Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
ONE logo
Porady i wskazówki dotyczące treningu

Porady i wskazówki dotyczące treningu

ONE logo
Od Purina ONE Dog

Jak wydobyć z Twojego małego psa to, co najlepsze przy pomocy prostych porad opartych na nagradzaniu.

Czas, który poświęcasz na zabawę ze swoim małym psem, można także wykorzystać, aby ostrożnie wprowadzać podstawy treningu – oznacza to nagradzanie i zachęcanie przy okazji dobrych zachowań oraz ignorowanie (ale nigdy nie karanie) zachowań niechcianych. Przy odrobinie czasu i cierpliwości, Twój mały pies zmieni dobre zachowanie w nawyk, a wasze wspólne spędzanie czasu będzie jeszcze bardziej przyjemne.

Zacznij wcześnie

Psy małych ras często mają wielkie charaktery, przez co ich trening może być niemałym wyzwaniem. Często potrafią także zaskakująco głośno szczekać, dlatego ważne jest, aby „socjalizować” małe psy od młodości – najlepiej w ciągu pierwszych 15 tygodni, kiedy, według lekarzy weterynarii, małe psy są najbardziej otwarte na nowe doświadczenia.

Zrozumienie, czym jest socjalizacja

Socjalizacja oznacza przyzwyczajanie Twojego małego psa do nowych widoków i dźwięków, kiedy jest jeszcze szczenięciem – od poznawania nowych ludzi i zabawy z innymi psami, poprzez ignorowanie dźwięków odkurzacza, do spokojnego spaceru wzdłuż ruchliwej ulicy. Jeśli często korzystasz z transportu publicznego, to Twój mały pies musi nauczyć się podróżować autobusem czy pociągiem bez odczuwania niepokoju. A jeśli Twój mały pies jest bardzo podekscytowany za każdym razem, kiedy spotyka nowych ludzi, to zamiast prosić go (bezskutecznie!) o warowanie, możesz nauczyć go innej sztuczki – jak skłonienie się lub podanie łapy – i użyć jej, aby odwrócić jego uwagę.

„Przy odrobinie czasu i cierpliwości, Twój mały pies zmieni dobre zachowanie w nawyk, a wasze wspólne spędzanie czasu będzie jeszcze bardziej przyjemne”.

Proste porady na temat szkolenia

Trening Twojego małego psa zaczyna się od prostych komend: „waruj”, „do mnie” i „zostaw” – te dwie ostatnie są szczególnie istotne. „Do mnie” może odciągnąć Twojego małego psa od czegoś niebezpiecznego, a „zostaw” może uchronić Twojego psa przed zjedzeniem czegoś trującego. Konsekwentnie używaj tych samych słów dla każdej komendy, a także kontroluj ton swojego głosu.

Spróbuj „treningu z klikerem”

Składa się na niego dźwięk, który Twój mały pies będzie rozpoznawał, i nagroda za odpowiednią reakcję zwierzęcia. Wymaga on jednak praktyki i odpowiedniego wyczucia czasu, ponieważ to „klik” będzie informował Twojego psa o tym, że postąpił właściwie i że powinien oczekiwać nagrody. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź szkoły dla psów w swojej okolicy.

Dobór odpowiedniej nagrody

Jeśli chcesz nagrodzić swojego małego psa smakołykiem, podawaj mu pojedyncze granulki suchej karmy i pamiętaj, aby odliczyć je od całkowitej dziennej porcji jedzenia. Nie zapomnij pogłaskać i przytulić swojego psa, jeśli poprawnie wykona komendę – będzie zachwycony tak pozytywną reakcją!

Zapobieganie lękowi przed rozłąką

Stres przy rozłące może okazać się problemem. Aby zapobiec panice u dorosłego psa, można zrobić kilka rzeczy, kiedy Twój mały pies jest jeszcze szczeniakiem. Można, na przykład, wykonywać ćwiczenia symulujące rozłąkę w trakcie treningu psa. Użyj bramek ochronnych, aby zachęcić swojego małego psa do spędzania czasu w osobnym pokoju bez wzbudzania w nim niepokoju, a co jakiś czas podnoś swoje klucze lub płaszcz i odkładaj je z powrotem bez wychodzenia na zewnątrz – Twój pies nauczy się, że te przedmioty nie zawsze oznaczają, że gdzieś znikniesz. Kiedy musisz jednak wyjść z domu, zapewnij swojemu małemu psu wygodne miejsce do spania, świeżą wodę do picia i kilka zabawek czy łamigłówek, aby miał się czym zająć.

Połączenie treningu i ruchu

Spacery i czas zabawy także można wykorzystać do treningu – delikatna zabawa w przeciągnie liny zachęca psa do dzielenia się, a aportowanie zabawek to prosty sposób na nauczenie go, aby do Ciebie wracał. Możesz nawet nauczyć swojego małego psa załatwiać się na komendę, jeśli pochwalisz go na głos jak tylko zacznie sikać, i nagrodzisz go natychmiast, gdy skończy. Jeśli mieszkasz w rejonie miejskim, warto bawić się ze swoim psem na obszernych, otwartych przestrzeniach, kiedy tylko masz okazję – znajduje się tam mniej elementów rozpraszających uwagę, a więc będzie to idealna okazja, aby wypróbować te wszystkie sprytne, nowe sztuczki!