Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
Uratuj życie kotu – oparzenia

Uratuj życie kotu – oparzenia

2 minuta czytania

Koty to bardzo ciekawskie stworzonka. Potrafią wszędzie wsadzić swój mały nosek i wywołać tym samym niemało strat.

Jednak dopóki te straty są bezpieczne z punktu widzenia zdrowia naszego mruczka, dopóty my sami możemy czuć się pewnie i jedynie nauczyć się znosić jego zachowawcze wybryki. Ich badawcze zapędy jednak nie zawsze muszą się skończyć wyłącznie ponagleniem z naszej strony.

Bywa bowiem tak, że wiszący kabel od żelazka bądź czajnika elektrycznego jest doskonałą zabawką dla naszego kociaka. Warto zatem znać reguły postępowania w przypadku, kiedy nasz podopieczny znajdzie się w sytuacji, w której będzie mógł liczyć tylko na naszą pomoc.

Poparzenia u kota mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Do najczęstszych zalicza się:

  • oparzenie środkiem chemicznym – są to niezwykle niebezpieczne oparzenia, dlatego należy pamiętać aby wszystkie środki czystości były niedostępne dla naszego kota.
  • oparzenie wodą bądź innym gorącym płynem – spowodowane najczęściej gotującą się w czajniku elektrycznym wodą bądź też podaniem przez opiekuna zbyt gorącego jedzenia (przed podaniem pokarmu należy zawsze sprawdzić jego temperaturę).
  • poparzenie prądem – koty często interesują się różnego rodzaju kablami, które następnie gryzą, przez co poparzeniom ulegają najczęściej ich pyski.
  • oparzenia słoneczne – dotyczą w większości wypadków kotów, które nie mają sierści,  jednak mogą się także pojawić na uszach i noskach wszystkich kotów.

Na poparzone miejsce należy jak najszybciej przyłożyć zimny okład (może być to lód) składający się z zwilżonego chłodną wodą ręcznika. Można także spróbować podać kotu dużo płynów do picia, zwłaszcza chłodnej wody. Warto także zaopatrzyć się w specjalną, chłodzącą na oparzenia maść dla kotów, szczególnie jeśli oparzenie obejmuje małą powierzchnię skóry.

W przypadku oparzeń chemicznych wymagane jest spłukanie żrącej substancji za pomocą wody, wskazane jest przy tym nałożenie gumowych rękawiczek, aby uchronić dłonie przed żrącym materiałem.

W sytuacji poparzenia prądem należy niezwłocznie odciąć dopływ prądu, który wywołał poparzenie. Jeśli poparzenie objęło pysk kota powinno się go natychmiast schłodzić zimną wodą lun zmoczonym ręcznikiem.

Należy pamiętać, że niezależnie od tego jakie będą skutki podjętych przez nas działań powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii, który udzieli poszkodowanemu kotu specjalistycznej pomocy.