Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Your Pet, Our Passion.
Czy mój kot ma alergię?

Czy mój kot ma alergię?

2 minuta czytania

Czy Twojemu kotu doskwierają alergie? Czy od pewnego czasu kicha, łzawi lub wykazuje inne oznaki podrażnień?

Mogą to być reakcje nadwrażliwości na pokarm lub czynniki środowiskowe.

Zanieczyszczenia środowiska

Zanieczyszczenia środowiska takie jak; kurz, środki chemiczne czystości czy pleśń, mogą powodować alergie u kotów. Jeśli Twój kot od kilku dni nieustannie kicha lub łzawi to wskazana będzie wizyta u lekarza weterynarii. Zwróć także uwagę czy Twój kot nie reaguje negatywnie na stosowane przez Ciebie środki czystości takie jak proszki do prania, płukania czy wybielające. Może mieć z nimi kontakt leżąc na praniu albo w świeżej pościeli… Bardzo wrażliwe osobniki reagują także na esencje zapachowe w odświeżaczach powietrza, a nawet w żwirkach zapachowych. Zwróć też uwagę czy żwirek drewniany którego używasz jest zrobiony z wiórów drzew liściastych, gdyż żwirki na bazie wiórów drzew iglastych mogą wydzielać szkodliwe terpeny i inne olejki eteryczne.

Alergie pokarmowe

Jedzenie również może wywoływać alergie, choć postawienie diagnozy zazwyczaj zajmuje trochę czasu. W pierwszej kolejności zorientuj się czy kot nie miał dostępu do jedzenia potencjalnie zepsutego lub przetworzonych pokarmów takich jak np. wędliny, żółte sery dojrzewające, słodycze. Produkty te należy bezwzględnie wyeliminować z diety kota. Zorientuj się też czy kot nie podgryza w domu np. roślin doniczkowych, gdyż wiele z nich jest dla niego trujących. Nawet podgryzanie szczypiorku może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Jeżeli stwierdzimy, że prawdopodobnie przyczyną nadwrażliwości jest pokarm, w takich przypadkach lekarz weterynarii powinien zalecić stosowanie diety eliminującej pewne typy pożywienia. Czasami wystarczy na kilka tygodni ograniczyć różnorodność kociej diety do jednego rodzaju pokarmu. Zależnie od nasilenia i rodzaju objawów można sięgnąć po lekkostrawną wzbogaconą w kwasy Omega karmę lub bardziej selektywną dietę weterynaryjną. Czasem wystarczy skorzystać z produktów zawierających białko, z którymi Twój kot nie miał do tej pory styczności np. jeśli kot jadł do tej pory nabiał i wołowinę (a 80% kotów ma reakcję alergiczną właśnie na te białka), podamy mu pokarm wzbogacony w kwasy Omega bogaty w indyka lub łososia. W skrajnych przypadkach rekomenduje się podawanie przez minimum  osiem do dziesięciu tygodni specjalne, hipoalergiczne produkty. Hipoalergiczne oznacza, że białko w nich wykorzystane jest wcześniej rozbite na mniejsze nieuczulające cząsteczki. Takie karmy zawierają hydrolizaty białkowe, często z wysokiej jakości białek roślinnych np. z soi.  Zależnie od rodzaju zdiagnozowanej nadwrażliwości, czasem można po okresie kwartału z powrotem zacząć stopniowo rozszerzać dietę kota. Jeżeli po podaniu małej porcji pokarmu na przestrzeni 3-5 dni, objawy nadwrażliwości nie powrócą, możemy dany pokarm włączyć z powrotem do diety naszego ulubieńca. To czy możemy wykonywać próby prowokacyjne i czy nasz kot może mieć rozszerzoną dietę powinniśmy skonsultować z lekarzem weterynarii, gdyż reakcje nadwrażliwości alergiczne mają różne schematy powstawania.

Kliniczne objawy alergii

Jeśli kot w rzeczywistości jest uczulony na pewien rodzaj pożywienia, może cierpieć na regularne biegunki i osłabienie, a u niektórych kociaków występują objawy takie jak swędzenie, czy zapalenie skóry. Jeżeli takowe się pojawią, niezbędne będą dalsze testy, aby jednoznacznie określić, który ze składników wywołuje reakcje alergiczne. Konieczne jest też wykluczenie tego czy reakcje skórne nie są związane z obecnością na skórze pasożytów (np. pcheł) oraz wtórnych zakażeń bakteryjno-grzybiczych.