Malamut

Alaskan Malamute
Malamut to duża rasa wilkowata z typowymi cechami szpica (zakręcony ogon, gruba sierść, stojące uszy i głowa w kształcie ostrego klina). Dorosły malamut ma od 64 do 71 cm wysokości, a suczka od 58 do 66 cm. Ważą od 38 do 56 kg. Sierść może mieć wiele kolorów: biały, jasnoszary i czarny lub złoty, rudy i brązowy.
 • Pies odpowiedni dla doświadczonych właścicieli
 • Wymagana szeroka wiedza
 • Lubi energiczne spacery
 • Może spacerować ponad dwie godziny dziennie
 • Duży pies
 • Heavy drool
 • Wymaga czesania co drugi dzień
 • Rasa normalnie alergizująca
 • Bardzo głośny pies
 • Pies stróżujący. Szczeka i ostrzega
 • Może wymagać czasu, żeby przyzwyczaić się do innych zwierząt domowych
 • Może wymagać czasu, żeby przyzwyczaić się do dzieci

Pochodzenie

Nomadyczne plemiona Alaski czyli Inuici stworzyli tę rasę do transportu ciężkich ładunków w ekstremalnych warunkach oraz do pomocy w polowaniach. Dzieli przodków z innymi arktycznymi rasami takimi jak samojed i husky syberyjski. Nie została jednak stworzona dla szybkości, ale dla siły. Ma grube podwójne futro, siłę i wytrzymałość, więc nie powinno dziwić, że malamut pomagał w transporcie sprzętu na wielu ekspedycjach polarnych. Niewiele ras może się pochwalić takimi dokonaniami.

Osobowość

Może i wygląda jak wilk, ale nie zachowuje się jak wilk! Malamut jest bardzo przyjacielską rasą. Nie jest idealna jako pierwszy pies, bo uwielbia kopać i wyć. Ma też tendencje do polowania na mniejsze zwierzęta takie jak wiewiórki, koty i małe psy. Dlatego ciągła tresura z naciskiem na skuteczne przywoływanie jest bardzo ważna.

Zdrowie

Jak wiele innych ras, malamuty cierpią na dziedziczne schorzenia oczu oraz dysplazję stawów biodrowych (która może doprowadzić do problemów z poruszaniem się). Z tego powodu przed reprodukcją ważne jest przebadanie ich wzroku i stanu stawów biodrowych.

Ćwiczenia

Malamut potrzebuje przynajmniej dwóch godzin ruchu. Uwielbia ciągnąć, więc od szczeniaka trzeba przyzwyczajać go do smyczy. Wiele malamutów biega razem z właścicielami, trzeba jednak uważać na wyczerpujący trening przy wysokich temperaturach.

Odżywianie

Duże psy mają większy apetyt niż małe rasy. Ponadto potrzebują innego doboru składników odżywczych, w tym minerałów i witamin. Malamuty są podatne na wzdęcia i problemy żołądkowe. Mniej obfite, częstsze posiłki mogą zminimalizować to ryzyko.

Czesanie

Podszerstek może mieć nawet 5 centymetrów długości, a w połączeniu z grubą sierścią malamut jest doskonale przygotowany na ekstremalną pogodę. Niestety w domu z centralnym ogrzewaniem ta rasa bardziej linieje. Zalecamy codzienne czesanie.

Najlepsze Rasy Psów dla Dzieci

Mimo, że większość ras psów jest postrzeganych jako łatwo akceptujące dzieci, wszystkie zwierzęta powinny zostać przysposobione do obecności małego dziecka. Dzieci powinny zostać przygotowane do obecności zwierzęcia, nauczyć się szacunku dla jego natury oraz poznać zasady bezpieczeństwa w codziennych kontaktach. Niezależnie od tego małe dzieci nigdy nie powinny być pozostawione z psami bez opieki dorosłych, którzy powinni nadzorować ich każdą interakcję.

Dog

Czy to właściwa rasa dla Ciebie?

Wszystkie psy mają swoją własną, niepowtarzalną osobowość oraz pewne instynkty i zachowania, z którymi się rodzą. Skorzystaj z naszej biblioteki ras i dowiedz się, które rasy psów najbardziej pasują do Twoich preferencji i stylu życia. Jeśli Ty i Twój pies lubicie podobne rzeczy, będziecie mieli większe szanse na wspólne, szczęśliwe i satysfakcjonujące życie.

Co dalej

Adopcja

Adopcja psa ze schroniska dla zwierząt lub domu tymczasowego jest niezwykle satysfakcjonująca. Często oznacza to zaoferowanie mu drugiej szansy w życiu. Wiele psów czeka na kochającą rodzinę, na swój dom. Sprawdzone ośrodki adopcyjne są bardzo ostrożne w doborze opiekunów do psów. Personel dowiaduje się wszystkiego o psach, które przyjmują, i poświęca czas na poznanie Ciebie, Twojej rodziny i Twojego stylu życia, zanim dopasuje do Ciebie któregoś z psów. Chętnie udzielą Ci również porad i odpowiedzą na wszelkie pytania, jakie możesz mieć przed adopcją i po niej. Kliknij tutaj , aby uzyskać więcej informacji.

Znalezienie dobrego hodowcy

Jeśli Twoje serce jest nastawione na szczeniaka z rodowodem, to najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie renomowanego hodowcy. Skontaktuj się ze Związkiem Kynologicznym w Polsce, który może mieć dostęp do listy miotów lub może skontaktować się z hodowcami w Twojej okolicy. Postaraj się wybrać hodowcę, który należy do Związku Hodowców Psów Rasowych. Odwiedzaj wystawy, aby osobiście spotkać się z hodowcami i zapytać o dostępność szczeniąt wybranej przez Ciebie rasy.

Powitanie psa w domu

Niezależnie od tego, czy zabierasz do domu malutkiego szczeniaczka, czy przyjmujesz dorosłego psa, jest to niezwykle ekscytujący czas dla każdego. Czekając na ten wielki dzień, może Ci być trudno skupić uwagę na zwykłych rzeczach. Na szczęście jest kilka aspektów, którymi musisz się zająć, zanim przywitasz nowego psa.