Twój ulubieniec, nasza pasja
Chinchilla

Chinchilla

Koty rasy chinchilla mają jedno umaszczenie - są białe z zielonymi oczami. Mają szeroką głowę z małymi, szeroko rozstawionymi uszami i krótkim pyszczkiem. Oczy ich są wielkie, okrągłe i cudownego koloru. Mimo, że chinchille są raczej drobniejsze niż persy, ich nogi są jednak dość krótkie, grube i mocne. Ogon jest krótki i puszysty. Sierść długa, bujna i piękna z gęstym, miękkim podszerstkiem.

Dobrze wiedzieć
  • Spokojny kot
  • Przyjazny, ale niezależny kot
  • Cichy kot
  • Średniej budowy rasa kotów
  • Wymaga czesania codziennie
  • Rasa standardowo alergizująca
  • Potrzebuje spędzać trochę czasu na zewnątrz
  • Może potrzebować więcej czasu na przyzwyczajenie, zanim zaakceptuje życie z dziećmi
Ta rasa jest bardziej narażona na problemy zdrowotne

Koty Chinchilla są sklasyfikowane jako rasa brachycefaliczna, więc ich problem zdrowotne wiążą się z:
BOAS (Syndrom ras brachycefalicznych): jest syndromem występującym u ras o skróconym kształcie głowy i spłaszczonym pyszczku -  oddychanie jest utrudnione i może prowadzić do niewydolności oddechowej
Zapalenia skóry/infekcje: u ras brachycefalicznych kanaliki łzowe mogą się naturalnie nie wykształcić, co powoduje łzawienie i ciągłe moczenie pyszczka. To z kolei może prowadzić do wysypek skórnych i ran na pyszczku.
Owrzodzenia oczu: owrzodzenie jest bolesną strukturą powstającą na powierzchni oka. Związane są bezpośrednio z bardziej wypukłymi oczami, charakterystycznymi dla ras brachycefalicznych

Rasa jest również narażona na:
- Niewydolność nerek (tak zwana wrodzona wielotorbielowatość nerek) przez powstawanie cyst w nerkach.
 
Dostępne testy:
- Test DNA, który wyklucza kota jako nosiciela genu odpowiedzialnego za niewydolność nerek.

Osobowość

Kot rasy chinchilla ma słodkie usposobienie, jest kochający i wierny. Koty typu perskiego są znane z małej aktywności i spokoju. Mówi się, że chinchille są największymi ekstrawertykami ze wszystkich kotów perskich, ale i najbardziej ruchliwymi.

Pochodzenie

Kraj pochodzenia: Anglia

Koty rasy Chinchilla mają jedno umaszczenie - są białe z zielonymi oczami. Mają szeroką głowę z małymi, szeroko rozstawionymi uszami i krótkim pyszczkiem. Oczy ich są wielkie, okrągłe i cudownego koloru. Mimo, że Chinchille są raczej drobniejsze niż Persy, ich nogi są jednak dość krótkie, gróbe i mocne. Ogon jest krótki i puszysty. Sierść długa, bujna i piękna z gęstym, miękkim podszerstkiem.

Zdrowie

Odżywianie

Czesanie

Najlepsze rasy kotów dla dzieci