Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
mały kotek leżący na białym łóżku

Jak pomóc kotu pokonać fobie?

Instynkt przetrwania zwykle chroni kota przed kłopotliwymi sytuacjami, ale czasem może dojść do rozwinięcia się u niego dość nieracjonalnych fobii. Na szczęście jest kilka sposobów, które mogą pomóc przestraszonemu kotu i zapobiegną rozwinięciu się niepotrzebnych lęków.

Co zrobić, żeby kot się nie bał? 

Dzięki swojemu nadzwyczajnemu instynktowi przetrwania, koty świetnie potrafią same o siebie zadbać w naturalnych siedliskach. Gdy się boją, większość z nich ucieka przed tym, co może stanowić potencjalne zagrożenie, lub też szuka skutecznej kryjówki, w której może przeczekać i ocenić zagrożenie z bezpiecznej odległości, zamiast stawiać mu czoła.

Aczkolwiek, ten instynkt może przerodzić się w mniej racjonalne fobie, gdy kot będzie bał się czegoś, co jest naturalnym elementem otoczenia i jest w Twoim przekonaniu jest bezpieczne. Taki stres może wpływać na zdrowie kota, jeśli się powtarza i jest silny.

Jest wiele kroków, które można podjąć, by kot poczuł się w swoim domu zupełnie bezpiecznie. 

Gdy zauważysz objawy przerażenia u kota:

  • Zacznij przyzwyczajać kota do różnych rzeczy od małego, dzięki temu dorośnie nie bojąc się zamętu związanego z burzą, fajerwerkami, podróżami czy gośćmi.
  • Najważniejsze, aby twój kot oswoił się z tymi trudnymi do zrozumienia dla niego (choć najwyraźniej przerażającymi) sytuacjami, jak najwcześniej zanim zacznie postrzegać te drobne zmiany jako poważne zagrożenie. Z nieustraszonego, dobrze zaadaptowanego kociaka wyrośnie nieustraszony (a zatem mniej zestresowany) dorosły kot.
  • Zostawiając kota samego w domu zapewnij mu bezpieczną przystań

Niektóre koty stają się nerwowe, gdy są same w domu, więc bezpieczne legowisko podniesie je na duchu do czasu powrotu właścicieli. Wbrew pozorom możliwość ukrycia się w domku, pudełku tekturowym czy budce, czyli ograniczenie przestrzeni, będzie działało na korzyść takiego schronienia. Pomyśl o czymś, do czego kot będzie mógł się przytulić – gdzie twój zdenerwowany kot poczuje się ciepło, bezpiecznie i pod czułą opieką. Może to być duża pluszowa mysz z kompleksem ziółek lub miś.

Dopilnuj, by kot miał gdzie się schować, miejsce, które, gdy będzie w potrzebie potraktuje jako kryjówkę. Na przykład, kartonowe pudło z wyciętą dziurą wyściełane ciepłym, przytulnym posłaniem ustaw na kredensie lub na szerokim parapecie okiennym. To tania i bezpieczna przystań dla lękliwych i nerwowych kotów.

Dzięki takiej kryjówce kot odnajdzie spokój, a jeśli będzie zmuszony uciekać będzie miał miejsce, w którym poczuje się bezpiecznie. Możesz także zastosować feromony kocie, które mogą poprawić samopoczucie kota i zredukować stres nawet u połowy kotu, rozprowadzane za pomocą dyfuzora do gniazdka elektrycznego (w okolicy kryjówki Twojego kota) lub w postaci obróżki (oczywiście jeśli jej noszenie dodatkowo nie stresuje kota). Więcej rad na ten temat udzieli ci lekarz weterynarii lub specjalista od zachowania zwierząt i powie co będzie dobre dla twojego zestresowanego kota.

Jeśli masz bojaźliwego lub nerwowego kota nie próbuj na siłę go uspokoić. Jego bezpieczna kryjówka zapewni mu potrzebny komfort. Jeśli zauważysz objawy lęku u kota, najlepiej zachowuj się normalnie, upewnij się, że wiesz, gdzie kot jest i że mu nic nie grozi.

Twój kot boi się ludzi?

Zdrowy i prawidłowo socjalizowany kot lub kocię, zwykle nie boi się obcych ludzi. Wrodzona podejrzliwość jest naturalna, ale kot szybko powinien się zorientować, że nowi ludzie to nowe źródło zainteresowania, zabawy, a nawet przyjemności. Nie ma lepszego powodu na zawieranie nowych przyjaźni.

Oczywiście, sytuacja wygląda inaczej w przypadku kotów niesocjalizowanych, zdziczałych czy źle traktowanych w przeszłości. Niestety takim kotom ludzie nie zawsze kojarzą się przyjemnie i instynktownie ich unikają. Z trudem tolerują obecność domowników, czasem nie wszystkich. Złe doświadczenia z poprzednimi właścicielami czy innymi ludźmi mogą być wytłumaczeniem lęków u kota, więc o nich nie zapominaj. Może to być przyczyną lękliwości, jeśli wziąłeś dorosłego kota ze schroniska.

Jak uspokoić kota?

Dlatego wczesna socjalizacja i kontakt z człowiekiem są tak ważne dla kociąt – zwłaszcza tych ze schronisk. Im doświadczą więcej różnorodnych pozytywnych sytuacji za młodu, tym mniej będą się bać w przyszłości.

Koty, które boją się normalnych domowych wydarzeń, jak wizyta gości, są trudne w wychowaniu, ale z pewnością możesz pomóc im zredukować poziom stresu. Przy odrobinie czasu i cierpliwości postępy będą zauważalne. Jeśli zauważysz objawy lęku u swojego kota jak najszybciej poproś o pomoc lekarza weterynarii lub kociego behawiorystę.

Fobie u starszych kotów

Jeśli masz kota seniora (kota powyżej siódmego roku życia), będzie on bardziej zależny od ciebie pod względem bezpieczeństwa i interakcji społecznych. Starszy kot może częściej cię nawoływać niż gdy był młodszy.

Postaraj się nie reagować nadmiernym zainteresowaniem, gdyż to osłabi jego poczucie niezależności lub zachęci do nauczenia się bezradności. Uspokajające pieszczoty włącz wtedy, gdy naprawdę tego potrzebuje i pielęgnuj Wasze regularne rytuały, wtedy rozpieszczaj kota, ile chcesz.