Twój ulubieniec, nasza pasja
Kocie prezenty świąteczne dla Twojego puchatego przyjaciela  

Kocie prezenty świąteczne dla Twojego puchatego przyjaciela  

Najlepsze prezenty świąteczne dla kotów

Decyzja, jakie prezenty kupić przyjaciołom i rodzinie na Boże Narodzenie, zawsze jest pewnym dylematem - ale decyzja, co kupić swojemu kotu, często jest jeszcze trudniejsza. Prawie wszystkie prezenty świąteczne dla kotów, które znajdziesz na półkach swoich ulubionych sklepów, to rzeczy, które mogą Ci się podobać, ale Twój kot prawdopodobnie będzie na nie reagował obojętnie! 

Niektóre marki karm dla kotów wprowadzają specjalne świąteczne edycje, dzięki czemu możesz zaplanować dla kota idealną kolację świąteczną (na którą mogą się skusić lub nie), ale co warto podarować kotu pod choinkę, aby skorzystały z prezentu w ten wielki dzień?

Prezenty świąteczne dla kotów:

Choinki świąteczne dla kotów

A może najpierw podaruj im ich własną choinkę? Nie mam na myśli choinki z lampkami, bombkami i łańcuchami (które mogą być niebezpieczne dla kotów), ale prawdziwe drzewo dla kotów, na które mogą wchodzić, obserwować domowników czy spać na nim lub w nim, zależnie od osobowości Twojego kota. 

Drzewa dla kotów występują w różnych kształtach, rozmiarach i cenach - lub nawet możesz je zrobić samodzielnie. To prezent świąteczny dla kota, który pomoże go stymulować i dostarczać wrażeń, których często brakuje w życiu naszych kotów, niezależnie od tego, jak bardzo są rozpieszczone. 

Często zapominamy, że koty są zainteresowane zarówno przestrzenią poziomą, jak i pionową - więc lubią eksplorować różne wysokości i mieć różne miejsca do odpoczynku na różnych poziomach, a także idealnie jakieś miejsca do ukrycia się. To daje kotu możliwość wykorzystania swoich naturalnych zachowań wspinaczkowych i skoczności - a także pozwala utrzymać kota we względnym bezpieczeństwie i pozwala na nadzorowanie świątecznego szaleństwa! Co więcej, to drzewo może stać przez cały rok. Upewnij się jednak, że będzie stabilnie przymocowane do ściany w jakiś sposób, aby było bezpieczne i nie mogło się przewrócić. Pamiętaj, aby wybierając drzewo dla swojego kota było ono bezpieczne, bez zadziorów i ostrych kikutów, z odpowiednio grubymi gałęziami i oczywiście z roślin liściastych – gdyż olejki eteryczne z drzew szpilkowych mogą drażnić skórę i drogi oddechowe naszych kotów. 

Kocie zabawki

Jeśli masz aktywnego kota, możesz dołączyć do prezentu ruchome zabawki na sznurkach i przedmioty do zabawy. Zabawki do karmienia gdzie jedzenie ukryte jest w łamigłówkach i „wszystkomające” wędki dla kotów są idealnymi prezentami świątecznymi dla tych puchatych towarzyszy. 

Zabawki dla kota to świetny pomysł na prezent, ale pamiętaj, że jako naturalni myśliwi i drapieżcy ze szczytu piramidy pokarmowej, niewiele kotów będzie się bawić nieruchomymi zabawkami, które tylko leżą i nie podejmują ruchu! Zabawki dla kotów muszą być interaktywne - i nie ma nic bardziej przyjemnego niż granie w symulowane polowania z kotem. Oczywiście, poszukaj najlepszej zabawki odpowiedniej dla osobowości i charakteru Twojego kota. Niektóre koty lubią ekstremalne zabawki do łapania („rzeczy na sznurkach”), które wymagają pościgów, skoków i osaczania - podczas gdy takie zabawy mogą trochę przerażać inne koty, które wolą łagodniejsze gry - lub nawet zabawki do spokojniejszego wydawania jedzenia, które wymagają bardziej przemyślanego podejścia do polowania. Prawie każdy kot będzie się bawił zabawkami. Jeśli poświęcisz czas na znalezienie tych, które odpowiadają ich osobowości i poziomowi aktywności, masz idealny prezent świąteczny dla kota.

