Kot Burmski (burmijski) - Opis i charakterystyka rasy

Burmski (burmijski)

Kot burmski jest średniej wielkości, o okrągłej głowie i zgrabnej, muskularnej budowie. Rasa ta nie jest tak duża i silna jak brytyjski krótkowłosy ani tak smukła i delikatna jak koty syjamskie. Oczy mają wielkie i połyskujące i mogą być w każdym odcieniu żółci - ich odcień często zmienia się w zależności od rodzaju światła. Ogon prosty, zakończony zaokrąglonym pędzelkiem. Wspaniała, któtkowłosa, błyszcząca sierść jest cechą charakterystyczną kotów burmskich i dokładnie przylega do ciała. Wyróżnia się 10 maści kotów burmskich, ale w każdym przypadku będą jaśniejsze w dolnych partiach ciała, a ciemniejsze na grzbiecie - cieniowanie występuje stopniowo.

Burmski (burmijski)
  • Długość sierści     krótka
  • Zalecane szczotkowanie     rzadziej niż raz w tygodniu
Burmski (burmijski)
  • Hałaśliwość     wysoka
Burmski (burmijski)
  • Aktywność:     wysoka

Podsumowanie

Kot burmski jest średniej wielkości, o okrągłej głowie i zgrabnej, muskularnej budowie. Rasa ta nie jest tak duża i silna jak brytyjski krótkowłosy ani tak smukła i delikatna jak koty syjamskie. Oczy mają wielkie i połyskujące i mogą być w każdym odcieniu żółci - ich odcień często zmienia się w zależności od rodzaju światła. Ogon prosty, zakończony zaokrąglonym pędzelkiem. Wspaniała, któtkowłosa, błyszcząca sierść, jest cechą charakterystyczną kotów burmskich i dokładnie przylega do ciała. Wyróżnia się 10 maści kotów burmskich, ale w każdym przypadku będą jaśniejsze w dolnych partiach ciała, a ciemniejsze na grzbiecie - cieniowanie występuje stopniowo.

Pochodzenie

W latach 30-ych XX wieku z Dalekiego Wschodu do Kaliforniii przywieziono ciemnobrązowego kota, kształtem przypominającego kota syjamskiego. Ponieważ w tym czasie w Ameryce nie było innych kotów burmańskich, Wong Mau została pokryta przez kota syjamskiego. Poprzez wyselekcjonowane hodowanie powstała nowa ciemnowłosa rasa, kot burmski - znany dzisiaj. Kota burmskiego uznano za rasę w Stanach Zjednoczonych, do Europy dotarł w latach 40-ych XX wieku. Od tamtej pory wyhodowano je w wielu maściach.

Kraj pochodzenia

Burma

Charakter

Kot burmijski jest nadzwyczaj przyjacielskim i oddanym stworzeniem, który do szczęścia potrzebuje uwagi człowieka. Rasa ta jest bardzo roszczeniowa, koty burmskie będą chodzić za właścicielem po domu i miauczeć, by tylko zwrócić na siebie uwagę. Mogą nawet wspianać się po nodze właściciela błagając o wzięcie na ręce i przytulenie! Są bardzo głośnymi kotami, często witają domowników po powrocie do domu, żądają spełnienia swoich zachcianek i uczestniczenia we wszystkich aktywnościach. Są tak wierne, że czasem mówi się onich "koty-psy", wiele z nich lubi bawić się w aportowanie. Są bardzo inteligentne i bez najmniejszych kłopotów rozpracują jak otworzyć drzwi, co gwarantuje sukces uciekinierom.

