Tresura psa, czyli jak wychować szczeniaka

tresura psa

Tresura psa, czyli jak wychować szczeniaka

tresura psa

Tresura psa, czyli jak wychować szczeniaka

tresura psa
09/03/2019

Tresura psa, czyli jak wychować szczeniaka

Tresowanie szczeniaka to wspaniała rozrywka, która może zbliżyć do siebie wszystkich domowników. Jeśli teraz poświęcisz czas na naukę, będziesz mógł cieszyć się dobrze wyszkolonym psem.

Psia motywacja

Podobnie jak ludzie, psy również są zwierzętami stadnymi, które przystosowały się do życia w grupie. Twój szczeniak jest członkiem Twojej rodziny i do wszystkich domowników,  należy nauczenie go obowiązujących zasad. Szybko nauczy się ich przestrzegać, ale musicie go poprowadzić do celu odpowiednią tresurą.

Przyswojenie domowych reguł zajmie Twojemu pupilowi trochę czasu. Ważne, aby w tym procesie stosować mechanizm pozytywnego wzmocnienia. Wiele osób gani swoje psy w trakcie tresury, gdy te popełniają błędy. Nie jest to jednak dobry sposób. Lepiej motywować psa do przestrzegania zasad nagrodami i pieszczotami, gdy postępuje tak jak należy. Jeśli to nie wystarcza, spróbuj motywować go smakołykami lub nagradzać wspólną zabawą.

Jak zacząć tresurę?

Tresurę psa najlepiej rozpocząć zaraz, jak zwierzę trafi do domu. Już pierwszego dnia ucz go jak odróżniać pożądane i niepożądane zachowania. W razie problemów skonsultuj się z weterynarzem lub behawiorystą, który pomoże Ci rozwiązać napotkane trudności lub problemy

Konsekwencja

Między Tobą, a Twoim psem nawiąże się silna więź. Kluczem w tresurze będzie więc jasna i konsekwentna komunikacja. Ucz swojego psa tego, co pożądane poprzez nagrody, a to, co niepożądane sygnalizuj wyraźnym „nie”. Najważniejsze, aby nauczyć szczeniaka jak rozróżniać to co dobre od złego. Jeśli Tobie zabraknie konsekwencji, Twój ulubieniec również nie będzie się nią wykazywał.

Nagradzanie szczeniaka

Psia przekąska będzie dobrym sposobem na nagrodzenie dobrych wyników w nauce. Nie dawaj szczeniakowi jednak smakołyków bez powodu. Szczeniak powinien na nie zasłużyć. Przekąski nie powinny być jednak jedyną formą nagradzania. Można uciec się do nich na początku i powoli zastępować je aprobatą. Z czasem Twojemu psiakowi wystarczy tylko pochwała.

Niepożądane zachowania

Niegrzeczne zachowania szczeniaka nikogo nie dziwią. Zwłaszcza, że nie robi tego na złość. Najprawdopodobniej nie widzi nic złego w swoim postępowaniu, więc do Ciebie będzie należało oduczanie go niepożądanych aktywności. Pamiętaj, aby nie karać go za to, co zrobił jakiś czas temu. Pies nie będzie wiedział, co zrobił źle, jeżeli Twój sprzeciw nie nastąpi bezpośrednio po niepożądanym zachowaniu. Gdy nakryjesz szczeniaka na robieniu tego czego nie powinien powiedz głośno „nie” i pochwal go, gdy przestanie.

Udostępnij znajomym

ShareEmailtwitterFB