Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twoje Zwierzę, Nasza Pasja
Co Ci powie... koci ogon?
mały kotek leżący na białym łóżku

Jak pomóc kotu pokonać fobie?

4 minuta czytania

Instynkt przetrwania zwykle chroni kota przed kłopotliwymi sytuacjami, ale czasem może dojść do rozwinięcia się u niego dość nieracjonalnych fobii. Na szczęście jest kilka sposobów, które mogą pomóc przestraszonemu kotu i zapobiegną rozwinięciu się niepotrzebnych lęków.

Dzięki swojemu nadzwyczajnemu instynktowi przetrwania, koty świetnie potrafią same o siebie zadbać w naturalnych siedliskach. Gdy się boją, większość z nich ucieka przed tym, co może stanowić potencjalne zagrożenie, lub też szuka skutecznej kryjówki, w której może przeczekać i ocenić zagrożenie z bezpiecznej odległości, i nie stawiać mu czoła.

Aczkolwiek, ten instynkt może przerodzić się w mniej racjonalne fobie, gdy kot będzie bał się czegoś, co jest naturalnym elementem otoczenia i jest w Twoim przekonaniu jest bezpieczne. Taki stres może wpływać na zdrowie kota, jeśli się powtarza i jest silny.

Twój kot boi się ludzi?

Zdrowy i prawidłowo socjalizowany kot lub kocię, zwykle nie boi się obcych ludzi. Wrodzona podejrzliwość jest naturalna, ale kot szybko powinien się zorientować, że nowi ludzie to nowe źródło zainteresowania, zabawy, a nawet przyjemności.

Nie ma lepszego powodu na zawieranie nowych przyjaźni.

Oczywiście, sytuacja wygląda inaczej w przypadku kotów niesocjalizowanych, zdziczałych czy źle traktowanych w przeszłości. Niestety takim kotom ludzie nie zawsze kojarzą się przyjemnie i instynktownie ich unikają. Z trudem tolerują obecność domowników, czasem nie wszystkich. Złe doświadczenia z poprzednimi właścicielami czy innymi ludźmi mogą być wytłumaczeniem lęków u kota, więc o nich nie zapominaj. Może to być przyczyną lękliwości, jeśli wziąłeś dorosłego kota ze schroniska.

Dlatego wczesna socjalizacja kontakt z człowiekiem jest tak ważny dla kociąt – zwłaszcza tych ze schronisk. Im doświadczą więcej różnorodnych pozytywnych sytuacji za młodu, tym mniej będą się bać w przyszłości.

Koty, które boją się normalnych domowych wydarzeń, jak wizyta gości, są trudne w wychowaniu, ale z pewnością możesz pomóc im zredukować poziom stresu. Przy odrobinie czasu i cierpliwości postępy będą zauważalne. Jeśli zauważysz objawy lęku u swojego kota jak najszybciej poproś o pomoc lekarza weterynarii lub kociego behawiorystę.

Fobie u starszych kotów

Jeśli masz kota seniora (kota powyżej siódmego roku życia), będzie on bardziej zależny od ciebie pod względem bezpieczeństwa i interakcji społecznych. Starszy kot może częściej cię nawoływać niż gdy był młodszy.

Postaraj się nie reagować nadmiernym zainteresowaniem, gdyż to osłabi jego poczucie niezależności lub zachęci do nauczenia się bezradności. Uspokajające pieszczoty włącz wtedy, gdy naprawdę tego potrzebuje i pielęgnuj Wasze regularne rytuały, wtedy rozpieszczaj kota, ile chcesz.