Twój ulubieniec, nasza pasja
Uciążliwy problem – jak poradzić sobie z usuwaniem z mieszkania sierści naszego ulubieńca

Jak radzić sobie z wypadającą sierścią kota

Bardzo kochamy naszych ulubieńców, ale często zmagamy się z problemem usuwania sierści z mieszkania. Mamy dosyć włosków, które szczególnie w okresie linienia kotków unoszą się wszędzie. Wszyscy wiemy, że czyszczenie mieszkania z sierści to walka z wiatrakami. Czy nie lepiej jest zapobiegać problemowi niż walczyć z jego skutkami?

Jak ograniczyć wypadanie kocich włosów

Piękne i zdrowe futerko to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia i samopoczucia kota. Codzienne szczotkowanie lub grzebanie futra to klucz do usunięcia luźnych włosków, zapobiegania kołtunom oraz redukcji problemów z tworzeniem się mat. Przyczyn wypadania kociego futerka jest nieskończenie wiele, my postanowiliśmy skupić się na tym, co zrobić, by zdecydowanie ograniczyć lub nawet wyeliminować problem sierści w mieszkaniu:

 • Zbilansowana dieta – tylko dostarczenie ulubieńcowi wszystkich potrzebnych pierwiastków i mikroelementów może prowadzić do poprawy kondycji sierści, wzmocnić futerko, spowodować jego sprężystość, a także piękny połysk. Uboga dieta to problem z futerkiem.
 • Warto jest regularnie wyczesywać naszego ulubieńca tak, by sierść zostawała na szczotce, a nie na dywanie lub meblach. Jeżeli od najmłodszych lat przyzwyczaimy kociaka do szczotki – będzie on traktował wyczesywanie jako formę odprężenia lub zabawy.
 • Obowiązkowa jest kąpiel – ale tylko raz na jakiś czas, przecież życie jest nam miłe i nie chcemy naszego ulubieńca prowokować do agresji.

Sierść wypadła, trzeba posprzątać, ale jak się za to zabrać, by wszystkie włoski skutecznie wyeliminować z naszego mieszkania? Zacznijmy od kanap...

 • Tapicerkę warto czyścić mokrą szmatką (np. z płynem do zmiękczania tkanin) - zlepia ona całą sierść w kulki, które łatwiej usunąć z materiału.
 • Innym sposobem jest używanie lateksowej rękawiczki, która przyciąga kocią sierść. Możesz używać samej rękawiczki lub delikatnie ją nawilżyć, by zwiększyć przyczepność.
 • Świetnie sprawdza się też furminator - należy jednak uważać, by nie pozaciągać niektórych materiałów.
 • Można również używać lepiących rolek, zdecydowana większość sierści powinna dać się łatwo w ten sposób usunąć.
 • Warto pamiętać, by na ulubionym miejscu kota, np. w fotelu zrobić mu legowisko - położyć koc lub poduszkę tak, by wypadająca sierść pozostawała na materiale, w jednym miejscu, a nie roznosiła się po całym domu.
 • Na rogach mebli lub ścianach można zamontować specjalne szczotki, o które kot będzie się ocierał zostawiając na nich swoją sierść.

A co z dywanami...

 • Dobrym sposobem na kocią sierść jest również zaopatrzenie się w wysokiej klasy odkurzacz, który upora się z kocimi włoskami lub robot sprzątający. Warto, by odkurzacz posiadał turboszczotkę.
 • W sklepach zoologicznych dostępne są również, bardzo pomocne do walki z problemem, gumowe szczotki i rękawice.

Na panele, czy drewno też jest sposób...

 • Gładkie powierzchnie warto czyścić mopem antystatycznym, którego dużą zaletą jest fakt, że podczas sprzątania sierść nie unosi się w powietrzu, nie fruwa po całym mieszkaniu i nie osadza się na meblach.

Każdy właściciel kociego ulubieńca ma swoje własne sposoby na walkę z sierścią. Skuteczność powyższych metod zależy przede wszystkim od powierzchni i materiałów, które chcemy wyczyścić. W jednych przypadkach bardziej sprawdzi się mokra, gumowa rękawiczka, w innych lepiąca rolka. Dlatego, by uniknąć powyższych dylematów – pielęgnuj kocie futerko!

Usuwanie sierści kota krótkowłosego

Usuwanie sierści kota krótkowłosego może być zadaniem wymagającym, zwłaszcza w okresie linienia, kiedy zwierzę traci znaczną ilość futra. Aby zachować czystość w domu i zapewnić komfort naszemu kotu, warto regularnie sięgać po kilka sprawdzonych metod. Sierść kota krótkowłosego jest zdecydowanie trudniej usunąć, ponieważ wkręca się ona w dywan, tapicerkę. Natomiast sierść dłuższa jest po pierwsze łatwiejsza do zauważenia, a po drugie dużo łatwiej się ją sprząta.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest codzienne szczotkowanie sierści za pomocą miękkiej szczotki lub grzebienia, co nie tylko pomaga usunąć luźne włoski, ale także zapobiega powstawaniu kołtunów. Dodatkowo, można wykorzystywać specjalne rękawice do masażu i usuwania sierści, które skutecznie zbierają włoski podczas głaskania kota.

Regularne odkurzanie i czyszczenie mebli przy użyciu odkurzacza wyposażonego w filtr HEPA również pomaga kontrolować rozprzestrzenianie się sierści w mieszkaniu. Warto również zwracać uwagę na dobrą dietę i odpowiednią pielęgnację kota, aby zmniejszyć ilość liniejącej sierści. Dzięki tym prostym praktykom można utrzymać porządek i zapewnić kocie zdrowe i komfortowe warunki życia.