Twój ulubieniec, nasza pasja
7 Naprawdę wyjątkowych prezentów świątecznych dla psów 

7 Naprawdę wyjątkowych prezentów świątecznych dla psów 

Wszystko, czego Twój pies pragnie na Boże Narodzenie...

Co powinieneś kupić swojemu psu na Boże Narodzenie? Jaki jest nowy przedmiot, który możesz dać swojemu pupilowi, który ma już wszystko? Może nowa obroża? A może lśniąca miska? Albo luksusowe łóżko dla psa? 

Prawda jest taka, że Twojego psa naprawdę nie obchodzi, jak wygląda jego obroża, czy z jakiej miski je - ani na czym leży... 

Więc spójrzmy na to, co Twój pies naprawdę chciałby dostać na Boże Narodzenie! Oto kilka z najlepszych prezentów świątecznych dla psów, które sprawią, że ich ogon będzie merdać, jednocześnie nie narażając bezpieczeństwa Twojego psa w okresie świątecznym.

Psy myśliwskie:

Zabawki do aportowania będą idealnym prezentem świątecznym dla tych psów.

Idealny prezent świąteczny dla psa myśliwskiego - czy to labradora, spaniela, lub jakiejkolwiek rasy stworzonej do pracy na zewnątrz w każdą pogodę - to długi, najlepiej błotnisty spacer w dniu Bożego Narodzenia, pełen aportowania, które skutecznie go zmęczy - oraz mnóstwo smacznych świątecznych przysmaków dla psa, jako nagrody za oddanie zabawki, abyś mógł ją ponownie rzucić.

Psy pasterskie:

Kursy szkoleniowe są najlepszym sposobem na celebrowanie Bożego Narodzenia.

To są pracoholicy świata psów i nie ma dla nich nic lepszego niż wyjście na zewnątrz i nauka nowych umiejętności lub doskonalenie tych, które już znają. Oprócz zapewnienia im odpowiedniej ilości ruchu i stymulacji, aby utrzymać ich uwagę, spokój i skupienie w okresie świątecznym -  rozważ zapisanie się na nowy kurs szkoleniowy, aby nauczyć się czegoś, czego oboje jeszcze nie próbowaliście. Może to być szkolenie psich sztuczek, agility, taniec z psem czy intensywny flyball – psie sztafety. To ćwiczy psie zapracowane umysły owczarków typu collie, ale także daje im dodatkowy czas spędzony tylko z Tobą. 

Pamiętaj, aby wziąć pod uwagę preferencje Twojego psa podczas wybierania mu zabawki do podarowania, która zapewni mu rozrywkę na wiele godzin i dni. Pamiętaj też, aby nie zapominać o psich seniorach, które także potrzebują stymulujących zabawek czasem specjalnie stworzonych dla starszych psów.

Teriery:

Piaskownica to prezent świąteczny, na który te psy czekają.

Piaskownica w ogrodzie to rzecz, która sprawi, że Twój terier będzie bardzo szczęśliwy! Upewnij się, że jest wypełniona bezpiecznym podłożem, łatwym do czyszczenia i że możesz w nim ukrywać zabawki, przysmaki i przegryzki. To pomoże przekierować Twojego teriera z kopania w ogrodzie, w pożądane przez nas miejsce. Dzięi temu dasz możliwość swojemu terrierowi wyrażenia swojego naturalnego popędu do kopania, który często jest wrodzony w tych energetycznych psiakach. Pomimo tego że łatwo się nudzą tym czym chcemy je zachwycić, własny punkt do kopania daje świetną okazję do interaktywnej zabawy z terrierem. 

A jeśli nie masz ogrodu, a masz teriera? Wtedy koniecznie zadbaj, aby się także nie nudził. Doskonałym rozwiązaniem są łamigłówki logiczne, w których chowasz drobne przekąski, z dużą ilością szufladek, zapadek, a nawet wajch do przesuwania. Możesz także w miękkich zabawakach, czy pojedynczych skarpetkach ukrywać przekąski i chować po mieszkaniu, lub wrzucić w stercie do kubełka, a by Twój pies musiał rozwiązywać takie „pyszne węzełki”. Kluczowe jest to aby dobrać matę węchową, czy inną formę aktywności do temperamentu Twojego teriera, aby nie zjadł świątecznej przekąski -razem z zabawką. 

Psy tropiące:

Gry zapachowe to najlepszy prezent świąteczny dla tych psów.