Zdrowie

koty burmijskie to raczej zdrowa rasa, ale w niektórych liniach hodowlanych obserwuje się skłonności do cukrzycy. U młodych kotów burmijskich od czasu do czasu zadarza się hypokalemia (osłabienie mięśni spowodowanem niskim poziomem potasu we krwi). U kilku kotów burmijskich rozwinęła się przypadłość zwana syndromem FOPS - ostry i ciężki ból jamy ustnej i języka. Objawia się on nadmiernym lizaniem i żuciem, ocieranie łapą po pyszczku, co może być bardzo bolesne dla kota. W USA zdzarzały się problemy z deformacją głowy i mózgu, ale w Wielkej Brytanii nie odnotowano takich przypadków. Niektóre linie kotów burmijskich mają niecodzienne nawyki żywieniowe - mogą zjadać wełnianą odzież i inne niejadalne rzeczy (schorzenie znane jako pica, czyli spaczenie łaknienia).

Dodatkowe informacje

Koty burmijskie mają silną osobowość i zdarza się, że potrafią być bardzo terytorialne w stosunku do innych kotów z sąsiedztwa.

Żywienie

Każdy kot jest inny i ma różne preferencje smakowe oraz odmienne potrzeby żywieniowe. Jednakże, koty należą do mięsożerców i każdy musi otrzymywać w karmie 41 różnych i konkretnych składników odżywczych. Proporcje tych składników będą się różnić zależnie od wieku, stylu życia i stanu zdrowia kota. Nic więc dziwnego, że dorastający, energiczny kociak potrzebuje innych proporcji składników odżywczych w swojej diecie niż mniej aktywny starszy kot. Należy też pamiętać o własciwych ilościach karmy by utrzymać idealną sylwetkę i postępować zgodnie z zaleceniami oraz indywidualnymi preferencjami co do karmy mokrej lub suchej.

Pielęgnacja

koty burmijskie nie wymagają nadmiernego szczotkowania, gdyż same o siebie dbają, ale polubią rytuał szczotkowania. Jak wszystkie koty, również kotu burmskie należy regularnie szczepić, odrabaczać i corocznie kontrolować stan zdrowia.

cat-breed image missing

Czy kot tej rasy jest odpowiedni dla Ciebie?

Każdy kot ma jedyną w swoim rodzaju osobowość, ale niektóre instynkty i zachowania towarzyszą im wszystkim od urodzenia. Skorzystaj z naszej biblioteki ras, aby wybrać rasę odpowiednią do Twoich preferencji i stylu życia jaki prowadzisz. Jeśli zarówno Ty jak i Twój kot będziecie lubić te same rzeczy macie największą szansę na pełne radości życie razem.

Asystent Doboru Rasy - dostępny wkrótce>

Jakie są następne kroki?

Adopcja

Adopcja kota ze schroniska dla zwierząt oznacza dla niego zwykle drugą szansę, a dla Ciebie może być niezwykle satysfakcjonującym doświadczeniem. Bardzo dużo kotów czeka aż ktoś zapewni im kochający dom. Każdy z nich ma swoją, poruszającą historię. Bardzo wiele straciło poprzedni dom nie ze swojej winy i bardzo chciałoby stać się częścią Twojego. Centra adopcyjne są bardzo ostrożne podczas dopasowywania kota do nowego właściciela. Ich personel z przyjemnością odpowie na każde Twoje pytanie.

Znaleźć odpowiedniego hodowcę

Jeśli szukasz kota rasowego, dobrym pomysłem jest znalezienie hodowcy cieszcego się dobrą reputacją. Główną zaletą posiadania kota rasowego jest możliwość zdobycia wiedzy na temat tego jak będzie wyglądać gdy stanie się dorosły oraz cech charakteru, jakie najprawdopodobniej będzie posiadać. Skontaktuj się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania informacji na temat najcześciej pojawiających się u wybranej rasy chorób, wad (w tym genetycznych) czy związanych z opieką nad nią specjalnych wymagań. Pozwoli Ci to w pełni przygotować się, do przyjęcia go pod swój dach.

Witaj w domu!

Świadomość, że nasz kot pojawi się w domu lada dzień może być bardzo ekscytująca. W dniach poprzedzających jego przybycie należy wykonać szereg czynności, aby przygotować dom na ten moment. Aby dowiedzieć się więcej przejdź do kolejnego artykułu.