Owczarek Anatolijski

Anatolian Shepherd Dog
Owczarek anatolijski to potężnie zbudowany olbrzym z ciałem typu mastifa. Dorosły pies mierzy 78 do 81 cm, a suczka od 71 do 79 cm. Dorosłe psy ważą od 50 do 64 kg, a suczki od 41 do 59 kg. Ich krótka i gęsta sierść może mieć każdy kolor. Pysk i uszy są zazwyczaj czarne, ale czasem mogą być żółtoszare, a nawet białe.
 • Pies odpowiedni dla doświadczonych właścicieli
 • Wymagana szeroka wiedza
 • Lubi aktywne spacery
 • Wystarczą mu spacery od godziny do dwóch godzin dziennie
 • Bardzo duży pies
 • Heavy drool
 • Wymaga czesania co drugi dzień
 • Rasa normalnie alergizująca
 • Cichy pies
 • Pies stróżujący. Szczeka, ostrzega i chroni fizycznie
 • Może wymagać czasu, żeby przyzwyczaić się do innych zwierząt domowych
 • Może wymagać czasu, żeby przyzwyczaić się do dzieci

Pochodzenie

Owczarek anatolijski zwany także anatolianem to starożytna rasa wywodząca się od pasterskich mastifów pochodzących z Bliskiego Wschodu. Jest wysoki, potężnie zbudowany i bardzo silny. Bronił swoich opiekunów przed takimi drapieżnikami jak wilki i niedźwiedzie. Teraz służą jako psy pasterskie zaganiając owce i kozy. W Turcji są uznawane za symbol narodowy i nazywają je "çoban köpeği" ("pies pasterza").

Osobowość

Jego pasterskie pochodzenia nadal jest widoczne. Z natury jest terytorialny, niezależny i bardzo inteligentny. Instynktownie strzeże swojego terytorium, więc wczesna socjalizacja i cierpliwa tresura jest bardzo ważna. Należy zabezpieczyć ogród (najlepiej podwójną siatką) i dbać o to, żeby miał zajęcie, bo znudzony może sprawiać problemy i niszczyć swoje otoczenie.

Zdrowie

Owczarek anatolijski to zdrowa rasa, ale często spotykanym problemem jest dysplazja stawów biodrowych która może prowadzić do problemów z poruszaniem się. Z tego powodu przed reprodukcją ważne jest przebadanie stanu ich stawów biodrowych.

Ćwiczenia

Mimo dużych rozmiarów nie wymaga dużo ruchu. Dwa godzinne spacery dziennie powinny go zadowolić. Lubi długie spacery, w końcu jego przodkowie przemierzali wiele kilometrów ze swoimi pasterzami.

Odżywianie

Duże psy mają większy apetyt niż małe rasy. Ponadto potrzebują innego doboru składników odżywczych, w tym minerałów i witamin. Owczarki anatolijskie są podatne na wzdęcia i problemy żołądkowe. Mniej obfite, częstsze posiłki mogą zminimalizować to ryzyko.

Czesanie

Ich sierść zapewnia im ciepło podczas najzimniejszej zimy i najgorętszego lata. Krótka, ale gęsta sierść powinna być czesana dwa razy w tygodniu. Podczas okresów przejściowych pies bardzo linieje.

Najlepsze Rasy Psów dla Dzieci

Mimo, że większość ras psów jest postrzeganych jako łatwo akceptujące dzieci, wszystkie zwierzęta powinny zostać przysposobione do obecności małego dziecka. Dzieci powinny zostać przygotowane do obecności zwierzęcia, nauczyć się szacunku dla jego natury oraz poznać zasady bezpieczeństwa w codziennych kontaktach. Niezależnie od tego małe dzieci nigdy nie powinny być pozostawione z psami bez opieki dorosłych, którzy powinni nadzorować ich każdą interakcję.

Dog

Czy to właściwa rasa dla Ciebie?

Wszystkie psy mają swoją własną, niepowtarzalną osobowość oraz pewne instynkty i zachowania, z którymi się rodzą. Skorzystaj z naszej biblioteki ras i dowiedz się, które rasy psów najbardziej pasują do Twoich preferencji i stylu życia. Jeśli Ty i Twój pies lubicie podobne rzeczy, będziecie mieli większe szanse na wspólne, szczęśliwe i satysfakcjonujące życie.

Co dalej

Adopcja

Adopcja psa ze schroniska dla zwierząt lub domu tymczasowego jest niezwykle satysfakcjonująca. Często oznacza to zaoferowanie mu drugiej szansy w życiu. Wiele psów czeka na kochającą rodzinę, na swój dom. Sprawdzone ośrodki adopcyjne są bardzo ostrożne w doborze opiekunów do psów. Personel dowiaduje się wszystkiego o psach, które przyjmują, i poświęca czas na poznanie Ciebie, Twojej rodziny i Twojego stylu życia, zanim dopasuje do Ciebie któregoś z psów. Chętnie udzielą Ci również porad i odpowiedzą na wszelkie pytania, jakie możesz mieć przed adopcją i po niej. Kliknij tutaj , aby uzyskać więcej informacji.

Znalezienie dobrego hodowcy

Jeśli Twoje serce jest nastawione na szczeniaka z rodowodem, to najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie renomowanego hodowcy. Skontaktuj się ze Związkiem Kynologicznym w Polsce, który może mieć dostęp do listy miotów lub może skontaktować się z hodowcami w Twojej okolicy. Postaraj się wybrać hodowcę, który należy do Związku Hodowców Psów Rasowych. Odwiedzaj wystawy, aby osobiście spotkać się z hodowcami i zapytać o dostępność szczeniąt wybranej przez Ciebie rasy.

Powitanie psa w domu

Niezależnie od tego, czy zabierasz do domu malutkiego szczeniaczka, czy przyjmujesz dorosłego psa, jest to niezwykle ekscytujący czas dla każdego. Czekając na ten wielki dzień, może Ci być trudno skupić uwagę na zwykłych rzeczach. Na szczęście jest kilka aspektów, którymi musisz się zająć, zanim przywitasz nowego psa.