Twój ulubieniec, nasza pasja
Purina ONE logo
Wybór miski dla Twojego kota
Ciemnobrązowy kot, któremu właściciel podaje jedzenie w misce

Czy mój kot jest wybredny?

Purina ONE logo
Od PURINA ONE®

Chociaż każdy kot ma swój rozum, to jednak sposób w jaki traktujesz Twojego ulubieńca, ma duży wpływ na jego proces uczenia się.

Jeśli będziesz często mieszać jego jedzenie lub zmieniać harmonogram posiłków, wabić niezdecydowanego kota do miski smakołykami z rodzinnego stołu, to możesz z powodzeniem wychować wybrednego niejadka.

Twój czworonożny przyjaciel bardzo szybko nauczy się jak manipulować Tobą, aby dostać „ludzkie” kąski zamiast zdrowego i zbilansowanego posiłku.

Spójrz na ten problem z punktu widzenia Twojego kota. Co zrobiłbyś/abyś w sytuacji, w której jesteś nagradzany/a za każdym razem, gdy nie zjesz obiadu? Aby uniknąć wybrzydzania, ustal plan posiłków i trzymaj się go. Nie zostawiaj też jedzenia w nadmiarze w misce, gdyż przyczynia się to do przekarmiania kota, ale niekoniecznie do zrównoważonego pobrania składników odżywczych.

Znane jest, że kot poluje na właściciela przy lodówce. Opiekunowi wydaje się, że to on kota nauczył takiego zachowania, a tymczasem jest całkowicie na odwrót. Kot z nudów szuka sposobów na to jak skutecznie coś zdobyć. Jeżeli na miauknięcie kota w kuchni, otwierasz natychmiast lodówkę i podajesz kotu kawałek wędliny albo serka, zrozum że to ty właśnie zostałeś upolowany.

Dlatego, postaraj się oduczyć kota tego zachowania, ucząc nowego porządku, gdy kot miauczy w kuchni pogłaszcz go i daj mu specjalne kocie-łakocie.

Pokarmy dla ludzi mają nieodpowiednie proporcje szkodliwych dla kocich nerek składników mineralnych, nie mówiąc o ich kaloryczności – jeden plaster wędliny jest wart tyle co saszetka dla kota….Jeśli kot upoluje pod lodówką wszystkich członków rodziny – to w ogóle nie musi nic już w ciągu dnia zjeść… Tak jak dziecko, w lodziarni przed obiadem.

Jeśli Twój kot zazwyczaj nie grymasi przy misce i starasz się unikać powyżej opisanych błędów, a mimo to pojawiają się problemy z posiłkami, zabierz kota do lekarza weterynarii.

Każde odchylenie od wcześniej ustalonych nawyków może być symptomem choroby!