Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
Jak zapewnić kotu zdrowy uśmiech?

Jak zapewnić kotu zdrowy uśmiech?

Kotom niekoniecznie musi przypaść do gustu przegląd dentystyczny, ale dbanie o ich zęby oraz jamę ustną pomoże Wam uniknąć wielu chorób. Codzienne lub przynajmniej cotygodniowe czyszczenie kocich zębów oszczędzi Twojemu kulubieńcowi wiele bólu.

Czego będziesz potrzebować?

Zdrowa jama ustna to nie tylko gwarancja świeżego oddechu, ale także kluczowy element ogólnego zdrowia i komfortu kota. W naszym artykule dowiesz się, jak właściwie dbać o jamę ustną swojego kota, a także jakie narzędzia i produkty będą Ci potrzebne do zapewnienia mu zdrowego uśmiechu przez wiele lat. Oto czegoś będziesz potrzebować:

  1. Sterylnych gazików lub miękkiej gumowej szczoteczki
  2. Specjalnej, kociej pasty do zębów. Jeśli zauważysz u swojego pupila problem z osadem, kamieniem nazębnym lub przebarwieniami, należy zabezpieczyć się w odpowiednia pastę do zębów. Pamiętaj, żeby pasta miała dobry smak, aby mruczek chętnie poddawał się myciu jamy ustnej. Jeśli zastanawiasz się jakie składniki powinna zawierać dobra pasta, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Co musisz zrobić?

Troska o zdrową jamę ustną kota to nie tylko obowiązek, ale także wyraz prawdziwej miłości i troski o Twojego futrzanego towarzysza. Poniżej rozpisaliśmy listę najważniejszych kroków, które pomogą utrzymać zęby Twojego kota w czystości:

  1. Szczotkowanie zębów

Zanurz szczoteczkę lub gazik nawinięty na palec w paście. Delikatnie i okrężnymi ruchami pocieraj szczoteczką lub palcem o kocie ząbki. Zacznij od kilku przednich, a z czasem, gdy Twój kot już przywyknie do zabiegu, obejmij szczotkowaniem również tylne zęby.

  1. Odpowiedni pokarm

Suche i chrupkie karmy również pomogą Twojemu kotu zachować czyste ząbki. W trakcie przeżuwania drobinki karmy ocierają się o zęby podobnie jak szczoteczka i jednocześnie usuwają kamień.

  1. Zapytaj weterynarza

Jeśli Twój kot sprzeciwia się szczotkowaniu zębów, nie ma nic złego w zwróceniu się o pomoc do specjalistów. Ustal z weterynarzem określony kalendarz zabiegów i pamiętaj, aby zabrać kota na profesjonalne usuwanie kamienia przynajmniej raz w roku.

Przy odrobinie wysiłku i uwagi szybko przyzwyczaisz Twojego Ulubieńca do dbania o zdrowie i higienę kociej jamy ustnej. Pamiętaj, że zdrowa jama ustna to klucz do zapobiegania wielu powszechnym problemom zdrowotnym u kotów, takim jak choroby dziąseł, kamień nazębny czy nieświeży oddech.