Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
Purina ONE logo
Czy mój kot jest wybredny?
Kot jedzący z czerwonej miski

Co jedzą koty, czyli o prawidłowym żywieniu kota

Purina ONE logo
Od PURINA ONE®

Na przestrzeni wieków koty przystosowały się do drapieżniczego trybu życia w pobliżu ludzkich domów. Obecnie nasze koty mają inne potrzeby niż ich przodkowie. Pomimo tego w naszym kocie domowym dostrzegamy małego tygrysa. Warto zrozumieć jak w świetle aktualnego stanu wiedzy, spełniać specyficzne zapotrzebowanie na składniki odżywcze kota. Może w tym pomóc na co dzień dobrze zbilansowana dieta jak Purina® One®, która dostarczy mu wszystkie składniki odżywcze. 

Koty jedzą 3 razy więcej białka od ludzi

Koty to naturalni drapieżcy, a ich dieta jest znacznie bardziej zorientowana na białko niż dieta ludzi. Twój kot potrzebuje w swojej diecie 3 razy więcej białka niż Ty i o połowę więcej niż Twój pies. To bardzo dużo. Białko to cenny surowiec służący do budowy i regulacji procesów życiowych kota. Z kolei jego nadmiar czy niska jakość może być dla niego szkodliwa. Nadmiar białka wpływa na obciążenie pracy układu wydalniczego oraz poziom krążących produktów przemiany materii. Dlatego w przypadku kotów ważnym elementem jest odpowiedni skład białka - na który wpływa ilość i rodzaj budujących go aminokwasów. Dbając o dostarczenie wystarczającej ilości białka, właściciele kotów wspierają zdrowy tryb życia i dobre samopoczucie swoich futrzastych towarzyszy.

Rola białka w kociej diecie

Białko składa się z cegiełek, które nazywamy aminokwasami. Mają one różną budowę jak puzzle. W organizmie kota w wyniku procesów trawiennych, cegiełki są rozkładane, aby następnie poskładać je w odpowiedni sposób budując organizm kota. Białko pochodzące z różnych źródeł, składa się z różnych cegiełek i to w różnych proporcjach. Ponad ¼ białka jest wykorzystywana na budowę włosa, który się z niego głównie składa. Dlatego jednym z długoterminowych objawów kiepskiej jakości lub zbyt małej ilości białka w diecie, będzie gorsza jakość okrywy włosowej Twojego kota i intensywniejsze gubienie włosów.

Kot nie polował na kotlety

Mięso mięśniowe stanowi tylko około 30% ciała potencjalnej ofiary Twojego kota, tak więc także w tzw. naturalnej diecie kota nie jest jedynym źródłem białka. No bo przecież koty nie polowały na kotlety i filety! Dlatego, aby zapewnić odpowiedni poziom i różnorodność dla prawidłowego funkcjonowania organizmu kota, należy dbać o prawidłowe zbilansowanie białka w jego diecie. Karmy Purina® ONE® zapewniają optymalne zbilansowanie białka pod kątem jakościowym i ilościowym na poziomie średnio 35% w analizie, aby zapewnić Twojemu kotu widoczne zdrowie i witalność.

Cukier nie jest kotu potrzebny

Koty są mięsożercami, a ich naturalna dieta nie obejmuje węglowodanów prostych, takich jak cukry. Cukry proste są kotom do tego stopnia niepotrzebne, że zanikła im zdolność rozpoznawania smaku słodkiego. Obecność cukru w kociej diecie ma znaczenie głównie regulacyjne dla bytujących w kocich jelitach mikroorganizmów oraz czasem dla nadania odpowiedniej struktury pokarmu. Jeśli nasz kot przejada się pokarmami bogatymi w cukry (np. ciasta, ciasteczka, słodki nabiał, owoce) może cierpieć na niestrawności, a nawet nabawić się poważniejszych problemów zdrowotnych. Dlatego koniecznie zwróć uwagę na podawane dodatkowo pokarmy kotu, gdyż mogą mu szkodzić. Nawet jeśli kot sam chętnie podjada nam coś z talerza, nie oznacza to, że potrafi odróżnić coś co mu szkodzi od tego co jest dla niego korzystne.

Wielocukier niezbędny dla pracy jelit kota

Z kolei cukry złożone, czyli niektóre węglowodany, mają korzystny wpływ na pracę układu trawiennego kota. Pochodzące z pełnoziarnistych zbóż dostarczają zarówno energii kotu w postaci łatwostrawnej skrobi jak i źródło włókna - czyli błonnika poprawiającego pracę jelit. Umiarkowany poziom energii z węglowodanów, działa oszczędzająco na wykorzystanie białka oraz pozwala obniżyć poziom w diecie tłuszczu. Z kolei wyższy poziom włókna pozwala przesuwać włosy w przewodzie pokarmowym kota chroniąc go przed zatkaniem. Na co dzień włókno prebiotyczne pomaga w poprawie funkcji jelit i wzmacnianiu naturalnej odporności kota.

Dzięki unikalnej formule Bifensis™ obecnej w karmie Purina® ONE®, wzmacniasz mechanizmy obronne Twojego kota. Precyzyjnie zbilansowane proporcje składników odżywczych w codziennej diecie, dostosowane do indywidualnych potrzeb Twojego pupila, sprawią, że zauważysz znaczącą poprawę już po zaledwie 21 dniach. Zadbaj o zdrowie i witalność swojego kota, wybierając Purina® ONE® - doskonałą receptę na codzienną pielęgnację futrzanego przyjaciela. Optymalne poziomy składników odżywczych, takich jak białko, witaminy i minerały, wspierają nie tylko kondycję mięśni, lecz także dbają o zdrowie skóry i sierści.

Powiązane artykuły:

PURINA ONE®