Co powinno znaleźć się w psiej misce? | PURINA
Dowiedz się więcej o producencie marki Purina Friskies®.
Purina

Co powinno znaleźć się w psiej misce?

Co powinno znaleźć się w psiej misce?

Odkryj radość z posiadania psa dzięki poniższym wskazówkom PURINA® Friskies®.

Odkryj radość z posiadania psa dzięki poniższym wskazówkom PURINA® Friskies®.

Pies za swego opiekuna w ludzkim stadzie uważa tę osobę, która go wychowuje, pielęgnuje i karmi. Psie menu powinno być bogate w odpowiedni poziom składników odżywczych i naprawdę kluczowe znaczenie ma to, co i jak podajemy naszym ulubieńcom.

Jedzenie a zachowanie

Jeżeli nasz pies nie jest prawidłowo wychowany i zsocjalizowany z naszą rodziną, to może bronić swoich zasobów. Dotyczy to legowiska (miejsca gdzie śpi – także naszego łóżka), zabawek, no i oczywiście jedzenia. Generalnie nie należy psom przeszkadzać w jedzeniu. Szczególnie te zwierzęta, z którymi się regularnie nie pracuje nad relacjami nadal będą bronić swoich "zasobów". Stąd, często, gdy człowiek zbliża się do jedzącego psa, powinien liczyć się z tym, że psi przyjaciel może jedzenia bronić. Najpierw będzie warczeć ostrzegawczo, w skrajnych przypadkach może kłapnąć zębami, a nawet ugryźć. Dlatego widząc takie zachowanie, powinniśmy zastanowić się nad tym czy miski są postawione w prawidłowym miejscu (spokojnym, poza szlakami komunikacyjnymi w domu i poza strefą w której przebywają dzieci). Koniecznie należy zasięgnąć porady psiego trenera lub behawiorysty zwierząt, jak wypracować to niebezpieczne zachowanie, aby nasz pies tolerował zarówno to że podajemy jak i zabieramy mu jedzenie i panował nad emocjami towarzyszącymi konsumpcji.

Skład psich posiłków (lub karmy) ma zdecydowany wpływ na ich zachowanie. To, w jaki sposób pies trawi i przyswaja składniki odżywcze, jest składową kilku czynników: rodzaju karmy, jej składu, pory karmienia, wielkości, a nawet miejsca podania posiłku.
- To, czy podajemy jeden czy kilka posiłków dziennie, czy dajemy stały dostęp do pożywienia, będzie wpływało istotnie na zachowanie psa – tłumaczy dr n. wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz, specjalistka żywienia klinicznego. - Dlatego na podstawie aktualnego stanu wiedzy, warto wybrać wypośrodkowane rozwiązania, które pozwolą utrzymać psa w dobrej kondycji fizycznej i wyrobić nawyki, które zapewnią mu równowagę psychiczną.

Białko

Jeśli chodzi o białko w psim pokarmie, ważny jest jego skład i wzajemne proporcje między aminokwasami. Przez zbyt wysokim poziomie białka w diecie, obserwowano wzrost agresji terytorialnej u psów.

Dobre i złe tłuszcze

Nie należy bagatelizować ilości tłuszczu w diecie psów. W karmie mokrej, jak i w tej domowej (samodzielnie dobieranej przez opiekuna) jest jego najwięcej.
- Może przekładać się to na otyłość i potencjalne osłabienie serca oraz bóle stawów w wyniku obciążenia, co będzie widoczne w postaci ospałości, trudności z poruszaniem, a także tkliwości, a nawet w nerwowym zachowaniu obronnym podczas dotykania obolałego psa – mówi dr n. wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz.

Trzeba też pamiętać o dostarczaniu dobrych tłuszczów z grupy Omega z odpowiednich przyswajalnych dla psa źródeł i w optymalnych proporcjach.
Okazuje się, że im bogatsza dieta naszych psich ulubieńców w antyoksydanty (witaminy A, E i C oraz karotenoidy), tym lepiej. Naukowcy postawili hipotezę, że uszkodzenia mózgu spowodowane stresem oksydacyjnym, czyli brakiem lub niedostatkiem antyoksydantów w diecie psa, przyczyniają się do szybszego starzenia się zwierzęcia – fizycznie i psychicznie. Dieta bogata w te składniki zmniejsza narażenie na zmiany zachowań związanych z wiekiem, nazywane psią demencją, a której objawami może być np. nadpobudliwość czy nadmierne lizanie się, zagubienie przestrzenne czy gorsze kojarzenie.

