Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
ONE logo
Psy a inne zwierzęta
Psy i dzieci: radzenie sobie z psem i przybyciem niemowlęcia

Radzenie sobie z psem i przybyciem niemowlęcia

ONE logo
Od Purina ONE Dog

Mój pies i moje nowe dziecko

Dzięki odrobinie nauki po obu stronach, dzieci i psy mogą się świetnie dogadywać. Kochające, lojalne i gorliwe, psy to świetni towarzysze każdego dziecka, pomagający tworzyć relacje. Naturalnie wyczuwają to, jak czuje się dziecko, i mogą nawet pomóc w zapobieganiu alergiom. Czy jest coś ważnego, co trzeba wiedzieć, zanim się rozpocznie tę relację na całe życie? Oto kilka rzeczy, o których warto wiedzieć.

Korzyści zdrowotne dla dziecka

W marcu 2017 r., naukowe pismo „Nature” opublikowało badania związane z korzyściami posiadania psa żyjącego z małymi dziećmi*. Kanadyjskie badanie wykazało, że dzieci, które mają kontakt ze zwierzętami domowymi (70% z nich to były psy), miały wyższe poziomy korzystnych dla zdrowia mikroorganizmów oraz były mniej narażone na wystąpienie uczulenia na zwierzęta i ryzyko otyłości w późniejszym życiu.

Według badań Hein Min Tun, lekarza weterynarii i epidemiologa mikrobiologicznego z Uniwersytetu w Albercie*, „kontakt ze zwierzętami domowymi może ograniczyć choroby alergiczne i otyłość w późniejszym okresie życia”.

* Nature 543, s. 48–49 (30 marca 2017 r.) doi:10.1038/543S48a

Przedstawienie psa swojemu nowemu dziecku

Psy są częścią rodziny. Intensywnie odczuwają wszelkie dynamiczne zmiany w rodzinie. Często uważają, że to ich zadaniem jest trzymanie na oku swojego stada (kotów, ptaków, ludzi, w zależności od tego, z czego się ono składa) oraz domu. Kochają też uwagę, jaką im poświęcamy. Zanim narodzi się dziecko, Twój pies może czuć się lekko zaniedbany i ignorowany. Pierwsze dni dziecka są pełne emocji i zamieszania. Nie wolno tego lekceważyć. Tak więc, zanim dziecko przyjdzie na świat, najlepiej rozpocząć wprowadzanie zmian, dla dobra wszystkich. Czy słyszałeś(-aś) o spacerach z psem i wózkiem, zanim dziecko się narodzi? Może to nie być najgorszy pomysł.

1. Czy pies zostaje?

W przypadku pierwszego dziecka szczególnie trudno przewidzieć, jak bardzo zmieni się Twoje życie po powrocie ze szpitala. Przewidzenie więc, jak Twoje dziecko i pies będą się ze sobą czuć, jest prawie niemożliwe. Najpierw, zastanów się, czy Twój pies nie nabrał agresywnych skłonności (ze strachu lub chęci kontroli). Jeśli tak, należy się tym zająć. Pomyśl o tym, jak pies zachowuje się przy Tobie i czy istnieją jakieś granice, które zostały ustalone, abyście cieszyli się swoim towarzystwem?Następnie wyobraź sobie niesfornego brzdąca, który dopiero musi nauczyć się, jak poprawnie głaskać zwierzę, i delikatnie stuka psa w głowę. Małe dzieci muszą się nauczyć na przykład tego, że nie wolno całować psa w pysk oraz nie wolno zbyt mocno się o niego opierać, próbując zachować równowagę podczas nauki chodzenia.Poniżej znajdziesz listę kilku rzeczy, które mogą pomóc w tej sytuacji. Korzystając z pomocy profesjonalisty, dowiedz się, jak nauczyć psa lepszego zachowania. Gdy dziecko pojawi się na świecie, ogranicz i zawsze nadzoruj kontakt między nim a psem, do czasu gdy dziecko będzie w stanie zrozumieć szczególne cechy zachowania psa. W ostateczności, możesz rozważyć znalezienie nowego właściciela dla Twojego psa, który pokocha go tak samo jak Ty, chętnie przejmie Twoje obowiązki oraz jest przygotowany na agresywne zachowania zwierzęcia i ich świadomy. Zanim jednak podejmiesz jakiekolwiek radykalne decyzje dotyczące Ciebie i Twojej rodziny, skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub psim behawiorystą, poszukaj trenera pracującego dla psów i dokładnie sprawdź wszelkie informacje dostępne w sieci i ulotkach.

2. Przed porodem

Bycie zajętym przygotowaniami do przyjścia na świat nowego dziecka naturalnie wiąże się z ograniczaniem uwagi zazwyczaj poświęcanej swojemu futrzastemu towarzyszowi. To żaden problem, w ten sposób masz okazję na szybkie dostosowanie się do dzielenia swojej uwagi. Nie martw się, nie musisz dzielić swojego serca na dwoje, powiększy się ono na tyle, że pomieści obie miłości. Dodatkowo, jeśli już robisz zakupy dla maleństwa, zacznij wprowadzać do domu zapachy związane z niemowlętami: zasypkę, czyste pieluchy, szampon i nowe mebelki.

3. Zanim dziecko wróci do domu ze szpitala

Przynieś do domu kocyk lub dwa o zapachu niemowlęcia i podaj je swojemu psu, żeby się oswoił.

4. Zapoznawanie się

W sytuacji idealnej, ojciec, dziadkowie lub przyjaciel powinni zabrać Twojego psa na energiczny spacer, zanim pozna nowe dziecko. Dobrze wybiegany, będzie spokojniejszy. Pierwszy przyjazd dziecka do domu może być przyjęty przez wielu podekscytowanych dwunożnych członków rodziny. Jeśli w domu panuje pełna podniecenia, nerwowa atmosfera, nie spiesz się, poświęć kilka minut na spokojne przedstawienie Twojego maleństwa psu. Poczekaj z tym, aż atmosfera nieco się uspokoi. Możesz przedstawić ich sobie w domu, w czasie spaceru lub w ogródku; jeden rodzic trzyma dziecko, gdy pies może obserwować je z pewnej odległości. Pogłaszcz zwierzę i mów do niego spokojnie, wyjaśniając, kim jest nowa osoba i uspokajając go.

5. Pierwsze dni

Przez następnych kilka dni będziesz mieć dużo zajęć. Daj sobie i swojemu psu czas na dostosowanie się do nowego porządku. Miej na uwadze reakcje swojego psa; to czy jest spokojny, ciekawy dziecka, czy merda ogonem. Pozwól mu podejść do niemowlęcia, obwąchać pościel itp. Upewnij się, że dziecko nie kopnie psa niechcący, ponieważ pierwsze wrażenie można wywrzeć tylko raz. Nie wahaj się porozmawiać z lekarzem weterynarii, aby uzyskać dodatkowe porady.