Australijski pies pasterski

Australian Cattle Dog

Te średniej wielkości i umięśnione psy osiągają wysokość od 46 do 51 cm, a suczki od 43 do 48 cm. Dorosły pies waży od 17 do 23 kg. Sierść występuje w wielu kombinacjach kolorów: niebieskim i jasno brązowym, czarnym i jasno brązowym, a także rudym i jasno brązowym. Czasami mają rude, lub niebieskie łaty.

 • Pies odpowiedni dla doświadczonych właścicieli
 • Wymagana szeroka wiedza
 • Lubi aktywne spacery
 • Wystarczą mu spacery od godziny do dwóch godzin dziennie
 • Pies średniej wielkości
 • Wymaga czesania raz na tydzień
 • Rasa normalnie alergizująca
 • Szczekliwy i głośny pies
 • Pies stróżujący. Szczeka, ostrzega i chroni fizycznie
 • Może wymagać czasu, żeby przyzwyczaić się do innych zwierząt domowych
 • Może wymagać czasu, żeby przyzwyczaić się do dzieci

Pochodzenie

Owczarki szkockie pomagały angielskim pasterzom, ale pod koniec XIX wieku potrzebowali wytrzymalszej rasy, która poradziłaby sobie z ciężką pracą. Dlatego przez sześćdziesiąt lat krzyżowano różne psy pasterskie z dingo, dalmatyńczykiem, kelpie i bull terierem. W końcu udało się stworzyć rasę, która skutecznie zaganiała bydło (podgryzając delikatnie kostki). Dobrze pracowała z ludźmi, wykazywała się własną inicjatywą i była w stanie znieść ekstremalne zimno, upał i deszcze.

Osobowość

Australijski pies pasterski jest nieufny w stosunku do obcych i ma silny instynkt terytorialny, więc wczesna socjalizacja jest bardzo ważna. Trzeba też zwracać uwagę na gryzienie, ponieważ podekscytowany pies często potrafi podgryźć. Rasa ta jest oddana rodzinie, ale może sprawiać problemy, więc nie jest idealna dla niedoświadczonego właściciela.

Zdrowie

Australijski pies pasterski to bardzo zdrowa rasa, ale tak jak wiele ras może cierpieć na dziedziczne schorzenia oczu oraz dysplazję stawów biodrowych (która może doprowadzić do problemów z poruszaniem się). Z tego powodu przed reprodukcją ważne jest przebadanie ich wzroku i stanu stawów biodrowych.

Ćwiczenia

Australijski pies pasterski potrzebuje około dwóch godzin aktywności fizycznej i psychicznej, ale z pewnością będzie zadowolony z dłuższej zabawy ze względu na jego wytrzymałość. Należy też zachować ostrożność, bo jest bardzo zwinny i potrafi wysoko skakać co pozwalam mu podkraść jedzenie z blatu lub przeskoczyć przez zbyt niskie ogrodzenie. Skazany na nudę sam poszuka sobie rozrywki.

Odżywianie

Pies potrzebuje zbilansowanej diety bogatej w składniki odżywcze i ciągłego dostępu do wody. Aby utrzymać psa w dobrej formie ważne jest jego regularne ważenie oraz badania. Psa należy karmić przynajmniej dwa razy dziennie i zgodnie z zaleceniami producenta karmy.

Czesanie

Gładka i podwójna sierść nie wymaga dużego nakładu pracy. Psa wystarczy czesać raz w tygodniu. Wierzchnia sierść jest twarda i prosta, a podszerstek krótki i gęsty. Włosy mają od 2,5 do 4 cm długości (Na głowie są krótsze, a dłuższe na brzuchu i za łapami).

Najlepsze Rasy Psów dla Dzieci

Mimo, że większość ras psów jest postrzeganych jako łatwo akceptujące dzieci, wszystkie zwierzęta powinny zostać przysposobione do obecności małego dziecka. Dzieci powinny zostać przygotowane do obecności zwierzęcia, nauczyć się szacunku dla jego natury oraz poznać zasady bezpieczeństwa w codziennych kontaktach. Niezależnie od tego małe dzieci nigdy nie powinny być pozostawione z psami bez opieki dorosłych, którzy powinni nadzorować ich każdą interakcję.

Dog

Czy to właściwa rasa dla Ciebie?

Wszystkie psy mają swoją własną, niepowtarzalną osobowość oraz pewne instynkty i zachowania, z którymi się rodzą. Skorzystaj z naszej biblioteki ras i dowiedz się, które rasy psów najbardziej pasują do Twoich preferencji i stylu życia. Jeśli Ty i Twój pies lubicie podobne rzeczy, będziecie mieli większe szanse na wspólne, szczęśliwe i satysfakcjonujące życie.

Co dalej

Adopcja

Adopcja psa ze schroniska dla zwierząt lub domu tymczasowego jest niezwykle satysfakcjonująca. Często oznacza to zaoferowanie mu drugiej szansy w życiu. Wiele psów czeka na kochającą rodzinę, na swój dom. Sprawdzone ośrodki adopcyjne są bardzo ostrożne w doborze opiekunów do psów. Personel dowiaduje się wszystkiego o psach, które przyjmują, i poświęca czas na poznanie Ciebie, Twojej rodziny i Twojego stylu życia, zanim dopasuje do Ciebie któregoś z psów. Chętnie udzielą Ci również porad i odpowiedzą na wszelkie pytania, jakie możesz mieć przed adopcją i po niej. Kliknij tutaj , aby uzyskać więcej informacji.

Znalezienie dobrego hodowcy

Jeśli Twoje serce jest nastawione na szczeniaka z rodowodem, to najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie renomowanego hodowcy. Skontaktuj się ze Związkiem Kynologicznym w Polsce, który może mieć dostęp do listy miotów lub może skontaktować się z hodowcami w Twojej okolicy. Postaraj się wybrać hodowcę, który należy do Związku Hodowców Psów Rasowych. Odwiedzaj wystawy, aby osobiście spotkać się z hodowcami i zapytać o dostępność szczeniąt wybranej przez Ciebie rasy.

Powitanie psa w domu

Niezależnie od tego, czy zabierasz do domu malutkiego szczeniaczka, czy przyjmujesz dorosłego psa, jest to niezwykle ekscytujący czas dla każdego. Czekając na ten wielki dzień, może Ci być trudno skupić uwagę na zwykłych rzeczach. Na szczęście jest kilka aspektów, którymi musisz się zająć, zanim przywitasz nowego psa.