się nim, podczas twojej nieobecności.

Nagroda dla psa za dobre zachowanie

Jeśli twój pies dobrze zachowuje się podczas twojego przyjęcia, pilnuje się w plenerze czy leży spokojnie w innej części domu, podczas gdy goście się bawią - ważne jest by pokazać mu później, jak dobrym był psem.

Nagrodź psa i nie szczędź pochwał, a jeśli jest w innym pokoju, zaglądaj do niego od czasu do czasu by nie poczuł się porzucony. Największą nagrodą dla psa jest twoje towarzystwo, nie tylko przysmaki. Wyprawiasz przyjęcie, więc mądrze poświęć mu czas, by również miał trochę radości, a potem idźcie na spacer połączony z jego ulubioną zabawą.