Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
Dbanie o kondycję skóry dorosłego kota

Dbanie o kondycję skóry dorosłego kota

2 minuta czytania

Koty to zwierzęta wyjątkowo czyste i w naturalny sposób same zaspokajają większość swoich potrzeb w zakresie pielęgnacji skóry. Jednaże, każdy kot potrzebuje uwagi i niemal cieszy się zabiegami pielęgnacyjnymi wykonywanymi przez właściciela.

Zaangażowanie się w pielęgnację skóry i sierści pomoże zbudować więź pomiędzy Wami, jak również umożliwi kontrolę pod kątem ewentualnych oznak złego stranu zdrowia.

Zalety pielęgnacji

Poza przyczynianiem się do budowania bliższej relacji, zabiegi pielęgnacyjne niosą również szereg korzyści dla zdrowia Twojego kota. Pomagaja one:

  • Pobudzać krążenie i poprawiać napięcie mięśniowe
  • Mininalizować tworzenie się kul włosowych w żołądku poprzez usuwanie martwych włosów.
  • Wygładzać sierść, wzmacniając jej właściwości izolacyjne i pomagając mu w utrzymaniu ciepła.
  • Stymulować pracę gruczołów umiejscowionych u podstawy włosa, zabezpieczając sierść przed wilgocią.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji kociej skóry i sierści

Zabiegi pielęgnacyjne powinnny być rutynową czynnością, najlepiej od kocięcia. Najlepiej będzie zakupić trochę dobrej jakości sprzętu groomerskiego, który posłuży kotu przez całe życie.

W zależności od potrzeb, kupuj te, które są opracowane specjalnie dla kotów krótko- lub długowłosych. Na pewno będziesz potrzebować szczotki i ewentualnie, specjalistycznych narzędzi sprzedawanych przez groomerów.

U kota krótkowłosego raz w tygodniu używaj gęstego metalowego grzebienia. W usuwaniu wszelkich martwych włosów pomoże także szczotka z naturalnego włosia lub gumowa. Delikatnie czesz sierść kota, z włosem, szczotką lub grzebieniem, a dodatkowo szczotką z naturalnego włosia zagarniaj sierść w kieruknu głowy zwierzęcia, a następnie ponownie ją wygładź.

U kota długowłosego codziennie używaj szczotki lub specjalnej rękawiczki. Wszelkie kołtuny możesz delikatnie rozczesać palcami, lub też ostrożnie wyciąć tępo zakończonymi nożyczkami lub narzędziem groomerskim. Jeżeli Twojemu kotu nie podobają się zabiegi pielęgnacyjne, spróbuj na początek zachęcić go przysmakami lub nagrodami wraz z łagodną zachętą, a wkrótce powinien się uspokoić.

Jak wygląda zdrowa skóra?

Regularna pielęgnacja pozwala na kontrolowanie stanu skóry Twojego kota. Powinna ona być barwy szarej lub różowej, w zależności od uwarunkowań genetycznych zwierzęcia. Nie powinna być pokryta strupami, swędząca, łuszcząca się. Nie powinno być na niej białych lub czarnych plam, zgrubień, czy guzów. Nie powinno być obszarów objętych zakażeniem lub zapaleniem. Sierść powinna być gładka i połyskująca, bez połamanych włosów, obszarów wyłysień lub łupieżu. Włosy mogą być gubione przez cały rok, ale nasilenia tego procesu możesz spodziewać się w okresie linienia, w lecie i jesienią.