Zbilansowana czyli odpowiednia

Aktualnych informacji i wytycznych żywieniowych zwierząt dostarczają różne organizacje w oparciu o normy wydawane przez NRC, a w Europie jest to m.in. FEDIAF. Na podstawie badań i zebranych faktów określają standardy w specjalnie przygotowywanych dokumentach (w Polsce na stronie: www.polkarma.pl). Producenci karmy muszą przestrzegać niektórych limitów i zapewnić wartości minimalne zawartości składników żywieniowych i jest to w wielu przypadkach obostrzone prawem. Dbają więc o odpowiednie składniki w swoich karmach. Wśród nich jest karma PURINA® Friskies®, która jest sprawdzana m.in. pod kątem wartości odżywczej i strawności, która nie tylko spełnia normy minimalne, ale przynajmniej o 1/3 je przewyższa.

Pora karmienia ma znaczenie!

To od nas zależy, jak i o której godzinie nauczymy psa jeść. Powinien dostawać posiłki każdego dnia o tej samej porze, w tym samym miejscu i misce. - W niektórych chorobach, jak np. cukrzyca czy niewydolność nerek, ominięcie posiłku może przyczynić się do znacznego pogorszenia się zdrowia zwierzęcia, nawet jego śmierci – podkreśla Sybilla Berwid-Wójtowicz. - U zdrowego psa zarówno bardzo nieregularne pory i wielkości posiłków, jak i stały dostęp do jedzenia i brak kontroli kiedy i czy pies je, mogą być zgubne w skutkach.

Pies powinien mieć spokój podczas jedzenia. Nie przeszkadzajmy mu. Bardzo zgubne jest dokarmianie, tak samo dawanie resztek ze stołu. Jeśli pies nie zje całej porcji, to nie mamy czym się martwić. Wystarczy zabrać miskę i o wyznaczonej porze podać posiłek standardowej wielkości. Dopiero opuszczanie ponad połowy dziennej porcji przez trzy kolejne dni należy traktować jako niepokojący sygnał dotyczący „niejedzenia”. Jeśli nie towarzyszą temu inne objawy, może to być sygnał, że jedzenie psu nie smakuje, lub czegoś jest w nim za dużo (np. tłuszczu lub włókna). Bardzo ważny jest stały dostęp do świeżej wody w odpowiednich ilościach (około 1 kubek na 5 kg masy ciała psa)!

Szczenięta a karmienie

Odpowiednie żywienie szczeniąt jest bardzo ważne. Niestety obserwuje się tendencję do ich przekarmiania, a szczególnie w ich przypadku trzeba się trzymać wytycznych. Szczenię musi mieć zapewnioną stałość pokarmów i wody. Takie maluchy mogą dostawać posiłki nawet 4-5 razy dziennie.
- Jeśli zawsze po południu podajemy karmę mokrą lub domowy posiłek, to tego się trzymajmy – mówi Sybilla Berwid-Wójtowicz. - Nagłe zamiany mokrego na suche (czy z domowego na gotowe) z dnia na dzień, mogą przełożyć się na niestrawności i zaburzenia równowagi mikroflory jelitowej, a u szczeniaka nawet skończyć biegunką.

Zawsze w przypadku biegunki u szczeniąt udajemy się niezwłocznie do lekarza weterynarii. Tak samo jak w przypadku dorosłych psów, nie można zostawiać jedzenia, żeby szczenię miało do niego stały dostęp. Niektóre szczenięta mogą się przejeść i dostać niestrawności z tego powodu, a potem rozchorować, gdyż organizm jest osłabiony.

Żywienie psów chorych

U zwierząt chorych stosujemy specjalną karmę według zaleceń lekarza weterynarii. Na rynku jest spora gama takich produktów (np. linia diet PURINA® PRO PLAN ® Veterinary Diets), jednak nie można samemu decydować, jaką karmę powinien dostawać nasz chory ulubieniec! Ostatnie słowo w takim przypadku należy do lekarza, na podstawie badań i stanu klinicznego zwierzęcia.
Obserwacje LIFE PLAN prawie 50 labradorów jedzących wyłącznie suchą karmę przez całe ich życie, pokazało że pies jedzący 25% mniej, niż ten który jadł tyle ile chciał, może żyć prawie 2 lata dłużej (średnio 14 lat)! Dlatego w świetle aktualnego stanu wiedzy zbilansowane posiłki zgodne z wytycznymi to podstawa psiego żywienia. Odpowiednio dobrana dieta sprawi, że zwierzak będzie czuł się dobrze przez długie lata!