Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
ONE logo
Pomóż małemu psu w potrzebie

Pomóż małemu psu w potrzebie

ONE logo
Od Purina ONE Dog

Jak uratować małego psa i zapewnić mu dom

Jeśli chcesz mieć małego psa, być może zakładasz, że musisz zacząć od szczeniaka. A czy przeszła Ci przez głowę myśl o daniu domu małemu dorosłemu psu ze schroniska lub fundacji? Są tysiące wspaniałych, małych psów, które szukają nowego domu na zawsze, a Twój wymarzony pies może być jednym z nich.

W poszukiwaniu miłości

Wiele małych psów trafia do schronisk, ponieważ zmienia się sytuacja w ich dotychczasowym domu – rozwód, narodziny dziecka, śmierć właściciela lub przeprowadzka mogą sprawić, że posiadanie psa, nawet małego, staje się niemożliwe. Niektóre schroniska mają zazwyczaj duży wybór psów, w tym popularne rasy małych psów, od szczeniąt po psy w średnim wieku.

Czy zachowanie będzie stwarzać problemy?

Nie wszystkie małe psy, które szukają nowego domu, mają problemy behawioralne – większość z nich to przyjazne, towarzyskie psy, które szybko zadomowią się w nowym miejscu. Niektóre fundacje dokładnie oceniają i szkolą psy, którymi się opiekują, i ostrożnie sprawdzają podania, by dopasować idealnego towarzysza.

Zalety i wady adoptowania dorosłego psa

Główną zaletą przygarnięcia dorosłego małego psa jest to, że najprawdopodobniej będzie nauczony (pewnie nie wszystkiego) i zsocjalizowany (ale nie z każdą sytuacją będzie sobie radził), będzie też prawdopodobnie przyzwyczajony do innych zwierząt i akceptowania nowych twarzy. Jego zdrowie i ciało powinny być dokładnie sprawdzone przez lekarza weterynarii, a jego osobowość będzie już rozwinięta. Większość fundacji i schronisk chipuje, sterylizuje i szczepi każdego psa przed wydaniem go do nowego domu, a niektóre z nich zapewniają też okres darmowego ubezpieczenia dla zwierzęcia. Wadą adopcji dorosłego małego psa jest to, że więcej czasu może mu zająć przystosowanie się do Twojego domu niż szczeniakowi oraz to, że może on być nauczony zachowań, które uznasz za niechciane. Łagodna edukacja i cierpliwość są kluczowe. Schronisko i Twój lekarz weterynarii udzielą Ci niezbędnych rad do osiągnięcia sukcesu.

Małe psy, które znalazły nowy dom, potrafią szybko stworzyć silną więź z nowymi właścicielami.

Znajdź najbliższe schronisko lub fundację

Istnieją organizacje, które specjalizują się w rasach małych psów, więc jeśli wiesz, jaką rasę chcesz wybrać, warto najpierw sprawdzić wśród nich. Niektóre fundacje pozwalają na odwiedziny i kontakt z psami w dni otwarte, inne posiadają w Internecie dokładne informacje na temat swoich podopiecznych.

Poznaj proces znajdowania nowego domu

Większość schronisk poprosi Cię o wypełnienie formularza zgłoszeniowego, dzięki któremu będą mogli wybrać dla Ciebie idealnego małego psa. Ważne jest, aby być jak najbardziej szczerym, ponieważ najprawdopodobniej czeka Cię wizyta w domu po tym, jak dopasują do Ciebie potencjalnego małego psa, którego zarezerwują. W niektórych przypadkach, schroniska zachęcają do odwiedzin i kontaktu z psem, którego chcesz adoptować przed zakończeniem procesu przekazania zwierzęcia. Większość schronisk i fundacji pobiera opłatę adopcyjną – te pieniądze pomagają zapewnić wyżywienie i schronienie dla wszystkich zwierząt w ich opiece.

Pierwsze tygodnie

Najpierw najbardziej pewny siebie mały pies potrzebuje nieco czasu na zadomowienie się. Musisz spędzać z nim czas, tworząc ustalony porządek, który będzie pasował zarówno Tobie, jak i psu. Będziesz też potrzebować mnóstwa cierpliwości i wyrozumiałości, gdy będziecie się poznawać. Patrząc na pozytywy, małe psy, które znalazły nowy dom, potrafią szybko stworzyć silną więź z nowymi właścicielami, więc przygotuj się na bycie otoczonym miłością i lojalnością!