NPPE Breed Library Info Page

Pies Basset bretoński - Opis i charakterystyka rasy

Basset bretoński

Ten średniej wielkości kędzierzawy pies ma sylwetkę typową dla bassetów, chociaż jest wyższy od basset hounda. Dorosły osobnik osiąga 32-38 centymetrów i waży 16-18 kg. Cechuje go umaszczenie płowe, od pszenicznego do ceglastego.

Basset bretoński
  • Wielkość: Średni
  • Wymagane czesanie: Raz na tydzień
Basset bretoński
  • Linienie: Niewielkie
  • Alergie: Brak
  • Hałas: Mało hałaśliwe
  • Kategoria rasy: Psy gończe
Basset bretoński
  • Czas bez opieki: Poniżej jednej godziny
  • Tolerancja wobec innych zwierząt: Słaba
  • Przydatność do stróżowania: Średnia

Opis

Ten średniej wielkości kędzierzawy pies ma sylwetkę typową dla bassetów, chociaż jest wyższy od basset hounda. Dorosły osobnik osiąga 32-38 centymetrów i waży 16-18 kg. Cechuje go umaszczenie płowe, od pszenicznego do ceglastego.

Pochodzenie

Basset bretoński to mniejsza z dwóch ras psów gończych wyhodowanych we francuskiej Bretanii w XIX wieku. Powstał w wyniku krzyżówek większego płowego gryfona bretońskiego i brittany basset i był wykorzystywany do polowania na różne zwierzęta, od królików po dziki. Początkowa wersja basseta bretońskiego z wyglądu bardziej przypominała teriera. Obecnie zyskują na popularności nie tylko w rodzimej Francji, ale także w Wielkiej Brytanii, gdzie w 1991 roku zostały uznane przez brytyjski Kennel Club.

Charakter

Basset bretoński jest radosny, inteligentny, towarzyski, odważny i bardzo żywiołowy. Łatwo nawiązuje kontakt z dziećmi i innymi zwierzętami domowymi. Mimo, że nie jest psem stróżującym, obcych w domu wita szczekaniem. Trzymane zbyt długo w zamknięciu stają się nieszczęśliwe. Uwielbiają aktywność i chętnie towarzyszą swoim właścicielom.

Zdrowie

Basset bretoński jest generalnie zdrową rasą. Nie odnotowano typowych przypadłości rasowych.

Ruch

Basset bretoński, jak na psa tej wielkości, potrzebuje stosunkowo dużo ruchu - minimum dwie godziny dziennie. Te zwinne psy uwielbiają zabawę oraz polowania, po spuszczeniu ze smyczy trzeba ich pilnować. Powinny wcześnie przejść trening posłuszeństwa, w przeciwnym razie będą reagować na próby przywołania tylko wtedy, kiedy będzie to dla nich wygodne.

Żywienie

Pies potrzebuje zbilansowanej diety bogatej w składniki odżywcze i ciągłego dostępu do wody. Aby utrzymać psa w dobrej formie ważne jest jego regularne ważenie oraz badania. Psa należy karmić przynajmniej dwa razy dziennie i zgodnie z zaleceniami producenta karmy.

Pielęgnacja

Łatwy w utrzymaniu, wystarczy raz w tygodniu wyszczotkować ich twardą, gęstą sierść i dwa razy w roku wyrwać zbyt długie włosy z uszu.

dog-breed image missing

Czy pies tej rasy jest odpowiedni dla Ciebie?

Każdy pies ma jedyną w swoim rodzaju osobowość, ale niektóre instynkty i zachowania towarzyszą im wszystkim od urodzenia. Skorzystaj z naszej biblioteki ras, aby wybrać rasę odpowiednią do Twoich preferencji i stylu życia jaki prowadzisz. Jeśli zarówno Ty jak i Twój pies będziecie lubić te same rzeczy macie największą szansę na pełne radości życie razem.

Asystent Doboru Rasy - dostępny wkrótce>

Jakie są następne kroki?

Adopcja

Adopcja psa ze schroniska dla zwierząt oznacza dla niego zwykle drugą szansę, a dla Ciebie może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Bardzo dużo psów czeka na kogoś kochającego, kto zapewni im dom już na zawsze. Centra adopcyjne są bardzo ostrożne podczas dopasowywania kota do nowego właściciela. Ich personel wie na temat swoich podopiecznych prawie wszystko. Zanim dopasują do Ciebie i Twojej rodziny psa o odpowiednim profilu będą chcieli poznać Was i Wasze preferencje spędzając z Wami więcej czasu. Pracownicy centrów adopcyjnych będą również pomocni odpowiadając na wszystkie Twoje pytania.

Znaleźć odpowiedniego hodowcę

Jeśli szukasz psa rasowego dobrym pomysłem jest znalezienie hodowcy cieszącego się dobrą reputacją. Skontaktuj się z lokalnym stowarzyszeniem hodowców, wybierz kilku z nich i spotkaj się z nimi. Pozwoli Ci to poznać osobiście ich oraz dostepność szczęniąt wybranej rasy w ich hodowlach.

Witaj w domu!

Świadomość, że nasz mały piesek pojawi się w domu lada dzień może być bardzo ekscytująca. W dniach poprzedzających jego przybycie jest bardzo wiele czynności, które pozwolą właściwie przygotować dom na ten moment. Aby dowiedzieć się więcej przejdź do kolejnego artykułu.