Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
Zrozumienie języka ciała psa
Jak dbać o psa zimą - wskazówki i porady

Opieka nad psem zimą – Jak zadbać o psa zimą?

Nasze wskazówki pomogą zapewnić odpowiednią opiekę Twojemu psu w czasie zimy, dzięki czemu będziecie mogli cieszyć się wspólnymi chwilami w te chłodne miesiące.

Psy uwielbiają zabawy na śniegu i lodzie, a ich potrzeby zmieniają się w zależności od pogody.

Zimowe spacery z psem

W chłodniejsze dni warto pamiętać o ochronie psich łap. Po spacerze usuń śnieg i lód spomiędzy opuszków psa, dzięki temu pozbędziesz się nadmiaru wilgoci, która może powodować stan zapalny. Uważaj na sól i inne preparaty do usuwania lodu oraz śniegu na drogach i ścieżkach - bo mogą one powodować podrażnienia psich łap, a nawet krwawienie.

Kiedy robi się zimno nie zapomnij o ciepłym kombinezonie lub ubranku dla psa, zwłaszcza jeśli ma krótką sierść, jest psim seniorem lub ma problemy ze zdrowiem.

Zdarza się, że podczas zimowego spaceru pies poliże lub zje trochę śniegu. Wielu właścicieli zastanawia się, czy jedzenie śniegu jest szkodliwe dla zdrowia zwierzęcia. Warto wiedzieć, że lód nie jest dla psów trujący, może być jednak trudny do pogryzienia, a co gorsza, powodować uszkodzenia zębów. Jeśli pies zje niewielką ilość lodu, nic mu się nie stanie. Większa ilość ostrych kawałków lodu może znacząco wpłynąć na stan uzębienia psa.

Płyn do odmrażania to nie zabawka dla psa

Psy są z natury ciekawskie i chętnie próbują nowych rzeczy, dlatego słodki smak płynu do odmrażania może okazać się dla nich kuszący. Chętnie go zliżą, jeśli znajdzie się w ich zasięgu. Płyn do odmrażania jest toksyczny, a po spożyciu może być śmiertelnie groźny, dlatego należy trzymać go poza zasięgiem psa. Jeśli dojdzie do kontaktu psa z płynem lub innymi chemikaliami, należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii.

Odmrożenia u psa

Psy narażone na bardzo niską temperaturę mogą nabawić się odmrożeń. Warto wiedzieć, że odmrożona skóra ma kolor szary lub czarny i jest zimna w dotyku. Jeśli problem odmrożenia dotnie twojego psa, naturalne jest, że chcesz jak najszybciej mu pomóc. Pamiętaj jednak, żeby nie rozcierać zmienionych miejsc – w ten sposób możesz jeszcze bardziej uszkodzić chorą tkankę. Więcej informacji na temat odmrożeń i pielęgnacji psa zimą uzyskasz u lekarza weterynarii.

Karmienie psów zimą

Dobrze odżywiony pies jest lepiej przystosowany do przebywania w niskich temperaturach. Jeżeli Twój ulubieniec spędza dużo czasu na zewnątrz warto zadbać o jego potrzeby żywieniowe.

Jeśli Twój pies jest aktywny i uwielbia zabawy na świeżym powietrzu, daj mu więcej karmy, dzięki temu będzie miał więcej energii i lepiej poradzi sobie z chłodem. Potrzeby psa, który jest narażony na niskie temperatury zwiększają się nawet kilkukrotnie, chociaż dla naszych domowych ulubieńców przeważnie wystarczy podać o 1/3 porcji karmy więcej. Jeśli wydaje Ci się, że Twój pies potrzebuje jeszcze więcej energii, skonsultuj jego dietę ze specjalistą żywienia zwierząt lub lekarzem weterynarii. Czasem wystarczy sięgnąć po karmę dla psów aktywnych, dostępną w sklepie zoologicznym jak np. Purina® Dog Chow® Active lub spożywczym jak np. Friskies® Active.

Natomiast psy, które więcej czasu spędzają w domu, nie potrzebują tylu kalorii co aktywne psy i są mniej wymagające w kontekście pielęgnacji. Więcej informacji na temat zapotrzebowania kalorycznego psów zimą uzyskasz u lekarza weterynarii.

Zamarznięta woda w misce psa

Jeżeli podczas mrozów miska z wodą dla psa znajduje się na zewnątrz, należy pamiętać, żeby często ją wymieniać i nalewać świeżej wody nawet kilka razy w ciągu dnia. W przeciwnym razie woda zamarznie, a pies nie zdoła ugasić pragnienia.

Możesz zaopatrzyć się w podgrzewaną miskę na wodę dla psa, zwłaszcza jeśli mieszkasz w kraju, gdzie zimy bywają srogie. Pamiętaj jednak, że podgrzewaną miskę należy również regularnie sprawdzać, aby upewnić się, że woda w niej nie zamarzła.

Warto również zadbać o przynajmniej jeden ciepły posiłek podawany psu w ciągu dnia. Jeśli trzymasz miskę z wodą dla psa na zewnątrz, wymieniasz wodę kilkukrotnie, a mimo to ono zamarza, najwyższy czas wpuścić pupila do domu, zwłaszcza gdy nie ma on gęstego podszerstka. Jeśli pies mieszka w budzie, upewnij się, że jest ocieplona, nie stoi bezpośrednio na ziemi, ochroni psa przed wiatrem i jest wodoszczelna.

Hipotermia u psa

Hipotermia najczęściej dotyka psy, które spędziły dużo czasu na zewnątrz w niebezpiecznie niskiej temperaturze. Rozmiar, rasa i wiek psa to główne czynniki określające czas, który dany pies może spędzić na zewnątrz w chłodne dni. I tak dla wszystkich psów, nawet tych z grubym podszerstkiem temperatura poniżej 10 stopni Celsjusza, już jest poniżej granicy optymalnej, dlatego każdemu psu należy zapewnić odpowiednie schronienie. Nie ignoruj typowych objawów wychłodzenia. Kiedy pies zaczyna się trząść lub traci świadomość może to oznaczać hipotermię. W takim przypadku należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii.