Zrozumieć cukrzycę kotów

Zrozumieć cukrzycę kotów

Zrozumieć cukrzycę kotów

Zrozumieć cukrzycę kotów

Zrozumieć cukrzycę kotów

Zrozumieć cukrzycę kotów
07/31/2018

Zrozumieć cukrzycę kotów

U kotów występować może zarówno cukrzyca typu 1, jak i typu 2, ale najczęstszą formą jest typ 2.

Czym jest cukrzyca?

Czym jest cukrzyca?


W uproszczeniu, cukrzyca (diabetes mellitus) to zaburzenie, w którym kot ma trudności ze zużywaniem cukru znajdującego się we krwi jako źródła energii.

Po posiłku układ pokarmowy trawi pokarm, powodując jego rozpad do poszczególnych składników. Jednym z nich jest cukier (glukoza). Organizm kota wchłania z przewodu pokarmowego do krwiobiegu glukozę, która następnie jest zużywana przez różne narządy, jako źródło energii do procesów w nich zachodzących.

Jednakże, aby organizm mógł korzystać z glukozy, potrzebna jest insulina, hormon wytwarzany przez trzustkę. Jeżeli dojdzie do zaburzeń w produkcji lub wykorzystaniu insuliny, glukoza nie będzie mogła być przeniesiona z krwiobiegu do narządów ciała. W efekcie, pozostanie ona we krwi, co skutkuje jej wyższym od normalnego stężeniem.

Gdy narządy w organizmie zostają pozbawione glukozy, zamiast niej zaczynają pozyskiwać energię z tłuszczów i białek, co prowadzi do utraty masy ciała i zaniku tkanki mięśniowej.

Objawy cukrzycy u kotów


Zwykle kot będzie manifestował to zaburzenie zwiększonym piciem wody, nasilonym oddawaniem moczu i większym apetytem- przy jednoczesnym spadku masy ciała. Mogą występować także nawracające infekcje dróg moczowych. Kondycja i wygląd sierści również mogą się pogorszyć.

Objawy cukrzycy u kotów

Opieka nad kotem z cukrzycą


Koty z nadwagą są bardzo podatne na cukrzycę typu 2. Dobrą informacją jest to, że gdy już koty z cukrzycą typu 2 odpowiednio schudną, u wielu z nich leczenie nie będzie już potrzebne- tak długo, jak długo utrzymają prawidłową masę ciała.

Jeżeli lekarz weterynarii podejrzewa cukrzycę, pierwszym krokiem będzie najprawdopodobniej pobranie od kota próbki krwi i moczu. W zależności od wyników, będzie następnie starał się ustabilizować poziom glukozy we krwi, zwykle poprzez odpowiednią dietę, lub podając insulinę, lub wdrażając jedno i drugie postępowanie. Może być to z początku zniechęcające, ale łatwo temu podołać i bardzo poprawić stan zdrowia kota.

Możesz dostać od lekarza insulinę do podawania w domu codziennie, jak również zalecenia dotyczące diety i pór karmienia. Oparte na podstawach naukowych diety, takie jak PURINA® PRO PLAN® VETERINARY DIETS Feline DM St/Ox Diabetes Management mają udowodnioną skuteczność obniżania zapotrzebowania na insulinę u kotów z cukrzycą. Aby skutecznie leczyć swoje zwierzę, stosuj się do zaleceń lekarza dotyczących karmienia i podawania insulin.

Aby kontrolować postęp leczenia i być może na jego podstawie dokonywać zmian w diecie lub insulinoterapii, potrzebne będą powtórne wizyty u lekarza. Jeżeli Twój kot ma nadwagę, pomoc w osiągnięciu prawidłowej masy ciała może doprowadzić do wstrzymania koniecznych zastrzyków z insuliny na dobre.

Skuteczne leczenie cukrzycy, chociaż wymaga od Ciebie jako właściciela nieco czasu i poświęcenia, jest zwykle możliwe- co oznacza, że Twój kot może żyć szczęśliwie i w zdrowiu.

Udostępnij znajomym

ShareEmailtwitterFB