Twój ulubieniec, nasza pasja
Jak myć zęby psa
Czy zęby Twojego psa są zdrowe?

Czy zęby twojego psa są zdrowe?

Obserwacja, czy twój psi przyjaciel ma zdrowe uzębienie, może być trudna. To dlatego, że różne rasy psów mają odmienne pyski: objawy schorzenia zębów u jednej rasy psów mogą nie być takie same jak u innej.

Przykładowo język labradora powinien być różowy, gdy jest zdrowy – natomiast kolor niebiesko-czarny jest zupełnie normalny u rasy takiej jak chow-chow.

Zapoznaj się z poniższymi informacjami, aby odkryć oznaki zdrowych zębów u psa.

Zdrowe psie zęby

Chociaż idealny kolor psiego uzębienia to biały, szanse są małe, że twój pies ma prawdziwie perliście białe zęby. To wcale nie oznacza, że twój towarzysz nie ma zdrowego uzębienia. Psie zęby mają tendencję do ciemnienia wraz z wiekiem i staja się nieco odbarwione.

Twój pies powinien mieć 42 zęby. Jeżeli tak nie jest, a pies niepostrzeżenie utracił zęby, to należy wybrać się z nim do weterynarza. To dlatego, że braki w uzębieniu mogą prowadzić do późniejszych komplikacji stomatologicznych. Sprawdzając psie zęby, upewnij się również, że żaden nie jest ukruszony lub pęknięty. Jeżeli jest inaczej, to również należy zabrać psa do weterynarza.

Gdy u twojego psa występuje obfity brązowy lub żółty nalot przy linii dziąseł, to istnieje małe prawdopodobieństwo, że zęby są zdrowe. Ten nalot to płytka nazębna, która może wywoływać problemy z zębami podobnie jak u ludzi. Szczotkowanie psich zębów oraz zachowanie regularnej higieny jamy ustnej powinno pomóc w ograniczeniu tego stanu.

Jeżeli zęby twojego psa zmieniły kolor na ciemniejszy, to ta sytuacja może wynikać z szeregu przyczyn. Pierwsza jest taka, że zęby mogą być po prostu odbarwione wskutek nagromadzenia płytki nazębnej; nawet jeżeli ta płytka zostanie usunięta przez szczotkowanie, to wciąż może przebarwiać psie zęby. Niektóre rodzaje leków także mogą powodować odbarwienie zębów, podobnie jak schorzenia takie jak zakażenie ogólnoustrojowe.

Zdrowe psie dziąsła

Wielu właścicieli czworonogów zadaje sobie pytanie, jaką barwę powinny mieć psie dziąsła. Tak naprawdę brak jednej odpowiedzi. Psie dziąsła z reguły powinny być różowe; jednakże zupełnie normalne jest, gdy twój pies ma czarne dziąsła lub czarne kropki na dziąsłach. Takie kropki są często wrodzoną cechą psa. Ważne jednak, aby upewnić się, że kropki są płaskie,
a nie wypukłe. To dlatego, że wypukłe dziąsła mogą być oznaką nowotworu. Jeżeli zauważysz, że twój pies ma wypukłe dziąsła, to należy niezwłocznie zabrać go do weterynarza. Ponadto gdy plamki pojawią się, tam gdzie ich wcześniej nie było, to także zabierz psa na kontrolę weterynaryjną uzębienia i dziąseł.

Kolejnym sposobem na kontrolę zdrowia dziąseł u psa jest sprawdzenie, czy dziąsła są jędrne. Jędrne dziąsła są zazwyczaj pozytywnym znakiem wskazującym na ich zdrowie. Jeżeli jednak pies ma fragmentami opuchnięte lub białe dziąsła, to może oznaczać chorobę przyzębia. Ta choroba to zapalenie dziąseł we wczesnej fazie, które może powodować wiele bólu, a także utratę zębów.

Zdrowy psi język

Psi język różni się w zależności od wielkości i rasy psa. Większość psów powinno mieć różowawy język, jednakże nieznaczne różnice barwy są zupełnie normalne. Od tej reguły istnieje kilka wyjątków, gdyż niektóre rasy, np. chow chow, mają język niebiesko-czarny zamiast różowego.

Barwa psiego języka może wskazywać na chorobę zębów. Zdrowy psi język nie powinien być biały. Jeżeli język twojego psa jest biały, to może wskazywać na anemię. W takim wypadku należy odwiedzić lokalnego weterynarza.

Niektórzy właściciele czworonogów zauważają niewielkie brodawki pojawiające się na języku psa. Takie brodawki są zazwyczaj niegroźne i powinny zniknąć w ciągu kilku tygodni bez leczenia. Jeżeli jednak nie znikną, to zabierz psa do weterynarza.

Zdrowy psi oddech

Jak zauważa zapewne większość właścicieli, psi oddech nie zawsze przyjemnie pachnie. Są jednak pewne rodzaje zapachu, na które należy zwrócić uwagę, gdyż mogą wskazywać inne schorzenia. „Słodki” lub „owocowy” oddech może u psów wskazywać cukrzycę. Oddech
o woni moczu może być objawem choroby nerek u psa. Odrażający lub brzydko pachnący oddech połączony z brakiem apetytu może oznaczać, że pies cierpi na schorzenie wątroby. Jeżeli sądzisz, że twój pies ma któreś z wymienionych schorzeń, to należy zabrać go do weterynarza.

Dowiedz się więcej o zdrowych zębach u psa, zapoznając się z pełną listą naszych artykułów na ten temat.