Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
ONE logo
Spokojny sen dla Twojego psa
Czas na rozwój

Czas na rozwój

ONE logo
Od Purina ONE Dog

Jak przygotować się do potrzeb Twojego małego psa, kiedy rozwija się i rośnie

W przeciwieństwie do psów dużych ras, które mogą osiągnąć nieprawidłową wagę przez zbyt dużą ilość jedzenia i niedostateczną ilość ruchu, psy małych ras spalają kalorie błyskawicznie. W rzeczywistości, szpic miniaturowy potrzebuje dwa razy więcej kalorii na kilogram ciała niż dog niemiecki. Regularny ruch i odpowiednia dieta sprawią, że Twój pupil nie zmieni się w małego pieska z nadwagą. Pomimo tego, w trakcie jego rozwoju ze szczeniaka w dorosłego psa czy w trakcie starzenia się, bardzo istotne jest ciągłe pilnowanie, ile Twój mały pies waży, w jakiej jest kondycji i ile ma energii.

Dowiedz się więcej o ocenie kondycji ciała (BCS - body conditioning system)

Aby sprawdzić, czy z Twoim małym psem wszystko jest w porządku, lekarz weterynarii może wykorzystać do oceny tego, czy Twój pies ma prawidłową wagę i sylwetkę. Oznacza to ocenę jego kształtu ciała i tkanki tłuszczowej, z kilku punktów: patrząc na sylwetkę Twojego małego psa od tyłu, z boku i z góry.

Lekarz weterynarii sprawdzi również dotykiem klatkę piersiową Twojego małego psa, okolice jego szyi oraz jego podbrzusze. U zdrowego, aktywnego małego psa wyczuwalne będą żebra, widać będzie zarys jego talii, a jego brzuszek nie będzie zwisać. W okolicach jego szyi także nie powinno być fałdek tłuszczu.

Idealna waga i sylwetka

Każda rasa małych psów jest inna, warto więc zapytać lekarza weterynarii, jak wygląda zdrowa waga i sylwetka w przypadku rasy Twojego małego psa – na przykład wzorcowa waga jamnika miniaturki (około 4,5 kg) zupełnie różni się od wagi jamnika standardowego (do 12 kg). Co więcej, rasy Biszon Kędzierzawy i Shih Tzu mają gęstą, puszystą sierść, przez co te małe psy mogą wydawać się cięższe niż są w rzeczywistości.

Małe psy, które są wybrednymi smakoszami, na pewno docenią mniejsze posiłki podawane częściej – do trzech czy czterech razy dziennie.

Posiłki z kąskami

Małe brzuszki i niewielkie pyszczki oznaczają zdrowy apetyt u ras małych psów – przede wszystkim wtedy, kiedy Twój mały pies jest jeszcze szczenięciem i całą energię z posiłków zużywa w ciągu kilku godzin. Zaleca się karmić niewielkimi porcjami ale często – do trzech lub czterech posiłków dziennie. Twój mały pies z pewnością doceni kompletną, odżywczą karmę suchą pełną małych, chrupiących granulek albo mokre posiłki z małymi kawałkami mięsa i warzyw – nieważne którą opcję wybierzesz, Twojemu małemu psu będzie łatwo je pogryźć i strawić.

Prowadź regularną kontrolę

Kiedy Twój mały pies jest w formie i w zdrowym przedziale wagowym, zrób mu zdjęcie. Następnie ustaw w swoim kalendarzu co dwa miesiące notatkę przypominającą o sprawdzeniu wagi i sylwetki Twojego psa – pamiętaj, aby za każdym razem zrobić zdjęcie. Jeśli kiedykolwiek zauważysz widoczne zmiany wagi, skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Jak poradzić sobie z wybrednym

Niektóre rasy małych psów, takie jak Biszon Kędzierzawy czy Yorkshire terrier, znane są z wybredności i często pozostawiają niedokończone posiłki. Dzięki stałej obserwacji wagi i kondycji Twojego małego psa nagła utrata wagi na pewno Ci nie umknie. W ten sposób łatwo będzie również stopniowo wprowadzać stosowne zmiany w diecie Twojego psa w przeciągu dwóch tygodni.

Wskazówki – karmienie małego psa

Wybredne psy na pewno docenią mniejsze posiłki, ale podawane częściej – do trzech czy czterech razy dziennie. Najlepszym wyborem jest pełnoporcjowa, odżywcza karma dla małych psów – sucha karma pełna małych, chrupiących granulek odpowiednich dla małych pyszczków albo mokre posiłki z małymi mięsnymi kawałkami i warzywami. Obie opcje będzie łatwo pogryźć i strawić Twojemu psu. Unikaj karmienia ulubieńca przysmakami czy resztkami z rodzinnego obiadu, a jeśli posiadasz kilka małych psów, karm je oddzielnie w wyznaczonych miejscach. W ten sposób masz pewność, ile dokładnie zjada każdy z Twoich psów.