Twój ulubieniec, nasza pasja
Ciemny kot niejednolity pijący wodę ze stalowej miski na podłodze.

Wybór miski dla Twojego kota

Jeśli Twój kot jest wybredny w kwestii wody, być może pora kupić nową miskę. Do wyboru jest bardzo wiele opcji, ale z pewnością znajdziesz idealną miskę dla swojego ulubieńca. Koty z natury są dość odporne na pragnienie. Jeśli woda im nie pasuje – np. jest zbyt ciepła lub nie podoba im się miska – mogą postanowić nie pić wcale. Jednocześnie, wiele kotów ignoruje swoją miskę z wodą i pije z kałuż, często z przyczyn sobie tylko znanych. Dlatego wybór odpowiedniej miski jest bardzo ważny. Jeśli martwi Cię to, że kot nie pije wystarczająco dużo, skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Jak wybrać odpowiednią miskę na wodę

Zanim wybierzesz idealną kocią miskę na wodę, zastanów się, jaki model będzie najlepszy. Wpływ na tę decyzję może mieć osobowość Twojego ulubieńca, a także jego nawyki w kwestii jedzenia i picia. Jeśli kociak lubi przewracać rzeczy, dobrym wyborem będzie cięższa miska. Z drugiej strony, jeśli zwierzę nie lubi, jak jego wibrysy (wąsy kota) dotykają przedmiotów – a wiele kotów tego nie lubi – wygodniejsza może się okazać szeroka miska. Czasem trzeba wypróbować kilku różnych rodzajów kocich misek, zanim znajdzie się ten jeden idealny, ale na szczęście większość z nich jest niedroga. Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze miski?

Głębokość

Płytkie naczynia będą wymagały częstszego dolewania wody, ale mogą być dla Twojego kota wygodniejsze. Wybierając odpowiednią głębokość kociej miski, dbamy nie tylko o wygodę, ale również o zdrowie i bezpieczeństwo naszego kota podczas codziennego rytuału posiłków.

Materiał

Kocie miski produkuje się z wielu różnych materiałów. Popularnym wyborem są miski ceramiczne, charakteryzujące się solidnością i łatwością utrzymania w czystości. Miski ze stali nierdzewnej są trwałe, łatwe do utrzymania w czystości i odporne na rdzę. Natomiast, miski bambusowe są ekologicznym wyborem, wykonane z trwałego biodegradowalnego materiału.

Woda stojąca czy bieżąca?

Większość właścicieli kotów używa zwykłej miski na wodę, ale zwierzęta, które nie lubią pić, mogą dać się skusić specjalnej fontannie dla kotów. Fontanny zazwyczaj wyposażone są w systemy filtracji, usuwając z wody zanieczyszczenia i zapewniając świeży napój przez dłuższy czas. Koty, które mają trudności z picie wystarczającej ilości wody, mogą skorzystać z atrakcyjnego, ruchomego strumienia wody, który przyciąga ich uwagę i zachęca do picia.

Rodzaje misek dla kotów

Miska tradycyjna

Jest to najzwyklejsza miska, spotykana najczęściej. Są one niedrogie, łatwe do kupienia i utrzymania w czystości. Wiele kotów chętnie pije wodę stojącą z miski, jednak czasami bywają wybredne w kwestii źródła wody. Wówczas całkowicie rezygnują z picia z miski ze stojącą wodą, zwłaszcza jeśli w pobliżu znajduje się cieknący kran, z którego mogą skorzystać. Aby Twój kot częściej pił wodę stojącą, zmieniaj ją regularnie – zwierzęta wolą, gdy jest ona świeża i chłodna. Dbaj też o to, aby woda nigdy z niej nie wyparowała. Istotne jest, aby regularnie myć tradycyjne miseczki, aby zapewnić czystość i bezpieczeństwo kota. W przypadku wielu kotów, które preferują jedzenie w specyficznych pozycjach, wybór odpowiedniej głębokości miseczki również może wpłynąć na komfort spożywania posiłków.

Miska na wodę z dozownikiem

Alternatywą dla zwykłej miski jest naczynie z dozownikiem, który uzupełnia poziom wody. Tego typu produkty zazwyczaj są wytwarzane z plastiku i dołączona jest do nich pionowa butelka z wodą. Gdy kot pije, woda powoli wypływa z butelki, uzupełniając poziom płynu. Chociaż takie rozwiązanie nie zapewnia kotu wody bieżącej, dzięki niemu będziesz rzadziej ją dolewać. Jest to dobre rozwiązanie, gdy nie ma Cię cały dzień w domu. Miski z dozownikiem dostępne są w różnych rozmiarach, co pozwala dostosować je do indywidualnych potrzeb kota. Dodatkowo, wiele modeli posiada zamknięte pojemniki, co chroni karmę przed wpływem czynników zewnętrznych, takich jak wilgoć czy insekty.

