Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
sztuka aportowania

Sztuka aportowania

Aportowanie to jedna ze standardowych psich umiejętności, którą można praktykować zarówno na dworze, jak i w domu – zachowując ostrożność. Istnieją nawet specjalne zabawki do tego typu zabaw na odległość.

Aportowanie da Twojemu podopiecznemu dodatkowe umiejętności i będzie dobrym ćwiczeniem fizycznym. Rzucone przedmioty znów trafią w Twoje ręce, a przy tym nie nabiegasz się więcej od Twojego ulubieńca.

Pamiętaj, aby przy pierwszych próbach, uczyć Twojego szczeniaka przynoszenia tylko zabawek. Używając innych codziennych przedmiotów, możesz wyrobić w nim zły nawyk bawienia się tym, czym nie powinien. Gdy już nauczy się aportować, możesz pokusić się o naukę przynoszenia gazety lub nawet kapci.

JAK NAUCZYĆ PSA APORTOWAĆ?

  • Na początku turlaj zabawkę z dala od szczeniaka i pozwól mu ją złapać.
  • Gdy już ją podniesie powiedz „przynieś”! W ten sposób zacznie łączyć komendę z czynnością.
  • Pochwal go energicznie, gdy trzyma zabawkę w pyszczku.
  • Wydaj komendę "przynieś" i gdy przyniesie Ci zabawkę znów go nagródź. Możesz nawet dać pieskowi smakołyk, aby zachęcić go, by do Ciebie podszedł. Jeżeli początkowo jest niechętny by przynosić zabawkę możesz zapiać mu smycz i delikatnie przyciągać do siebie, za każdym razem chwaląc szczeniaka za wykonane zadanie.
  • Głaszcz go, ale unikaj głaskania po głowie, aby nie bał się, że od razu odbierzesz mu zabawkę.
  • Pozwól psu pobawić się zabawką przez kilka minut, żeby również miał frajdę z przyniesienia jej do Ciebie.
  • Następnie poćwicz komendę „oddaj”. Skuś szczeniaka smakołykiem, aby zostawił zabawkę. Gdy ją upuści, wypowiedz komendę „oddaj” i podaj mu nagrodę. Pogłaszcz go i ponownie rzuć zabawkę. Po więcej wskazówek, zajrzyj do naszej sekcji szkoleń.
  • Z czasem rzucaj zabawki odrobinę dalej.

 

Każde szczenię jest inne, więc nie zapominaj, że podczas gdy jeden szczeniak będzie cieszył się z gonitwy za przedmiotami i przynoszeniem ich do Ciebie, inny będzie wolał bawić się zdobyczą i może być mniej skory do ciągłego biegania za nią.

Gdy piesek będzie już gotowy na większy wysiłek, przenieś grę na zewnątrz. Nim się obejrzysz Twój szczeniak będzie przynosił Ci przedmioty w ramach zabawy lub przysługi!