Twój ulubieniec, nasza pasja
pies leżący na świątecznym kocu na tle choinki

Boże Narodzenie bezpieczne dla psów

Boże Narodzenie to czas pełny zabawy i radości dla całej rodziny – w tym także dla Twojego psa! Niestety, w tym okresie na Twojego pupila czyha wiele potencjalnych niebezpieczeństw i czynników stresogennych. Przeczytaj nasz poradnik, jeśli chcesz zapewnić swojemu psu szczęśliwe i bezpieczne Święta.

Jak zadbać o psa w Święta?

Okres bożonarodzeniowy to czas pełny frajdy dla całej rodziny, do której (zwykle) należy też Twój pies! Wiele psów kocha spędzać z nami wspólnie Święta, poświęcając ten czas na przeróżne psoty – jak podkradanie bożonarodzeniowych słodkości czy przewracanie choinki – i choć wydawać się może, że to tylko niewinna zabawa, to należy pamiętać o tym, że okres Świąt niesie ze sobą wiele potencjalnych zagrożeń, na które trzeba mieć oko.

Zanim nadejdą Święta, możesz zastanawiać się i upewnić, czy będą tak samo wesołe dla Ciebie, co dla Twojego psa. Aby Ci w tym pomóc, stworzyliśmy ten poradnik. Dowiesz się z niego, co możesz zrobić, by czas Świąt był bezpieczny i radosny przez cały ich okres.

Psy i choinki

Wiadomo, że jedną z największych świątecznych tradycji jest przyniesienie drzewka bożonarodzeniowego do domu, a dla Twojego psa to spełnienie najskrytszych marzeń. Twój czworonożny przyjaciel spojrzy na drzewko, a jego oczy się zaświecą na samą myśl o nieograniczonych zapasach gałązek do obgryzania, a jeśli Twój pies jest samcem – może uznać to za wspaniałe miejsce do zaznaczenia terenu. Niektórzy opiekunowie zwierząt mogą mieć szczęście i posiadać psiaka, który nie zainteresuje się tym nowym dodatkiem, lecz jeśli masz czworonoga, który nie potrafi się powstrzymać, musisz przygotować psoodporne drzewko. Na co należy zwrócić uwagę:

Łańcuchy świetlne

Jednym z elementów zagrażających psom na choinkach są migoczące światełka owinięte wokół nich. Dla nas wyglądają niewinnie, ale psy mogą w nich widzieć nowiutkie, błyszczące zabawki do gryzienia – co najczęściej dotyczy młodych psów i szczeniaków. Co więcej, jeśli Twój szczeniak jest wyjątkowo niesforny i skory to zabawy, może też zaplątać się w kable.

Aby w łatwy sposób zaradzić psim wypadkom z udziałem światełek, przytwierdź solidnie wszystkie luźne kable za pomocą opasek zaciskowych i pamiętaj o wyciąganiu wtyczki z gniazdka, jeśli musisz wyjść z domu. Alternatywnie, jeśli chcesz, aby światełka były włączone cały czas, to wybierz te, które zasilane są bateriami, i upewnij się, że zasilacz jest w miejscu, do którego Twój pies nie ma dostępu.

Bombki i wiszące ozdoby

Innym sposobem na zabezpieczenie choinki przed psem jest upewnienie się, że kupuje się wyłącznie bezpieczne dekoracje. Unikaj łańcuchów i włosów anielskich, bo jeśli zostaną zjedzone, mogą się zablokować w żołądku Twojego psa. Szklane bombki też nie są dobrym pomysłem, jeśli masz niesfornego czworonoga - mogą się potłuc i skaleczyć zwierzę. Zamiast tych ozdób postaw na nietoksyczne plastikowe dekoracje.

Jeśli masz droższe ozdoby, które są niezbędnymi dekoracjami Twojej choinki, umieść je blisko szczytu drzewa, gdzie Twój pies i jego merdający ogon nie mogą ich dosięgnąć. Ponadto nie wieszaj na choince jadalnych dekoracji, takich jak czekoladki czy laski cukrowe, ponieważ są one bardzo toksyczne, a wiele psów nie będzie potrafiło im się oprzeć.

Przewrócenie choinki

Jeśli Twój pies uwielbia bawić się choinką, będziesz potrzebować pomysłu na to, żeby nie przewrócił jej na środek pokoju. Najlepszym rozwiązaniem jest kupienie obciążonej bazy lub przymocowanie obciążników na dole, by bezpiecznie pozostała w miejscu. Możesz też, jeśli chcesz mieć 100% pewności, że drzewko nie spadnie, przymocować choinkę do sufitu lub ściany.

