Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
 psi Alzheimer

Czym jest psi Alzheimer – Dysfunkcja poznawcza u psów

Zdarza się, że u starszych psów z wiekiem zaczynają być zauważalne zmiany w zachowaniu, które do tej pory nie występowały lub były niezauważalne.

Okazuje się, że przebieg takiego „psiego Alzheimera”, można złagodzić codziennym postępowaniem, lekami, a nawet dietą, aby starszym psom i ludziom z nimi żyjącym, razem żyło się lepiej.

Objawy zespołu dysfunkcji poznawczej u psów

Poobserwuj swojego psiego kompana, który skończył już 7 lat i wchodzi w jesień życia. U psa z "demencją" zmiany w zachowaniu są dużo bardziej uciążliwe niż standardowe „spowolnienie” związane z zaawansowanym wiekiem psa. Do niedawna eksperci przypisywali je normalnemu procesowi starzenia, z którym uważa się, że niewiele można zrobić. Stosunkowo niedawno, wyodrębniono pewną grupę zmian u starszych psów i kwalifikujemy je jako zespół dysfunkcji poznawczej (z ang. CDS, Cognitive Dysfunction Syndrome).

Jeśli zauważysz że Twój pies:

  • spowalnia na spacerach
  • czasem nie reaguje na wołanie;
  • całymi dniami śpi, a w nocy rozbija się po mieszkaniu
  • zapomina załatwić się na spacerze na dworze
  • odczuwa lęk separacyjny i śledzi każdy Twój krok

to warto abyś zastanowił się czy możesz jakoś zaradzić tym początkowym objawom dysfunkcji poznawczej

Niektóre zmiany postępują w umiarkowanym tempie i stopniowo, a inne pogłębiają się lawinowo z dnia na dzień. W obu przypadkach możemy poprawić jakość życia psów i kochających ich ludzi, nie tylko stosując odpowiednią dietę, ale także udogodnienia i leki.

Do przykładów typowych zmian behawioralnych związanych z podeszłym wiekiem psa zaliczamy też:

  • zdezorientowanego psa, który wydaje się zagubiony w znanym mu otoczeniu
  • psy przechadzające, snujące się bez celu
  • utykanie między meblami, jakby zapomniały wycofać się z zaułka.

Twój pies, pomimo, że przez całe życie był świetnie nauczony porządku, może zacząć miewać wpadki i załatwić się w domu. Już nie wita cię radośnie przy drzwiach, nie przynosi piłek do rzucania lub wydaje się, że nie zależy mu na głaskaniu. Dość często można rozpoznać zespół dysfunkcji poznawczej u psa, gdy w ciągu dnia jest śpiący, ale w nocy wręcz przeciwnie – ma zaburzony rytm spania.

Noce przynoszą niepokój i wzmożony ruch, gdyż zegar biologiczny psa został odwrócony. Może dojść do szczekania w nocy i budzenia wszystkich domowników.

Jak ocenić stopień postępowania „psiego Alzheimera”?

Aby stwierdzić, że zmiany w zachowaniu Twojego psa są elementem prawidłowego procesu starzenia się czy nie, przeważnie ocenia się nasilenie i częstotliwość obserwacji zmiany zachowania w 6 podstawowych obszarach (od których zespół hiszpańskich ekspertów pod kierunkiem profesora Xaviera Manteca z CAWEC, stworzył model DISHAA). Zmianom przypisana jest punktacja, która po wypełnieniu formularza finalnie pozwala ocenić stopień nasilenia demencji u psa. Regularnie wykonywane porównanie (co kwartał), pozwala lekarzowi obiektywnie ocenić czy i jakie leczenie może zastosować, aby poprawić jakość życia starzejących się psów z zespołem zaburzeń poznawczych czy bez.

FORMULARZ OCENY STOPNIA ZAAWANSOWANIA PROCESU STARZENIA U PSA - DISHHA DO WYDRUKU

Leczenie zespołu dysfunkcji poznawczej u psów

Określenie stopnia zaawansowania CDS, pomaga dopasować odpowiednią dietę, pomiędzy klasyczną karmą bytową dla psa starszego Purina® Pro Plan® Medium&Large Adult 7+ OPTIAge polecaną w umiarkowanie nasilonym procesie starzenia (zachowania obserwowane rzadko lub w ogóle), a karmą Purina® Pro Plan® NC NeuroCare polecaną w intensywniejszym wsparciu układu nerwowego (zachowania obserwowane często, przynajmniej raz w tygodniu).

W prawidłowej ocenie pomoże Ci lekarz weterynarii specjalizujący się w opiece geriatrycznej z pomocą specjalisty psich zachowań.

To wszystko nie oznacza rzecz jasna, że twojemu psu już na tobie nie zależy; zespół dysfunkcji poznawczej u psów powoduje, że pies zachowuje się inaczej, ale zapewne nie ma pojęcia, że przyprawia cię tym o ból głowy!

Dysfunkcja poznawcza u psów (psi Alzheimer), może być zdiagnozowana poprzez kilka objawów klinicznych. Diagnoza może być postawiona, gdy twój starszy pies okazuje zmiany w zachowaniu, które nie mają przyczyny fizycznej. Zespół ten porównywany jest z chorobą Alzheimera u ludzi. Niektórzy nazywają go psią demencją, choć demencja u psów to coś innego niż demencja u ludzi.

Nie martw się, jeśli twój pies ma CDS, zmiany behawioralne u starzejących się psów mogą być leczone. Leczenie może polegać na zmianie diety na sprawdzoną klinicznie Purina Pro Plan Adult 7+ OPTIAge lub Purina® Pro Plan® NC NeuroCare, wprowadzeniu odpowiednich leków i zastosowaniu terapii behawioralnej m.in. wzbogaceniu środowiska.

Cokolwiek się stanie, po całym życiu pełnym bezwarunkowej miłości i towarzystwa, twój stary pies zasługuje na opiekę i wyrozumiałość, którą można mu dać – z pewnością ci się odwdzięczy!