Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
Jak czyścić zęby u psów

Jak myć zęby psa

Mycie zębów psa jest ważnym elementem pielęgnacji jego uzębienia. W końcu choroby dziąseł należą do najczęściej diagnozowanych schorzeń u psów, w niektórych przypadkach prowadząc do utraty zębów (i ewentualnie dalszych problemów).

Zachowanie perfekcyjnej higieny jamy ustnej psa wymaga regularnej troski.
W przeciwieństwie do ludzi psy nie potrafią czyścić swoich zębów, zatem to właściciel ponosi odpowiedzialność za ich estetyczny i zdrowy wygląd! Regularne szczotkowanie zębów jest doskonałym sposobem na zachowanie higieny jamy ustnej psa. Najlepiej oczywiście czyścić zęby psa codziennie.

Mycie psich zębów nie zawsze jest takie łatwe, więc zebraliśmy kilka pomocnych porad na początek

Wymagania dotyczące mycia zębów u psa

 • Szczoteczka do zębów dobrana do wielkości psiego pyska. U dużych i średnich psów stosuj szczoteczkę jak u dorosłych osób, a w przypadku małych psów stosuj szczoteczkę dla dzieci. Natomiast dla psa miniaturowego kup specjalną szczoteczkę u weterynarza lub w lokalnym sklepie zoologicznym.

 • Pasta do zębów dla psów (pasta dla ludzi może szkodzić psom, więc pod żadnym pozorem jej nie używaj).

 • Spokojne i komfortowe otoczenie bez czynników rozpraszających uwagę.

Zanim zaczniesz szczotkować zęby psa

Każdy pies jest inny, więc twoje doświadczenia z myciem psich zębów mogą się różnić. Niektóre psy chętniej zaakceptują szczotkowanie, a inne mogą stawiać opór. Jeżeli jednak zachowasz spokój i będziesz przestrzegać naszych wskazówek, to po pewnym czasie pies przywyknie do tej czynności.

 • Szczotkowanie powinno być krótkie

  – Ważne jest, aby szczotkowanie trwało nie dłużej niż dwie minuty, bo w przeciwnym razie pies będzie znużony i mniej skłonny do akceptacji tej czynności. Najlepiej jest zaczynać od krótkiego szczotkowania, a potem stopniowo wydłużać ten czas, gdy już pies przywyknie.

 • Wybierz właściwą porę

  – Przeanalizuj swoje codzienne zajęcia i wybierz porę,w której zawsze znajdziesz chwilę na czyszczenie zębów twojego psa. To pomoże psu przywyknąć do tej rutynowej czynności.

 • Stopniowo wprowadzaj każdy etap

  – Ważne jest, aby na początku nie wykonywać zbyt gwałtownych ruchów. To pomoże przywyknąć psu do tego zabiegu.

 • Pochwal psa

  – Koniecznie dobrze pochwal psa. Pamiętaj, że ważne jest, by wynagradzać tylko dobre zachowanie.

 • Pamiętaj

Porządek mycia zębów

Dokładnie naucz się, jak myć psie zęby dzięki prostemu porządkowi mycia zębów:

 • Przyzwyczajenie psa do pasty do zębów

  – Nałóż niewielką ilość pasty do zębów na swój palec i pozwól psu polizać. Pasta do zębów dla zwierząt posiada specjalną formułę, tak aby smakowała psom. Twój pies powinien mieć ochotę zjeść pastę.

 • Wprowadzenie szczoteczki do zębów

  – Zwilż szczoteczkę niewielką ilością wody
  i dodaj zalecaną ilość pasty do zębów, a następnie wciśnij ją we włosie. Delikatnie szczotkuj najdłuższe zęby psa. Podnieś do góry wargę psa i przystąp do szczotkowania kłów po tej stronie. Dobrą radą jest, aby nie zaczynać od siekaczy z przodu jamy ustnej. Jest to bardziej wrażliwy obszar jamy ustnej, zatem istnieje większe prawdopodobieństwo, że pies będzie stawiał opór wobec czyszczenia w tym miejscu.

 • Szczotkowanie głębiej położonych zębów psa

  – Po szczotkowaniu przednich zębów przystąp do mycia zębów położonych głębiej w psim pysku. Aby dostać się do trzonowców, konieczne będzie przemieszczenie szczoteczki poza skraj warg wewnątrz policzków. Jeżeli to okaże się trudne, można do tej czynności wykorzystać mniejszą szczoteczkę. Najpierw wyszczotkuj zęby górne, a następnie pozwól, aby pies nieznacznie otworzył pysk , by móc szczotkować wzdłuż linii dziąseł zębów dolnych. Ważne jest, aby stopniowo przyspieszać szczotkowanie i monitorować nastrój psa przez cały czas. Jeżeli pies reaguje negatywnie, należy natychmiast przestać
  i zacząć od nowa później.

 • Szczotkowanie wszystkich zębów

  – Gdy już pies będzie czuł się względnie komfortowo podczas tej czynności, to będzie można wyszczotkować zewnętrzną powierzchnię wszystkich zębów. Można również szczotkować dłużej, jeżeli chcesz dokładniej umyć jamę ustną psa.

Mycie psich zębów jest ważnym elementem zdrowego trybu życia psa. Przestrzegając tych prostych kroków i stopniowo przyzwyczajając psa do szczotkowania nie tylko nauczysz go czerpać radość z tej czynności, ale także będzie dłużej cieszył się zdrowym uzębieniem. Pamiętaj, że twój pies może też codziennie otrzymywać gryzak Purina® DentaLife®, który również pomoże zadbać o zdrowie jego zębów. To dlatego, że produkt DentaLife opracowano w taki sposób, aby docierał do trudno dostępnych zębów w tylnej części jamy ustnej psa.