Miejsca relaksu w domu

Jeśli masz bardziej spokojnego kota, który nie ceni sobie niczego bardziej niż nieporzerwanej drzemki, upewnij się, że ma zapewnione bezpieczne miejsca do spania i relaksu, a także miejsca do ukrycia się, gdy kot będzie chciał mieć trochę czasu dla siebie. Idealnym prezentem dla takiego kota, będzie budka materiałowa czy tekturowa, lub legowisko - hamaczek z miękkim wyściełaniem lub rusztowaniem pozwalającym je zawiesić na kaloryferze lub tyle kanapy. 

Interaktywne sposoby karmienia kota

Jeśli chodzi o kolację świąteczną - lub jakiekolwiek posiłki - zastanów się, jak na co dzień karmisz swojego kota. Czasami najlepszym prezentem świątecznym dla kotów, jest zapomnienie o misce i znalezienie zabawek pomagających w bardziej interaktywnym sposobie karmienia, który stymuluje naturalne instynkty łowieckie Twojego kota. Może to być mata do lizania ( sprawdza się nie tylko dla psów!), rozsypywanie karmy suchej i przekąsek dla kota suchego w łamigłówce, zabawki do wydawania karmy suchej (nawet z wyrzutnią przysmaków), maty aktywności – z różnych materiałów... Można też jedzenie pouktywać po prostu w drzewie dla kota. Wybór jest nieograniczony. Jeśli budżet jest ograniczony – nie przejmuj się. Możesz zrobić własne zabawki - umieszczenie karmy w pojemniku po jajkach  czy powycinanym z okienkami pudełku po pizzy, działa równie dobrze jako jedzeniowa łamigłówka - a możesz też kota nauczyć, że jedzenie schowane jest w zgniecionym luźnym papierze pakowym (pamiętaj że bez folii, lakieru i zszywek!). To nie tylko stymuluje ich naturalne instynkty potrzebne do wyszukiwania pokarmu, ale pomaga również im stać się bardziej aktywnymi, dzięki czemu wspomagamy proces utrzymania prawidłowej sylwetki, a czasem nawet schudnąć! 

 

Prezenty do ścierania pazurów

Wszyscy lubimy produkty kosmetyczne na Boże Narodzenie - i Twój kot nie jest wyjątkiem. Idealnym produktem z grupy koci manicure-pedicure jest dobre i zachęcające miejsce do drapania, aby mógł ścierać pazury i zafundować sobie świąteczny (i nie tylko) manicure. 

Dbanie o pazury jest bardzo ważne dla kotów, więc poświęć czas na odkrycie ulubionej tekstury do drapania dlaTwojego kota. Niektóre koty lubią drapać drewno, inne ciasno związane sznury konopne, inne lubią materiał typu sizal, a jeszcze inne preferują tekturowy karton. Jak zawsze, najlepsze prezenty świąteczne pochodzą od osoby, która poświęca czas aby nas lepiej poznać, i pod tym względem nasze koty nie są wyjątkiem.

Pyszne danie dla kota na Boże Narodzenie

Możesz również poczęstować swojego kota świąteczną kolacją z jego ulubionymi smakami. Na sklepowych półkach znajdziesz od świątecznych przysmaków dla kotów w kształcie skarpetek po puszki świąteczne dla kotów pełne ulubionych przysmaków. Jest wiele pysznych prezentów, które sprawią, że Twój kot poczuje świąteczny nastrój. Pamiętaj jednak, że dla większości kotów zbyt wiele zmian będzie źródłem stresu i niepokoju – więc nie przesadzaj, tym bardziej jeśli masz w święta wielu gości. Czasem wtedy najlepszym prezentem dla Twojego kota będzie święty świąteczny spokój – cichy kąt w którym nikt mu nie będzie przeszkadzał, feromony uspokajające oraz preparat dobrany przez lekarza weterynarii, pozwalający Twojemu kotu się zrelaksować podczas tej świątecznej rewolucji. 

I na koniec, oczywiście, nie wyrzucaj pudełek po świętach! Dowiedz się, dlaczego koty tak bardzo kochają pudełka i pamiętaj, aby zadbać o bezpieczeństwo swojego kota w tym okresie świątecznym. Oto kilka wskazówek dotyczących bezpieczeństwa kotów na Boże Narodzenie, które mogą Ci się przydać.