NPPE Breed Library Info Page

Bolończyk

Bolończyk

Bolończyk jest rasą psów miniaturowych zbliżonych do maltańczyka. Ma umięśnioną sylwetkę oraz długą białą szatę pokrywającą głowę i resztę ciała. Dorosły pies osiąga wysokość 27-30,5 cm a suka 25,5-28 cm. Waży około 3-4 kg.

Bolończyk
  • Wielkość: Miniaturowa
  • Wymagane czesanie: Codziennie
Bolończyk
  • Linienie: Brak
  • Alergie: Tak
  • Hałas: Mało hałaśliwy
  • Kategoria rasy: Psy ozdobne i do towarzystwa
Bolończyk
  • Czas bez opieki: Poniżej 1 godziny
  • Tolerancja wobec innych zwierząt: Wysoka
  • Przydatność do stróżowania: Niska

Opis

Bolończyk jest rasą psów miniaturowych zbliżonych do maltańczyka. Ma umięśnioną sylwetkę oraz długą białą szatę pokrywającą głowę i resztę ciała. Dorosły pies osiąga wysokość 27-30,5 cm a suka 25,5-28 cm. Waży około 3-4 kg.

Pochodzenie

Uważa się, że bolończyk pochodzi od biszonów z południowych Włoch oraz Malty. Został wyhodowany w XI i XII wieku we włoskiej Bolonii. W XVI wieku podbił serca rodzin królewskich oraz zamożnych rodzin jako pies do towarzystwa. Do grona jego właścicieli zalicza się ciekawe, słynne postacie od carycy Katarzyny Wielkiej po Marylin Monroe!

Charakter

Bolończyk nawiązuje silną więź z właścicielem o nie lubi przebywać z dala od swojej rodziny. W stosunku do obcych bywa nieufny, na nowe lub niestandardowe sytuacje reaguje szczekaniem, ale nie jest typowym agresywnym psem małej rasy. Chce zadowolić swojego właściciela i szybko się uczy.

Zdrowie

To zdrowa rasa bez stwierdzonych przypadłości rasowych.

Ruch

Zaleca się kilka krótkich spacerów w ciągu dnia, ale chętnie wybiorą się również na dłuższe wyjście. Mogą równie dobrze spędzać czas w ogrodzie właściciela.

Żywienie

Psy miniaturki mają szybki metabolizm, spalają energię w krótkim czasie, i potrzebują jeść często ale mało. Karma dla małych ras zawiera odpowiednią ilość składników odżywczych i została podzielona na małe kawałki, dostosowane do niewielkiego pyska. To zachęca do gryzienia i wspomaga trawienie.

Pielęgnacja

Długa szata bolończyka może się plątać i wymaga codziennego czesania, ze szczególnym naciskiem na okolice brzucha, za uszami i na nogach. Ponieważ te psy nie linieją, należy regularnie usuwać martwe włosy.

dog-breed image missing

Czy pies tej rasy jest odpowiedni dla Ciebie?

Każdy pies ma jedyną w swoim rodzaju osobowość, ale niektóre instynkty i zachowania towarzyszą im wszystkim od urodzenia. Skorzystaj z naszej biblioteki ras, aby wybrać rasę odpowiednią do Twoich preferencji i stylu życia jaki prowadzisz. Jeśli zarówno Ty jak i Twój pies będziecie lubić te same rzeczy macie największą szansę na pełne radości życie razem.

Asystent Doboru Rasy - dostępny wkrótce>

Jakie są następne kroki?

Adopcja

Adopcja psa ze schroniska dla zwierząt oznacza dla niego zwykle drugą szansę, a dla Ciebie może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Bardzo dużo psów czeka na kogoś kochającego, kto zapewni im dom już na zawsze. Centra adopcyjne są bardzo ostrożne podczas dopasowywania kota do nowego właściciela. Ich personel wie na temat swoich podopiecznych prawie wszystko. Zanim dopasują do Ciebie i Twojej rodziny psa o odpowiednim profilu będą chcieli poznać Was i Wasze preferencje spędzając z Wami więcej czasu. Pracownicy centrów adopcyjnych będą również pomocni odpowiadając na wszystkie Twoje pytania.

Znaleźć odpowiedniego hodowcę

Jeśli szukasz psa rasowego dobrym pomysłem jest znalezienie hodowcy cieszącego się dobrą reputacją. Skontaktuj się z lokalnym stowarzyszeniem hodowców, wybierz kilku z nich i spotkaj się z nimi. Pozwoli Ci to poznać osobiście ich oraz dostepność szczęniąt wybranej rasy w ich hodowlach.

Witaj w domu!

Świadomość, że nasz mały piesek pojawi się w domu lada dzień może być bardzo ekscytująca. W dniach poprzedzających jego przybycie jest bardzo wiele czynności, które pozwolą właściwie przygotować dom na ten moment. Aby dowiedzieć się więcej przejdź do kolejnego artykułu.