Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
ONE logo
Sztuka aportowania
Adoptuj i wyszkol szczeniaka z małej rasy

Adoptuj i wyszkol szczeniea małej rasy

ONE logo
Od Purina ONE Dog

1. Poznaj wzorzec rasy

Wybierając szczeniaka należącego do mniejszych ras, najlepiej jak najwięcej dowiedzieć się o rasach, które rozważasz. Np. szukasz psa uwielbiającego się bawić, pełnego energii czy luksusowego pieska salonowego? Poznaj wzorzec każdej rasy, a pomoże Ci to zrozumieć, czego możesz się spodziewać w kwestii temperamentu i aktywności. Poszukaj informacji o rasie w jej historii i rozwoju.

2. Ucz się od najlepszych

Gdy zaczynasz szukać odpowiedniego szczeniaka, znajdź eksperta na temat ras, który Ci pomoże. Hodowca, który hoduje psy-czempiony, będzie idealnym mentorem, który pomoże Ci odkryć cechy ważne u Twojego szczeniaka.

Nieważne czy chcesz psa, który będzie towarzyszem na całe życie, czy szczeniaka ma wystawy, cechy psa powinny spełniać Twoje oczekiwania i wymagania.

3. Temperament jest kluczowy

Ważną rzeczą, o której należy pamiętać przy wyborze szczeniaka, jest szukanie takiego o czarującym, przyjacielskim usposobieniu. Jeśli Twój hodowca woli dobierać szczenięta do właścicieli, poproś o towarzyskie zwierzę. Charakterystyka behawioralna psa składa się w 35 procentach z cech genetycznych i w 65 procentach z socjalizacji, żywienia, opieki zdrowotnej, szkolenia i sposobu opieki.1)Wskazane jest poszukiwanie szczeniaka, który został wychowany w środowisku podobnym do Twojego, co oznacza, że jeśli mieszkasz w dużym mieście z dziećmi, lepiej jest, aby szczeniak wychowywał się w środowisku miejskim w otoczeniu dzieci.

4. Przyprowadzenie szczeniaka do domu

Zanim przyprowadzisz swojego nowego szczeniaczka małej rasy w wieku 8–12 tygodni, hodowca poda Ci listę rzeczy, które będą potrzebne. Twój psiak będzie potrzebował legowiska, karmy dla szczeniąt, odpowiednich smakołyków do ćwiczeń, misek na jedzenie i wodę, zabawek oraz przyborów do pielęgnacji. Paczka informacyjna szczeniaka będzie zawierać informacje o najbliższej wizycie u lekarza weterynarii, chipowaniu, szczepieniu i terminach zwalczania pasożytów, a także informacje o rasie, kluczowych etapach rozwoju i procesu socjalizacji oraz o możliwości sterylizacji, dzięki czemu możesz zacząć działać.

5. Socjalizacja szczeniaka jest na całe życie

Socjalizacja szczenięcia przygotowuje go na całego jego życie. Gdy maluch otrzyma najważniejsze szczepienia, można go bezpiecznie wprowadzać w nowe środowiska, z nieznajomymi ludźmi i obcymi psami. Takie doświadczenia pozwalają na rozwinięcie pewności siebie i umiejętności radzenia sobie z nowymi sytuacjami.

6. Podstawowa tresura wspiera dobre zachowania

Szczenięta chętnie się uczą. Możesz rozpocząć tresurę od nauki chodzenia na smyczy. Zajęcia z posłuszeństwa dla szczeniąt pomogą Ci dowiedzieć się, jak nauczyć psa podstawowych komend, takich jak „siad”, „stój” czy „do nogi”. Czas, gdy szczeniaki mają 5–16 tygodni, jest kluczowy w procesie socjalizacji i może mieć pozytywny wpływ na rozwój. Pies, który dorasta, ucząc się, jak reagować na Twoje komendy, jest lepszym towarzyszem.

7. Ważna zasada żywienia

Szybko rosnące szczenięta małych ras muszą być karmione pełnoporcjową i zbilansowaną karmą dla szczeniąt, która, co najmniej, spełnia wymagania odżywcze zawarte w normach europejskich FEDIAF. Potrzebują one odpowiednich ilości wapnia i fosforu, który ma wpływ na zdrowe kości, oraz zwiększonych ilości białka i tłuszczu dla rozwoju mięśni. Ich karma powinna być źródłem niezbędnego kwasu tłuszczowego Omega-3, który jest ważny dla rozwoju mózgu i wzroku szczeniąt. Psy małych ras mają także zwiększony metabolizm w stosunku do ich wagi. Dlatego ważne jest karmienie ich żywnością o wysokim poziomie energetycznym, która zapewni dużą ilość kalorii w małej porcji, dzięki czemu nie przeciąży ich mniejszego przewodu pokarmowego. Zwierzę powinno mieć stały dostęp do świeżej wody do picia.

8. Ustalanie realistycznych celów

Gdy rozpoczynasz życie ze swoim szczeniakiem lub gdy planujesz wystawić swojego psa na wystawie, ważne jest ustalenie celów, które będą proporcjonalne do Twojego czasu i zasobów. Skonsultuj się z kimś, komu ufasz, żeby ustalić potencjał Twojego psa. Takie osoby pomogą Ci określić, czy Twój pies ma cechy psa wystawowego lub może inne, pozwalające na udział w pokazach sportowych. Będą mogli także doradzać Ci na początku tego procesu.

9. Kontrola zdrowia

Regularne szczepienia, profilaktyka przeciw pasożytom, opieka stomatologiczna i coroczne badania weterynaryjne to tylko część profilaktycznej opieki zdrowotnej nad Twoim nowym psem. Każda rasa ma specyficzne problemy zdrowotne, o których należy wiedzieć. Aby dowiedzieć się, czy dostępne są odpowiednie badania przesiewowe, należy zawsze odwoływać się do uwarunkowań zdrowotnych poszczególnych ras w narodowym związku hodowców. Oceniając hodowców w celu znalezienia szczeniaka, nie obawiaj się zapytać, czy wykonują oni badania zdrowotne swoich psów hodowlanych, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób typowych dla danej rasy. Szczególnie ważne jest, aby Twój hodowca przeprowadził badania przesiewowe matki i reproduktora Twojego szczeniaka pod kątem warunków zdrowotnych odpowiednich dla danej rasy.

10. Wiązanie się ze szczeniakiem na całe życie

Widoku przyjaznego, merdającego psa, który wita Cię za każdym razem, gdy wracasz do domu, nie da się z niczym porównać. Dzielenie od samego początku wyjątkowych chwil ze swoim szczenięciem zapewni Wam kochającą relację na całe życie. Poświęć czas na częste pieszczoty i chwalenie szczeniaka oraz regularne wspólne zabawy i spacery. Więź, którą z nim teraz utworzysz, pogłębi się jeszcze, gdy Ty i Twój nowy najlepszy przyjaciel będziecie razem cieszyć się życiem.

1) Scott JP, Fuller JL. Genetics and the Social Behavior of the Dog. University of Chicago Press. 1998 r. (Pierwotnie opublikowany w 1985 r.)