Prezenty pod choinką

Choć choinka otoczona ze wszystkich stron zapakowanymi prezentami z kokardami na wierzchu będzie z pewnością zachwycającym widokiem, to może okazać się również pokusą dla Twojego psa, której ten nie da rady się oprzeć. Nie trzymaj prezentów na widoku aż do dnia obdarowywania, a później zawsze miej w ich okolicy psa na oku – inaczej może okazać się, że dobrał się do kilku! Nigdy także nie umieszczaj prezentu dla swojego psa pod samą choinką, ponieważ zdecydowanie nie będzie w stanie wytrzymać kilku dni, kiedy wyczuje jakieś pyszne smakołyki.

Czy drzewka bożonarodzeniowe są trujące dla psów?

Tak, niektóre drzewa iglaste wytwarzają olejki, które są lekko toksyczne i w przypadku spożycia mogą sprawić, że pies będzie wymiotował lub nadmiernie się ślinił. Ponadto ostre końcówki igieł w przypadku połknięcia mogą doprowadzić do groźnych obrażeń wewnętrznych. Rzadko jednak zdarza się, żeby pies zjadł tak dużą ilość, by mogła ona powodować problemy.

Jeśli chcesz mieć żywe drzewko, najlepiej wybrać takie, które nie zrzuca igieł, bo mogą się one klinować w psich łapach i sprawiać ból Twojemu pupilowi. Dodatkowo, ze względu na toksyczność niektórych choinek, najlepiej umieścić je w osobnym pomieszczeniu, do którego pies bez nadzoru nie będzie miał dostępu. 

Inne bożonarodzeniowe zagrożenia

Dbałość o bezpieczeństwo i komfort naszych zwierząt podczas Świat Bożego Narodzenia jest niezwykle ważna. Świadomość potencjalnych zagrożeń i odpowiednie środki ostrożności pomagają zapewnić, że nasze futrzane przyjaciółki będą mogły cieszyć się tym wyjątkowym okresem razem z nami. Nie tylko choinka może stanowić zagrożenie w okresie Świąt, trzeba mieć na uwadze wiele innych rzeczy.

Bożonarodzeniowe jedzenie

Wiele pokarmów spożywanych na Boże Narodzenie jest trujących albo toksycznych dla Twojego psa, między innymi czekolada, winogrona, rodzynki (obecne w deserach). Wielu właścicieli uważa, że dokarmienie kawałkiem kurczaka albo indyka to miły podarek, ale te resztki mogą zawierać malutkie, niebezpieczne kości, dlatego zawsze dokładnie sprawdzaj mięso przed podaniem go psu. Jeśli chcesz podać swojemu czworonogowi świąteczny obiad, przeczytaj nasz artykuł na temat tego, czym nie karmić psa.

Świąteczne kwiaty

Świąteczne rośliny i kwiaty mogą wyglądać niesamowicie w naszych domach, jednak wiele z nich może być toksyczne dla psów. Poinsencja (gwiazda betlejemska), którą wykorzystuje się w wieńcach i stroikach, może powodować podrażnienie żołądka i jamy ustnej, a ostrokrzew i owoce jemioły europejskiej są toksyczne i mogą skutkować bólem brzucha. Amerykańska odmiana jemioły jest bardzo trująca. Ponadto bluszcz, który często jest wykorzystywany w wieńcach, może powodować nudności i podrażniać skórę, jak w przypadku kontaktowego zapalenia skóry.

Strzelające zabawki

Strzelające zabawki często pojawiają się na świątecznych spotkaniach, głośne dźwięki mogą jednak przestraszyć Twojego psa. Jeśli zamierzasz je uruchomić, zostaw czworonoga w innym pokoju lub ogrodzie. Dodatkowo uważaj na drobne elementy, które mogą wypaść ze strzelających zabawek, bo mogą wylądować na podłodze, a Twój pies może je połknąć.

Odwiedziny rodziny i znajomych

W okresie świątecznym prawdopodobnie odwiedzi Cię wielu przyjaciół i członków rodziny, a to może być dla Twojego psa przytłaczające, szczególnie jeśli nie jest do tego przyzwyczajony. Upewnij się, że zapewnisz czworonogowi miejsce z dala od zamieszania, rozłóż tam koce i zapewnij wodę oraz jedzenie. W ten sposób, jeśli radosna atmosfera zestresuje psiaka, będzie mógł odejść w bezpieczne miejsce.

Oto nasz poradnik, jak zapewnić Twojemu psu szczęście i bezpieczeństwo w czasie świąt Bożego Narodzenia! Posiadasz też kota? Przeczytaj nasz artykuł o kocim bezpieczeństwie w Święta Bożego Narodzenia.