Najlepszym prezentem dla psa tropiącego jest możliwość wykorzystania jego niesamowitego węchu! Rozważ zapisanie się na kurs szkoleniowy, który specjalizuje się w pracy z zapachem i nauczy Cię różnych gier związanych ze śledzeniem, które możesz robić ze swoim psem. Jeśli w Twojej okolicy nikt nie organizuje warsztatów w dziedzinie „nosework”, przeszukaj internet, aby odkryć świetne inspirujące zabawy i ćwiczenia węchowe z Twoim psem. Niewiele psów ma okazję wykorzystać swoje węchowe zdolności - a dla psów tropiących może to być zmieniające życie doświadczenie, które pozwoli efektywnie im wykorzystać czas  - dając wiele satysfakcji i relaksu.

Psy wyścigowe:

Zaoferuj im swobodne przebiegi nie tylko od Święta.

Podczas gdy łatwo jest myśleć, że te psy są zawsze w ruchu, prawda jest zupełnie inna. Psy wyścigowe są skoncentrowane na krótkich sprintach z niesamowitą prędkością i przede wszystkim cieszą się możliwością krótkiego, ale szybkiego biegu. Zapewnienie im wtedy bezpieczeństwa i swobody jest priorytetem opiekuna, ponieważ nie są one mistrzami w odwołaniu i powrocie na zawołanie, a ekscytacja prędkością i radość z biegania sprawiają, że stają się głuche na wszystko. Dodatkowo gdy zobaczą królika lub wiewiórkę, wrodzony instynkt do pościgu staje się najważniejszy na świecie. Dlatego najlepszym prezentem świątecznym dla tych psów jest przeszukanie lokalnych możliwości i znalezienie "bezpiecznego pola" w Twojej okolicy - nawet jeśli wymaga to pewnego dojazdu i wysiłku organizacyjnego. Takie miejsca coraz częściej możesz znaleźć nawet u nas w kraju, czasem dobrze ogrodzone. Są dużymi obszarami, które można wynająć na godzinę, gdzie psy mogą bezpiecznie biegać, czasem warto dołączyć do większej zorganizowanej grupy. 

Psy pracujące:

Daj tym psom misję świąteczną, aby utrzymać je w dobrym nastroju i skupieniu.

Psy pracujące często wymagają dużo uwagi i zostały stworzone do wykonywania różnorodnych zadań. Najlepszym prezentem świątecznym dla tych psów jest zapewnienie im możliwości wykonywania tego, do czego zostały stworzone. W ramach codziennych działań świątecznych, można je zaprząc do przeciągania zakupów, przenoszenia świątecznych dekoracji, czy nawet pomocy w ubieraniu choinki. Często może to być za mało, dlatego zapewnij im też regularne działania, zależnie od potrzeb przed świątecznym „lenistwem”: takie jak bieg wytrzymałościowy (dla psów zaprzęgowych), zawody pracy, posłuszeństwo, agility, przeciąganie... Przeważnie dobre tematyczne zajęcia szkoleniowe, specjalizujące się w pracy z Twoją rasą, mogą pomóc Ci w pełnym wykorzystaniu potencjału Twojego psa pracującego - poprawić więź, kontrolę i relację z psem do maksimum. 

Podsumowując, oto kilka najpopularniejszych prezentów świątecznych dla psów, które możesz dodać do swojej listy w tym roku: 

1. Zabawki do aportowania 

2. Kursy szkoleniowe dla psów 

3. Punkty do kopania / chowania zabawek i przysmaków 

4. Czas spędzony razem 

5. Interaktywne gry zapachowe dla psów 

6. Swobodne, bezpieczne wybieganie się 

7. Zabawne, ale wymagające wyzwania świąteczne zadania dla psów: bieg wytrzymałościowy lub próby pracy 

Więc oto masz. Kiedy zastanawiasz się, czego Twój pies chce na święta, przede wszystkim jest to czas spędzony z Tobą, w którym wykonują swoje ulubione aktywności. 

Tak więc przede wszystkim... wszystko, czego pragną na święta Twoje psy, to Ty! 

Następnie dowiedz się, czego absolutnie nie wolno podawać ze stołu świątecznego (najlepiej NICZEGO), oraz jak zapewnić bezpieczeństwo swojemu psu w tym okresie świątecznym (gdy wybierasz się nawet na krótko w gości). Niestety w okresie świątecznym czyha wiele potencjalnych zagrożeń, na które należy uważać podczas świąt. Nigdy nie zostawiaj lampek podłączonych na choince ze zwierzętami w domu, najlepiej, aby stała ona w pomieszczeniu do którego Twoje zwierzęta nie mają dostępu. Zapewnij zwierzakowi spokojne miejsce i zajmujące zajęcie w tym świątecznym okresie. Wtedy Świątecznej atmosfery nie przerwie nagła potrzeba interwencji weterynaryjnej (mimo to miej adres i telefon do najbliższej lecznicy z dyżurem świątecznym pod ręką).