Twój ulubieniec, nasza pasja
ONE logo
Dlaczego pies je trawę?
Psy a inne zwierzęta

Psy a inne zwierzęta

ONE logo
Od Purina ONE Dog

Koty i psy: jak sprawić, żeby to działało?

Pytania i odpowiedzi Gdy Twój pies poznaje Twojego kota

Psy i koty nie są naturalnie przyjaciółmi. To, co pies uważa za największy gest przyjaźni, kot uważa za niezwykłą bezczelność. Zarówno psy, jak i koty polują, gdy nadarzy się okazja, ale czasem mogą same stać się ofiarą, mają więc pełne spektrum instynktów, które mogą zwiększać brak zaufania pomiędzy nimi. Psi instynkt gonienia i próby łapania wszelkich małych, szybko poruszających się stworzeń w jego polu widzenia wcale nie pomaga.Jednak psy i koty mogą poradzić sobie z różnicami i stać się „przyjaciółmi na całe życie”, o czym zapewni nas wielu właścicieli. (Zerknij na serwis YouTube, jeśli szukasz dowodów!) Dzięki cierpliwości i odrobinie wiedzy z Twojej strony, Twój pies i kot mogą zacząć się ze sobą dogadywać.

Jaki jest scenariusz idealny do zostania przyjaciółmi?

Najlepszym przepisem na przyjaźń jest przygarnięcie kociątka i szczeniaka w tym samym czasie. Przez pierwsze 12 tygodni życia psa oraz przez pierwsze 9 tygodni życia kota, każde ze zwierząt przechodzi najbardziej intensywny okres rozwoju społecznego. Jeśli w tym czasie pozna zwierzęta innych gatunków, zaakceptuje je jako normalną część swojego życia.

Jaki jest bardziej wymagający scenariusz?

Zapoznanie ze sobą dorosłego psa i kota może wydobyć z nich instynkty terytorialne i wspomnienia z przeszłości. Nieważne jednak, które zwierzę pierwsze trafiło pod Twój dach, z czasem mogą się one do siebie przyzwyczaić i wzajemnie zaakceptować.

Czy mogę przygotować zwierzęta przed pierwszym spotkaniem?

Dobrym pomysłem jest zapoznanie zwierząt ze swoimi zapachami przed pierwszym spotkaniem. Możesz wymienić kocyki, zabawki, miski na pożywienie. Najlepiej jest trzymać zwierzęta w sąsiadujących pomieszczeniach przez pierwsze kilka dni do kilku tygodni, z zamkniętymi drzwiami pomiędzy. Zwierzęta będą wąchać pod drzwiami i przyzwyczają się do swojej obecności i zapachu bez stresu.Następnym krokiem jest trzymanie psa w otwartym pokoju, lecz przy zamkniętej bramce ochronnej. Pozwól kotu skryć się na wysokim meblu (lub wysokim drapaku) z dala od zasięgu psa, dzięki czemu zwierzęta będą mogły obserwować się z oddali. Próbuj tego najpierw przez kilka minut, a następnie aż po kilka godzin, zawsze pod nadzorem, w razie gdyby kot postanowił wskoczyć na bramkę lub pies ją przewrócił.

Jak mogę przygotować zwierzęta w dniu ich spotkania?

Weź psa i poćwicz z nim. Daj mu możliwość wybiegania się. Nakarm oba zwierzęta. Gdy są nakarmione i po zabawie, istnieje większa szansa na to, że będą się dobrze zachowywać.

Co powinno się zrobić z psem w momencie spotkania?

Weź swojego psa na smycz na pierwsze spotkanie i ciągle obserwuj jego mowę ciała, mów cicho i uspokajająco do obu zwierząt.

Co jeśli pies zachowuje się agresywnie, gdy pierwszy raz spotyka kota?

Jeśli zaczyna się zachowywać agresywnie, natychmiast odwróć jego uwagę. Zawołaj go, każ mu siąść i daj mu smakołyk. Powtarzaj te czynności do czasu, aż pies będzie spokojnie spoglądał na kota i następnie znów daj mu nagrodę - być może będzie trzeba to powtarzać przez kilka dni.

Jak najlepiej zająć się kotem, gdy po raz pierwszy spotyka mojego psa?

Im bardziej natarczywie Twój pies może zachowywać się wobec kota, tym bardziej kota to niepokoi, być może prowokując jego agresywne odruchy. Upewnienie się, że pies daje kotu potrzebną mu przestrzeń może bardzo pomóc obniżyć poziom stresu.

Przygotuj miejsce z myślą o Twoim kocie. Upewnij się, że ma on drogę ucieczki z pokoju i zapewnij mu wysokie miejsce, z którego będzie mógł obserwować. To pozwoli mu czuć, że ma kontrolę, i zmniejszyć instynkt „walki lub ucieczki”. Przyprowadzenie psa, gdy kot jest nisko na ziemi, może spowodować u niego panikę i ucieczkę, która może sprawić, że pies będzie chciał go potraktować jak zabawkę. Nigdy nie trzymaj kota, gdy pierwszy raz wprowadzasz psa, ponieważ może to wzbudzić w nim panikę związaną z niemożnością ucieczki, a to może oznaczać, że Cię podrapie.Zawsze pozwól kotu mieć przewagę. Na początku może pojawić się kilka prychnięć lub plucia, ale niech zwierzęta badają się nawzajem w swoim własnym tempie. Jeżeli po pierwszych gestach badawczych Twój kot wytrzyma i nie będzie uciekał, z czasem komunikacja między zwierzętami stanie się łatwiejsza.

Co jeśli kot zachowuje się agresywnie, gdy pierwszy raz spotyka psa?

Reakcją kota może być zamarcie w miejscu lub syczenie. Może też szukać możliwości ucieczki. Nie zmuszaj go do podejścia, pozwól na robienie tego, co chce robić, i na pewno pozwól na ucieczkę, jeśli jej potrzebuje. Możesz zmniejszyć potencjalny niepokój kota poprzez powstrzymanie psa od wykonywania gwałtownych ruchów. Powoli, Twój kot podejdzie i obwącha Twojego psa, a kiedy uświadomi sobie, że ten jest niegroźny, uspokoi się. Nie karz kota, jeśli pacnie psa w nos, to dla niego jedna z metod upewnienia się, że pies nie stanowi zagrożenia.

Psy i koty mogą naprawdę dobrze się ze sobą dogadywać i potencjalnie stworzyć najwspanialszą przyjaźń. To wcześniejsze doświadczenia zwierząt, nie ich instynkty, określają, w jaki sposób będą się zachowywać.