Maltańczyk

Maltese
Maltańczyk jest miniaturowym psem o arystokratycznym wyglądzie, ciemnych oczach i długiej, jedwabistej białej sierści. To niezwykła rasa. Dorosły maltańczyk ma najwyżej 25 cm wysokości i waży około 1,8-2,7 kg.
 • Pies odpowiedni dla niedoświadczonych właścicieli
 • Wymagana podstawowa wiedza
 • Lubi spokojne spacery
 • Wystarczą mu półgodzinne spacery
 • Piesek miniaturka
 • Mało się ślini
 • Wymaga czesania codziennie
 • Rasa mniej alergizująca
 • Szczekliwy i głośny pies
 • Pies stróżujący. Szczeka i ostrzega
 • Świetnie odnajduje się wśród innych zwierząt domowych
 • Pies rodzinny

Pochodzenie

Karol Darwin ustalił, że maltańczyk jest jedną z najstarszych psich ras. Jego historia sięga 6000 lat p.n.e. Maltańczyk należy do biszonów, psów pochodzących z rejonu Morza Śródziemnego. Wiadomo, że Publiusz, rzymski gubernator Malty z I w. n.e., posiadał psa w typie maltańczyka, którego nazwał Issa. Były to psy uwielbiane przez władców i arystokratów. Pojawiają się m.in. na portrecie królowej Elżbiety I. Maria I Stuart miała podobno maltańczyka ukrytego pod spódnicą, gdy dokonywano jej egzekucji.

Osobowość

Maltańczyk jest małym, uroczym, wytwornym psem. Chociaż jest miniaturką, potrafi pokazać pazur! Bacznie obserwuje otoczenie i ma skłonności do głośnego szczekania. Żeby nie szczekać przy byle okazji, musi zostać wyszkolony.

Zdrowie

Jak wiele małych psów, maltańczyki mogą cierpieć na tymczasowe wypadanie rzepek kolanowych (zwichnięcie rzepki). Mogą też występować dziedziczne schorzenia oczu. Zaleca się badanie wzroku.

Ćwiczenia

Maltańczyk potrzebuje godziny ruchu dziennie, chociaż z chęcią porusza się więcej, jeśli będzie miał okazję. Potrafi być zaskakująco skory do ruchu. Wynika to z jego historii - kiedyś był wykorzystywany do polowania na szkodniki.

Odżywianie

Psy miniaturki mają szybki metabolizm, spalają energię w krótkim czasie i potrzebują jeść często, ale mało. Karma dla maltańczyka (małych ras) zawiera odpowiednią ilość składników odżywczych i została podzielona na małe kawałki, dostosowane do ich niewielkiego pyska. To zachęca do gryzienia i wspomaga trawienie.

Czesanie

Długa, jedwabista sierść maltańczyka wymaga codziennej pielęgnacji. W przeciwnym razie zmierzwi się, co będzie sprawiać psu ból. Należy doprowadzić do sytuacji, w której szczenię uzna pielęgnację za formę nagrody.

Najlepsze Rasy Psów dla Dzieci

Mimo, że większość ras psów jest postrzeganych jako łatwo akceptujące dzieci, wszystkie zwierzęta powinny zostać przysposobione do obecności małego dziecka. Dzieci powinny zostać przygotowane do obecności zwierzęcia, nauczyć się szacunku dla jego natury oraz i poznać zasady bezpieczeństwa w codziennych kontaktach. Niezależnie od tego małe dzieci nigdy nie powinny być pozostawione z psami bez opieki dorosłych, którzy powinni nadzorować ich każdą interakcję.

Dog

Czy to właściwa rasa dla Ciebie?

Wszystkie psy mają swoją własną, niepowtarzalną osobowość oraz pewne instynkty i zachowania, z którymi się rodzą. Skorzystaj z naszej biblioteki ras i dowiedz się, które rasy psów najbardziej pasują do Twoich preferencji i stylu życia. Jeśli Ty i Twój pies lubicie podobne rzeczy, będziecie mieli większe szanse na wspólne, szczęśliwe i satysfakcjonujące życie.

Co dalej

Adopcja

Adopcja psa ze schroniska dla zwierząt lub domu tymczasowego jest niezwykle satysfakcjonująca. Często oznacza to zaoferowanie mu drugiej szansy w życiu. Wiele psów czeka na kochającą rodzinę, na swój dom. Sprawdzone ośrodki adopcyjne są bardzo ostrożne w doborze opiekunów do psów. Personel dowiaduje się wszystkiego o psach, które przyjmują, i poświęca czas na poznanie Ciebie, Twojej rodziny i Twojego stylu życia, zanim dopasuje do Ciebie któregoś z psów. Chętnie udzielą Ci również porad i odpowiedzą na wszelkie pytania, jakie możesz mieć przed adopcją i po niej. Kliknij tutaj , aby uzyskać więcej informacji.

Znalezienie dobrego hodowcy

Jeśli Twoje serce jest nastawione na szczeniaka z rodowodem, to najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie renomowanego hodowcy. Skontaktuj się ze Związkiem Kynologicznym w Polsce, który może mieć dostęp do listy miotów lub może skontaktować się z hodowcami w Twojej okolicy. Postaraj się wybrać hodowcę, który należy do Związku Hodowców Psów Rasowych. Odwiedzaj wystawy, aby osobiście spotkać się z hodowcami i zapytać o dostępność szczeniąt wybranej przez Ciebie rasy.

Powitanie psa w domu

Niezależnie od tego, czy zabierasz do domu malutkiego szczeniaczka, czy przyjmujesz dorosłego psa, jest to niezwykle ekscytujący czas dla każdego. Czekając na ten wielki dzień, może Ci być trudno skupić uwagę na zwykłych rzeczach. Na szczęście jest kilka aspektów, którymi musisz się zająć, zanim przywitasz nowego psa.