Jakie są najnowsze trendy w kocim żywieniu?


Dieta i zdrowie idą w parze. Nigdy nie jest za późno, aby zmienić dietę Twojego kota na zdrowszą. Zanim jednak to zrobisz, upewnij się, że zawiera ona niezbędne składniki odżywcze.

To, co zdrowe: niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6

Niezbędne kwasy tłuszczowe Omega-6 znajdziesz głównie w składnikach roślinnych, a Omega-3  w większości w rybach morskich i ich przetworach. Są one ważnymi elementami diety Twojego kota, które podtrzymują liczne funkcje jego organizmu, w tym odpowiadają za zdrową skórę, sierść i układ odpornościowy i rozrodczy. Karmy pełnoporcjowe muszą obowiązkowo dostarczyć odpowiedni poziom kwasów tłuszczowych Omega-6, a odpowiedzialni producenci dodatkowo wzbogacają je w Omega-3.

To, co potencjalnie szkodliwe - surowa dieta

Diety oparte na surowych produktach mogą nie dostarczyć Twojemu kotu wszystkich niezbędnych składników. Dieta taka prowadzi do wybiórczości podczas jedzenia, co z czasem odbije się na niedoborach jednych i nadmiarze innych składników. Z czasem przełoży się to na nieprawidłowości funkcjonowania organów wewnętrznych, jak chociażby tarczyca, wątroba a nawet odbije się na układzie szkieletowym czy nerwowym. Znanym przykładem są zaburzenia neurologiczne u kotów karmionych surową wątróbką czy problemy z nadmiarem fosforu w diecie kotów karmionych mięsem filetowanym. Co więcej, mogą one również narazić Twojego ulubieńca na liczne choroby wywoływane znajdującymi się w surowych produktach patogenami.

Modne trendy - warzywa i owoce w diecie kota

Coraz więcej na rynku karm deklaruje obecność warzyw i owoców, niektórzy właściciele podają też samodzielnie te surowce kotom. To że koty je jedzą nie świadczy niestety o tym że im służą. Przewód pokarmowy kota radzi sobie 3x słabiej niż organizm psa z pozyskiwaniem energii ze skrobi, a cukry proste z warzyw i owoców w większości fermentuje. To dlatego nieznaczny dodatek tych zdrowych dla ludzi składników, może wspomagać niektóre funkcje jelit (jak pulpa buraczana, włókno z cykorii czy otręby niektórych zbóż), szczególnie u kotów które mają tendencje do zatykania się kulami włosowymi. Natomiast nie ma badań wskazujących, aby z warzyw i owoców koty czerpały energię, działającą oszczędzająco do podaż białka w diecie i pozwalającą ograniczyć podaż tłuszczu, by utrzymać prawidłową sylwetkę. Dlatego umiarkowany udział zróżnicowanych pełnoziarnistych zbóż (dobrze skleikowanych w procesie przygotowania karmy), które naturalnie znajdowały się w diecie kota poprzez jelita ich ofiar, na chwilę obecną jest najbardziej optymalnym zbadanym rozwiązaniem – niezależnie od trendów modowych w komponowaniu kociej diety.

Zrozumienie wielu wymogów żywieniowych Twojego kota pomoże Ci podejmować przemyślane decyzje przy wyborze odpowiedniej karmy. Mamy nadzieję, że to krótkie wprowadzenie w świat kocich diet zachęci Cię do dalszej lektury.