Kocia fontanna na wodę

Kocie fontanny są idealnym rozwiązaniem dla zwierząt, które nie lubią pić wody stojącej. Jeśli Twój kot woli pić z kranu lub innych miejsc, zapewnij mu świeżą, bieżącą wodę. Rozwiązaniem może tu być kocia fontanna. Takie produkty najczęściej posiadają mały silniczek. Napełnij miskę wodą, a fontanna będzie wprowadzać ją w obieg. Twój kot może więc pić wodę zarówno z miski, jak i tę, która spływa z fontanny. Wiele kocich fontann zawiera filtry, które wyłapują kurz i sierść, dzięki czemu woda jest świeższa. Droższe fontanny mogą też ją chłodzić. To rozwiązanie idealne na gorące dni! Fontanna nie jest sposobem gwarantującym wyższe nawodnienie. Ta forma podania wody, która może być po prostu indywidulną preferencją Twojego kota. Jeśli zależy Ci włącznie na funkcji schodzenia wody, wystarczy, jeśli do miski z wodą dorzucisz kostki lodu.

Tworzywo, z którego wykonana jest miska

Plastik

Plastikowe miski to zazwyczaj najtańsza opcja, ale zdarza się, że po pewnym czasie wchłaniają zapachy, czego koty nie lubią. Mogą też pękać, a w efekcie stają się idealnym miejscem do rozwoju bakterii. A jeśli nie mają szerokiego dna, łatwo się przewracają.

Metal

Metalowe miski zazwyczaj produkuje się ze stali nierdzewnej. Są one łatwe w czyszczeniu i nie wchłaniają zapachów. Co więcej, woda w nich dłużej jest chłodniejsza w upały. Są jednak dość lekkie, przez co kot może je z łatwością przewrócić, robiąc przy tym niemały hałas.

Ceramika (lub szkło)

Miski ceramiczne to jeden z częstszych wyborów w przypadku wody stojącej – ciężko je przewrócić, łatwo się je myje i są niedrogie. Wybierając miskę ceramiczną do podawania wody kotu, opiekunowie mogą być pewni, że dostarczają swojemu pupilowi nie tylko bezpieczny, ale także trwały i łatwy w utrzymaniu element codziennej pielęgnacji Twojego pupila.

Gdzie umieścić miskę z wodą?

Tak samo jak w przypadku jedzenia, miska z wodą powinna się znajdować w dość spokojnym miejscu. Nawet jeśli Twój kot jest towarzyski, w przedpokoju może panować dla niego zbyt duży ruch. Postaw miskę w czystym i pozbawionym zapachów miejscu – z dala od kuwety! Koty to bardzo czyste stworzenia i tak jak my wolą oddzielać od siebie strefy życia. Dla własnej wygody warto też położyć miskę na łatwej do czyszczenia powierzchni, takiej jak płytki panele czy po prostu podkładka. Kocią miskę zawsze stawiaj na podłodze, gdzie jest do niej łatwy dostęp. Nie umieszczaj jej na stole czy blacie kuchennym, nawet jeśli Twój kociak uwielbia skakać i się wspinać.

Jeśli masz więcej niż jednego kota, niech każdy z nich ma osobną miskę, nawet jeśli z reguły się dzielą. A najlepiej zostaw miski w kilku miejscach mieszkania, dzięki czemu Twój kot zawsze znajdzie spokojne miejsce, w którym będzie mógł się napić. Dostarczanie każdemu kotu osobnej miski to nie tylko kwestia hierarchii czy unikania potencjalnych sporów o jedzenie, ale także ważny element dbania o zdrowie zwierząt. Posiadanie indywidualnych misek pozwala monitorować ilość spożywanego pokarmu przez każdego kota, co jest istotne zwłaszcza w przypadku kotów o różnych potrzebach żywieniowych czy wagach.

To co w misce

Czy poza idealnie dobraną miską na wodę lub zachęcającą do picia kocią fontanną i prawidłowo zbilansowaną dietą możesz coś jeszcze zrobić dla dobrego nawodnienia swojego ulubieńca? Tak! Nawodnienie Twojego kota skutecznie wesprze włączenie dodatku dietetycznego PURINA® PRO PLAN® Hydra Care™. Hydra Care pomaga kotom zwiększyć całkowite spożycie wody, średnio nawet o 27% w porównaniu z nawadnianiem samą wodą. Dowiedz się więcej na temat tego suplementu.

Szukaj także produktów o większej zawartości wody, które z pewnością przypadną do gustu Twojemu kotu: Felix soup, Gourmet Gold Sauce Delight czy Gourmet Perle.