Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
Pielęgnacja sierści Twojego kota

Pielęgnacja sierści Twojego kota

2 minuta czytania

Koty są zwierzętami niezwykle higienicznymi i dobrze znanymi ze swojej dbałości o Stan sierści. Jednak pomoc kociakowi w pielęgnacji sierśći jest bardzo ważna, gdyż pomoże utrwalać więź pomiędzy Wami, jak również będzie okazją do stwierdzenia ewentualnych oznak problemów zdrowotnych.

Pielęgnacja sierści Twojego kota od młodego wieku sprawi, że zwierzę przyzwyczai się do regularnych zabiegów, co w przyszłości ułatwi wizyty w gabinecie weterynaryjnym.

Zalety pielęgnacji sierści

Zabiegi pielęgnacyjne nie tylko pobudzają krążenie i poprawiają napięcie mięśniowe, ale również mininalizują tworzenie się kul włosowych poprzez usuwanie martwych włosów zanim zostanie ona połknięta przez zwierzę.

Stymuluje również pracę gruczołów umiejscowionych u podstawy włosa, zabezpieczając sierść przed wilgocią i wygładzając sierść, wzmacniając jej właściwości izolacyjne.

Jak dbać o sierść kocięcia

Zależy to od rasy, jak również długości włosa. Sierść Twojego kocięcia będzie krótsza, bardziej miękka i puszysta, niż kota dorosłego, ale z czasem będzie stawać się bardziej szorstka.

Najlepiej przyzwyczajać kocię do wyczesywania od wczesnego wieku, zamiast czekać, aż podrośnie. Pomoże to przyzwyczaić go do tego, aby mógł w pełni czerpać z tego przyjemność. Zawsze czesz kota na nieśliskiej powierzchni dla jego większego komfortu.

Dobrą informacją dla właścicieli kotów krótkowłosych jest to, że potrzebne będzie tylko szybkie “pobieżne” czesanie delikatną szczotką lub grzebieniem raz na tydzień. Wykorzystaj tę okazję do skontrolowania uszu, oczu i pyszczka, jak również sprawdzenia pod kątem obecności ewentualnych pasożytów skórnych, zranień, lub guzów.

Rasy długowłose potrzebować będą codziennych zabiegów z użyciem odpowiedniego sprzętu- o poradę poproś kociego fryzjera lub lekarza weterynarii. Najpierw pozwól kotu obwąchać szczotkę. Często ocierają one pyszczek o włosie, co jest pozytywną oznaką. Po chwili głaskania, zacznij delikatnie czesać, początkowo boki jego ciała. Jeżeli zwierzę się szarpie, po paru minutach przestań czesać i zacznij znów głaskać. Wszystko to pomoże Ci lepiej zrozumieć się ze swoim kotem.

Gdy kot jest już zaznajomiony z odczuciami towarzyszącymi wyczesywaniu, zacznij czesać brzuch, ogon, uszy i inne wrażliwe okolice, ale zachowaj maksymalną delikatność, a początkowe sesje pielęgnacyjne powinny być bardzo krótkie.

Kontrola stanu zdrowia kocięcia podczas pielęgnacji sierści

Gdy zwierzę jest zrelaksowane i czerpie przyjemność z bycia czesanym, delikatnie dotknij jego łap i zbadaj Stan pazurów. Sprawdź uszy i delikatnie otwórz pysk zwierzęcia,aby zbadać Stan zębów i dziąseł.

Gdy kocię przyzwyczai się już do tej procedury, umieść go na stole, na którym w przyszłości, gdy już będzie dorosły, chciałbyś odbywać zabiegi pielęgnacyjne. Zwierzę szybko skojarzy to miejsce z czesaniem i otrzymywaniem nagrody, co znacznie ułatwi regularne kontrole stanu jego zdrowia w przyszłości.