

Na przestrzeni wieków koty przystosowały się do drapieżniczego trybu życia w pobliżu ludzkich domów. Obecnie nasze koty mają inne potrzeby niż ich przodkowie.
Pomimo tego w naszym kocie domowym dostrzegamy prywatnego tygrysa. Warto zrozumieć jak w świetle aktualnego stanu wiedzy, spełniać specyficzne zapotrzebowanie na składniki odżywcze kota. Może w tym pomóc na co dzień dobrze zbilansowana dieta jak Purina® One®.
3x więcej białka, ale nie za dużo
Twój kot potrzebuje w swojej diecie 3 razy więcej białka niż ty i o połowę więcej niż Twój pies. To bardzo dużo. Białko to cenny surowiec służący do budowy i regulacji procesów życiowych kota. Z kolei jego nadmiar czy niska jakość może być szkodliwa. Nadmiar białka wpływa na obciążenie pracy układu wydalniczego oraz poziom krążących produktów przemiany materii. Dlatego w przypadku kotów ważnym elementem jest odpowiedni skład białka - na który wpływa ilość i rodzaj budujących go aminokwasów.
Z białka kota zbudowano
Białko składa się tak jak mur z cegiełek, które nazywamy aminokwasami. Mają one różną budowę jak puzzle. W organizmie kota w wyniku procesów trawiennych, cegiełki są rozkładane, aby następnie poskładać je w odpowiedni sposób budując organizm kota. Białko pochodzące z różnych źródeł, składa się z różnych cegiełek i to w różnych proporcjach.
Ponad ¼ białka jest wykorzystywana na budowę włosa, który się z niego głównie składa. Dlatego jednym z długoterminowych objawów kiepskiej jakości lub zbyt małej ilości białka w diecie, będzie gorsza jakość okrywy włosowej Twojego kota i intensywniejsze gubienie włosów.
Kot nie polował na kotlety
Mięso mięśniowe stanowi tylko około 30% ciała przeciętnej ofiary Twojego kota, tak więc także w tzw. naturalnej diecie kota nie jest jedynym źródłem białka. No bo przecież koty nie polowały na kotlety i filety! Dlatego, aby zapewnić odpowiedni poziom i różnorodność dla prawidłowego funkcjonowania Twojego kota, należy dbać o prawidłowe zbilansowanie białka w jego diecie. Karmy Purina® ONE® zapewniają optymalne zbilansowanie białka pod kątem jakościowym i ilościowym na poziomie średnio 35% w analizie, aby zapewnić Twojemu kotu widoczne zdrowie i witalność dziś i jutro.
Kocie życie „bez cukru”
Cukry proste są kotom do tego stopnia nie potrzebne, że zanikła im zdolność rozpoznawania smaku słodkiego. Obecność w diecie cukru kota ma znaczenie głównie regulacyjne dla bytujących w kocich jelitach mikroorganizmów oraz czasem dla nadania odpowiedniej struktury pokarmu. Jeśli nasz kot przejada się pokarmami bogatymi w cukry (np. ciasta, ciasteczka, słodki nabiał, owoce) może cierpieć na niestrawności, a nawet nabawić się poważniejszych problemów zdrowotnych. Dlatego koniecznie zwróć uwagę na podawane dodatkowo pokarmy kotu, gdyż mogą mu szkodzić. Nawet czasem gdy kot sam chętnie podjada nam coś z talerza, nie oznacza to że potrafi odróżnić coś co mu szkodzi od tego co jest korzystne.
Wielocukier niezbędny dla pracy jelit
Z kolei cukry złożone, czyli niektóre węglowodany mają korzystny wpływ na pracę układu trawiennego kota. Pochodzące z pełnoziarnistych zbóż dostarczają zarówno źródło energii w postaci łatwostrawnej skrobi jak i źródło włókna - czyli błonnika poprawiającego pracę jelit. Umiarkowany poziom energii z węglowodanów, działa oszczędzająco na wykorzystanie białka oraz pozwala obniżyć poziom w diecie tłuszczu. Z kolei wyższy poziom włókna pozwala przesuwać włosy w przewodzie pokarmowym kota chroniąc go przed zatkaniem. Na co dzień włókno prebiotyczne pomaga w poprawie funkcji jelit i wzmacnianiu naturalnej odporności kota.
Dzięki unikalnej formule Bifensis™ obecnej w karmie Purina® ONE®, są wzmocnione mechanizmy obronne Twojego kota dziś i jutro. Ogromnie ważnym elementem są prawidłowe wzajemne proporcje składników odżywczych i optymalne odżywianie kota na co dzień. Karmiąc karmą Purina® ONE® dobraną do indywidualnych potrzeb Twojego kota, już na przestrzeni 21 dni zaobserwujesz widoczne różnice w witalności i wyglądzie swojego kota.
Powiązane artykuły:
