Twój ulubieniec, nasza pasja
kot bawiący się choinką

Bezpieczne święta dla kota

Jeśli posiadasz kota, okres świąt Bożego Narodzenia może być stresujący i niebezpieczny. Na szczęście jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby upewnić się, że Twój kot jest szczęśliwy i bezpieczny w tym czasie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. Boże Narodzenie to ekscytująca pora, lecz niestety mrugające światełka i ekscytacja mogą być szkodliwe dla Twojego pupila. Od wspinaczki na choinkę poprzez stres związany z odwiedzinami rodziny, aż po niebezpieczne przysmaki, które mogą okazać się szkodliwe – koty i święta tworzą czasem przepis na katastrofę. Ale nie musi tak być! Przy odrobinie dodatkowej ostrożności, Święta mogą być czasem zabawy i szczęścia dla Ciebie i Twojego czworonożnego przyjaciela.

Koty i choinki

Wielu specjalistów uważa, że koty i choinka to niebezpieczne połączenie. Jako właściciel kota wiesz, że Twój pieszczoch uwielbia wspinać się na wszystko w zasięgu jego wzroku. Nie powinno więc być zaskoczeniem to, że koty często uznają choinki za kolejne wyzwanie wspinaczkowe. Może się to jednak skończyć tym, że Twój ambitny pupil przewróci drzewko. Musisz się upewnić, że choinka ma ciężką podstawę – możesz taką kupić lub przyczepić do podstawy ciężarki. Zamiast tego możesz również przywiązać drzewko do ściany lub sufitu, by mieć pewność, że się nie poruszy, niezależnie od tego jak bardzo Twój kot będzie próbował zastąpić aniołka lub gwiazdkę na czubku.

Niebezpieczne bożonarodzeniowe dekoracje

Kolejną rzeczą kuszącą koty w choinkach są zwisające, błyszczące ozdoby, którym często nie mogą się oprzeć. Może to być szczególnie niebezpieczne, jeśli masz szklane bombki, bo jeśli kot je pacnie łapą i strąci z drzewka, mogą się potłuc i go pokaleczyć. Ponadto łańcuchy i włosy anielskie, jeśli zostaną zjedzone, mogą zablokować się w układzie pokarmowym. Upewnij się, że posiadasz drzewko przyjazne kotom, unikaj szklanych bombek oraz takich tworzonych z toksycznych materiałów, zapomnij o łańcuchach i włosach anielskich oraz dobrze przymocuj ozdoby do choinki, upewniając się, że żadne nie są zbyt nisko, w zasięgu kociej łapy (np. zbyt nisko), która może je pacnąć.

Uważaj na lampki choinkowe zasilane z sieci

Koty i lampki choinkowe również mogą być złą mieszanką, ponieważ kable bardzo przypominają kocie zabawki. Wszelkie przewody muszą być ukryte, żeby kot ich nie pogryzł, a kiedy nie ma Cię w domu – odłącz lampki od sieci. Jeśli lubisz mieć światełka włączone przez cały czas, bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie lampek zasilanych na baterie. To nie tylko eliminuje ryzyko, że kot zagraża sobie elektrycznością, ale także pozwala uniknąć przypadkowego włączenia choinki, gdy kot przewróci się lub zacznie bawić się w okolicach kabli. Dbałość o te szczegóły pomoże stworzyć bezpieczne i przyjemne świąteczne otoczenie zarówno dla Ciebie, jak i Twojego kota. 

Czy drzewka bożonarodzeniowe są trujące dla kotów?

Jodły są lekko toksyczne i mogą wytwarzać olejki powodujące podrażnienie jamy ustnej i żołądka u kota, jednak mało prawdopodobne jest, że Twój pupil zje wystarczająco duże ilości, by mu mogły zaszkodzić. Ryzykiem mogą być również igły spadające z drzewek, ponieważ w przypadku połknięcia mogłyby przebić układ pokarmowy Twojego kota. 

