Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
Jak pomóc kotu pokonać fobie?
Mały kotek jest głaskany.

Wiek kota w przełożeniu na ludzkie lata

Jeśli jesteś posiadaczem kota, pewnie zastanawiałeś się, jak obliczyć wiek swojego pupila w porównaniu do ludzkiego czasu. Mówi się, że jeden rok kociego życia odpowiada siedmiu ludzkim latom. Jednak w rzeczywistości roczny kot jest dużo bardziej dojrzały niż siedmioletnie dziecko.

Jak policzyć wiek kota?

Nie ma wiarygodnego naukowego sposobu na obliczenie relacji między ludzkim, a kocim wiekiem. Ogólnie przyjmuje się jednak, że pierwsze dwa lata kociego życia odpowiadają 25 ludzkim latom. Każdy kolejny rok życia kota odpowiada czterem ludzkim latom. Oznacza to, że jeśli twój kot ma sześć lat, jest w wieku 41 letniego człowieka.

Niektóre źródła podają, że najstarszy kot świata przeżył 34 kocie lata, czyli aż 153 ludzkie! Niektóre rasy kotów są bardziej długowieczne od innych. Uważa się np., że koty rasy syjamskiej i manx żyją najdłużej, mogą więc osiągnąć wiek odpowiadający wiekowi niedożywanemu przez ludzi.

Sprawdź, ile lat ma Twój koci towarzysz w przeliczeniu na lata ludzkie, korzystając z poniższego kalkulatora wieku kota:

Mój kot ma

mniej niż

1

lat(a)

rok

przeciągnij suwak