Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
Purina ONE logo
Lekki futrzany kotek trzymany przez kobietę.

Jak przygotować się na pojawienie się kota w domu?

2 minuta czytania
Purina ONE logo
Od PURINA ONE®

Pomyśl o podstawowej opiece i tresurze, które będziesz musiał zapewnić Twojemu Kotu.

Zanim do Twojej rodziny dołączy nowy Kot, musisz dokładnie zaplanować i przygotować Twój dom, tak aby był wygodny i bezpieczny dla nowego domownika.­­ Jakich zabawek i urządzeń będziesz potrzebować? Jak upewnić się, że nowy zwierzak dobrze zaprzyjaźni się z dotychczasowymi Kotami? Im więcej dowiesz się na ten temat, tym łatwiej zaaklimatyzujecie się w nowej sytuacji i nawiążecie silniejszą relację. Przeczytaj nasze artykuły nt. podstawowej opieki i materiały dotyczące tresury, aby uzyskać więcej informacji.

Ustal role w rodzinie

Czy Twoje dzieci błagały o Kota i obiecały zawsze po mnie sprzątać? Choć takie deklaracje należy przyjmować z przymrużeniem oka, każdy domownik może pomóc w opiece nad Waszym Ulubieńcem. Aby tak było, każdy z członków rodziny musi dokładnie wiedzieć jaka jest jego rola.

Planuj koszty

Wcześniejsze zaplanowanie budżetu przyniesie Ci wiele korzyści. Musisz wziąć pod uwagę wydatki związane z opieką nad kotem, wizytami u weterynarza, niezbędnym oprzyrządowaniem, czy w opłatami w trakcie podróży. Skonsultuj się z weterynarzem lub pracownikami pobliskiego schroniska, aby określić wysokość niezbędnych zasobów finansowych.

Styl życia i środowisko

Czy wiesz, że powodem, dla którego wiele Kotów trafia do schroniska, jest styl życia właścicieli? Czasem ze względu na współlokatorów, przeprowadzkę, właścicieli mieszkania, a czasem przez zbyt małą przestrzeń, miejsce, w którym żyjesz może okazać się mniej gościnna dla Kota, niż mogło Ci się to początkowo wydawać. Upewnij się, że masz zgodę wszystkich, którzy Cię otaczają, zanim wprowadzisz Kota do Twojego domu. Jeśli okaże się, że to nie jest dobry moment, nie martw się! Gdy będziesz już gotowy/a, wiele Kotów nadal będzie poszukiwać domu.

Który Kot jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni?

Wiele osób, które planują adopcje Kota, decyduje się na tę samą rasę, którą mieli w dzieciństwie. Często zapominają przy tym, że charakter może okazać się ważniejszy, niż rasa, czy kolor. Niektóre Koty potrzebują więcej kontaktu z ludźmi i ich uwagi, inne natomiast sprawdzą się jako zwierzęta domowe ludzi aktywnych i zabieganych.

Gdzie znaleźć nowego Kota?

Istnieje wiele sposobów na znalezienie nowego Kota. Hodowcy i pobliskie schroniska to tylko dwa przykłady miejsc, do których możesz się udać.

Wybór rasy

Jeśli szukasz określonej rasy, użyj wyszukiwarki na stronie Purina. Możesz tez skorzystać z innych stron, aby zlokalizować hodowców w Twoim rejonie.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci zdecydować, czy to właściwy moment na adopcję Kota.

Powiązane artykuły

PURINA ONE®