Sztuczne drzewko może być łatwiejszym wyborem, lecz jeśli marzysz o żywej choince, postaw na gatunek, który nie zrzuca igieł.

Problemy z żywymi choinkami w doniczkach

Kolejną rzeczą, o której warto pamiętać, jest to, że w doniczkach żywych choinek mogą znajdować się nawozy i odżywki do roślin, potencjalnie trujące dla kotów. Jeśli więc kupujesz drzewko w doniczce, wymień ziemię i usuń wszelkie możliwe szkodliwe substancje. Drzewka doniczkowe mogą stanowić jeszcze jeden problem – jeśli mają wystarczająco dużą doniczkę, koty mogą je uznać za wspaniałą nową kuwetę. Aby temu zapobiec, wysyp na wierzch ziemi kamyczki lub ją przykryj.

Jeśli wcześniejsze próby zapewnienia kotu bezpiecznej choinki się nie powiodły, bo była ona zbyt dużą pokusą dla kota, postaraj się, by trzymać kota z dala od pokoju z drzewkiem. Możesz spróbować zastosować specjalne zabezpieczenia lub barierki, aby utrudnić kotu dostęp do choinki. Ponadto, dostęp do pokarmu i zabawek może odwrócić jego uwagę od choinki, co pomoże uniknąć uszkodzeń i niebezpiecznych sytuacji. 

Inne świąteczne zagrożenia

Kule śnieżne

Niektóre zawierają glikol etylenowy (płyn chłodzący). Jeśli kula pęknie, szkło może pokaleczyć Twojego kotka, a płyn jest bardzo toksyczny, więc zawsze trzymaj kule śnieżne poza zasięgiem pupila.

Świąteczne rośliny

Jeśli masz kota domowego lub kocię, może się on interesować Twoimi świątecznymi roślinami. Niektóre z roślin dostępnych w okolicy Świąt, a trujących dla kotów to: poinsencja (gwiazda betlejemska), ostrokrzew, jemioła, amarylis i kilka rodzajów paproci.

Bożonarodzeniowe jedzenie

Świąteczny obiad to jedna z najlepszych rzeczy dla ludzi w tym okresie, może jednak stanowić zagrożenie dla kotów. Jeśli jesz wędzoną szynkę lub wołowinę w Święta, uważaj na sznurek, który związuje mięso – nasiąkł on soczystym mięsnym sosem i wygląda przepysznie, ale może grozić zadławieniem. Co więcej, w świątecznych posiłkach jest wiele toksycznych lub trujących składników, takich jak np. cebula, czosnek, rodzynki, czekolada, winogrona i alkohol.

Unikanie kociego stresu w Święta

Święta mogą być bardzo stresujące dla kotów, szczególnie jeśli Twój czworonóg jest dość nerwowy. Na szczęście możesz zrobić kilka rzeczy, aby ułatwić kotu przetrwanie tego okresu:

  • Jeśli odwiedzają Cię dzieci, upewnij się, że zawsze są pod czyjąś opieką w pobliżu Twojego czworonożnego przyjaciela.
  • Stwórz bezpieczną, cichą przestrzeń, z dala od całego zamieszania – może w dodatkowej sypialni – i zapewnij kotu wszystko, czego może potrzebować, dzięki czemu nie będzie musiał on wychodzić, jeśli nie będzie miał na to ochoty.
  • W okresie świątecznym zawsze dużo się gotuje, co może być kolejnym zagrożeniem dla Twojego pupila. Od oleju, przez gorące palniki, aż po brzęk garnków i patelni – warto w Święta trzymać koty z dala od kuchni.

Oto nasz poradnik, jak zapewnić bezpieczeństwo Twojemu kotu w czasie świąt Bożego Narodzenia! Przy odpowiednich środkach ostrożności, takich jak ukrywanie przewodów, zabezpieczanie ozdób oraz monitorowanie zachowania kota, możesz cieszyć się magią świąt, jednocześnie dbając o zdrowie i bezpieczeństwo swojego futrzanego przyjaciela.