Energia na zimowe harce z psem

Większość psów utrzymywanych w domach, nie potrzebuje dodatkowej energii w okresie zimowym. Jeśli jednak Twój regularnie i aktywnie spędza dłuższy czas na świeżym powietrzu także zimą, warto w tym okresie dostarczyć mu bardziej odżywczy pokarm. Eksperci Purina wybrali dla Ciebie i Twojego psa odpowiednie propozycje.
Energia na zimowe harce z psem
Energia na zimowe harce z psem
Energia na zimowe harce z psem

Jak temperatura zewnętrzna wpływa na potrzeby psa? 

Gdy temperatura spada część z nas czuje się źle. Podobnie jest z psami, które mają określone optimum termiczne. Czyli taką temperaturę w której czują się komfortowo. Dla większości psów, jest to pomiędzy 10 a 20 stopni Celsjusza. Zależnie od grubości okrywy włosowej i ilości podszerstka, niektóre psy lepiej radzą sobie w niższych temperaturach niż optymalne, a inne gorzej. Psy gładko i krótkowłose, oraz rasy bez podszerstka (np. yorkshire terier czy maltańczyk) poniżej optimum termicznego chętnie skorzystają z ubranka i jest ono dla nich uzasadnione.  

Regularne wystawianie na oddziaływanie niższych temperatur, wiatr czy deszcz (obniżają temperaturę odczuwalną), zwiększają potrzeby psa i to czasem wielokrotnie. Można przyjąć, że co każde 5 stopni Celsjusza poniżej optimum, potrzeby rosną o 20%. Jeśli spacery nie są bardzo długie, a temperatury bardzo niskie, nasz pies może poradzić sobie z termoregulacją spożywając swoją standardową karmę. Jednak jeśli zauważymy, że pies nam chudnie, albo pogarsza się jego sierść powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii i jeśli nie przyczyniła się do tego choroba, a pogoda -  dostarczyć dietę o wyższej energetyczności i przyswajalności. 

Jakie proporcje odżywcze ma przeciętna karma? 

Karmy muszą zapewnić w porcji dla psa pewną minimalną ilość składników odżywczych, zgodnie ze standardami obowiązującymi w Europie. Standardy te powstały na podstawie wieloletnich badań nad psami i kotami, a zapoznać się z nimi można na stronie polskiego stowarzyszenia POLKARMA. Jak się zapewne domyślacie, jednak niezbędne minimum to może być za mało dla psa, który aktywnie spędza czas na zewnątrz przy obniżonej temperaturze środowiska. Zarówno ludzie jak i psy potrzebują więcej energii, aby dobrze radzić sobie z ogrzewaniem się od środka w zimie. Karmy dostarczające najniższy poziom niezbędnych składników, mogą nie spełnić potrzeb naszego psa. 

Karmy suche o minimalnym profilu odżywczym mają ok. 16% białka i 8 % tłuszczu, a puszki ok.5% białka i 4% tłuszczu. Aby dostarczyć optymalną ilość składników odżywczych nasz pies musi ich nieco więcej zjeść, co w sytuacji gdy zwiększą się jego potrzeby, może oznaczać że ilość jedzenia będzie niemożliwa do pochłonięcia i prawidłowego strawienia. Dlatego zimą warto sięgać po bardziej odżywcze karmy premium oraz te o optymalnej strawności rekomendowane dla psów aktywniejszych przez Purina. 

 Karmy Purina dla psów aktywnych zimą 

Od małego do dużego, każdy aktywny zimowo pies zasługuje na karmę, która daje mu więcej składników odżywczych takich jak karmy Purina. Dzięki podawaniu bardziej odżywczej karmy nie trzeba zwiększać dziennej porcji, a naszemu psu nie grozi wychudzenie, pogorszenie sierści czy obniżenie odporności i choroba. Proponowane przez nas karmy poniżej, dostarczają o 70% więcej wartościowego białka i mają 2-3 razy więcej tłuszczu, niż karmy spełniające minimalne zapotrzebowanie swoim składem. Dlatego już po 2-3 tygodniach karmienia odpowiednio dobraną karmą Purina, widzisz jak widocznie poprawia się kondycja Twojego psa. 

Niezależnie od tego jakiej wielkości masz psiaka i gdzie robisz zakupy, możesz dobrać dla swojego ulubieńca odpowiednią karmę.  


Tak więc niezależnie od wielkości swojego urwisa, może bezpiecznie wyjść z nim na dłuższy zimowy spacer nie bojąc się że zabraknie mu życiowej energii.