optymalna sylwetka

optymalna sylwetka

optymalna sylwetka
08/30/2019

Dbanie o optymalną sylwetkę szczeniaka

W trakcie rozwoju szczenięta mają inne proporcje ciała niż psy dorosłe. Często też trudno jest nam ocenić czy na pewno prawidłowo się rozwijają. Dlatego jak mamy wątpliwości co do sylwetki naszego szczenięcia, czy jest za chude czy za grube, zawsze powinniśmy poprosić o pomoc w ocenie lekarza weterynarii.

Kilogramy a sylwetka szczeniaka

Powinniśmy monitorować zarówno to jak nasz szczeniak przybiera na wadze, jak też jego sylwetkę. Szczenię nawet przy swoich zaokrąglonych kształtach, powinno mieć wyczuwalne przez fałdy skóry, ostatnie żebra oraz kręgosłup na wysokości tylnych nóg. Wyraźne zarysowanie wszystkich żeber oraz kręgów, może świadczyć o tym, że nasz piesek jest za chudy. Z kolei kłopoty z wyczuciem żeber, z powodu warstwy tłuszczu pod skórą, oznaczają zbyt duże rezerwy zebrane prawdopodobnie w wyniku przekarmiania.

Jak kontrolować porcję psiego jedzenia

Każde szczenię ma inny poziom aktywności wynikający z trybu życia, jaki prowadzi ze swoim właścicielem. Dlatego odnosząc się do tabeli dawkowania pamiętajmy, że przedstawia ona wartości orientacyjne i należy brać pod uwagę poprawkę +/-15%. Oznacza to, że dając trochę więcej obserwujemy i oceniamy naszego psa po 2 tygodniach od zwiększenia porcji jedzenia, czy rosnąc nie tyje lub nie chudnie. Utrzymanie idealnej sylwetki w okresie wzrostu, przy optymalnej ilości jedzenia, właściciel osiąga dzięki czujnej obserwacji swojego szczenięcia.

Przysmaki i „psie kąski”

Wchodząc do sklepu zoologicznego jesteśmy zarzucani mnóstwem przysmaków dla naszego szczenięcia. Pamiętajmy, aby wybierając przekąski jadalne nie stanowiły one więcej niż 10% masy dziennej porcji jedzenia dla naszego psa. Należy także zmniejszyć dzienną porcję jedzenia o ilość podawanych przekąsek danego dnia. Pokarmy w formie przekąski nie są zbilansowane tak jak karma, co oznacza, że niektóre wprowadzają nadmiar składników pokarmowych będących źródłem „pustych kalorii”, tak jak słodycze dla dzieci.

Udostępnij znajomym

ShareEmailtwitterFB