Twój ulubieniec, nasza pasja
Burmilla

Burmilla

Koty rasy burmilla są średniej wielkości, podobne do kotów burmskich, z muskularną sylwetką i mocnym prostym kręgosłupem. Samica jest dużo mniejsza od samca i delikatniejsza. Głowa ma delikatnie zaokrągloną czaszkę, klinowaty pyszczek i szeroko rozstawione uszy. Wyraziste oczy mogą być w każdym kolorze, od złotego do zielonego. Sierść jest krótkowłosa, przylegająca do ciała, z jasnym podszerstkiem, z włoskami o ciemniejszym zabarwieniu na końcówkach. Na czole odznacza się znacznik w kształcie litery M.

Dobrze wiedzieć
  • Figlarny i ciekawski kot
  • Towarzyski i przywiązany kot
  • Trochę miaukliwy kot
  • Średniej budowy rasa kotów
  • Wymaga czesania raz na tydzień
  • Rasa standardowo alergizująca
  • Potrzebuje spędzać trochę czasu na zewnątrz
  • Może potrzebować więcej czasu na przyzwyczajenie, zanim zaakceptuje życie z dziećmi

Osobowość

Burmilla jest mniej niesforna niż burmski, ale nie tak spokojna jak chinchilla. Koty rasyburmilla uwielbiają zwracać na siebie uwagę i chcą być częścią rodziny. Często bywają dość uciążliwe i chodzą za właścicielem po całym domu. Jak większość kotów azjatyckich, burmille są bardzo inteligentne i potrafią się nauczyć na przykład otwierania drzwi.

Pochodzenie

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

Koty rasy Burmilla są średniej wielkości, podobne do kotów burmskich, z muskularną sylwetką i mocnym prostym kręgosłupem. Samica jest dużo mniejsza od samca i delikatniejsza. Głowa ma delikatnie zaokrągloną czaszkę, klinowaty pyszczek i szeroko rozstawione uszy. Wyraziste oczy mogą być w każdym kolorze, od złotego do zielonego. Sierść jest krótkowłosa, przylegająca do ciała, z jasnym podszerstkiem, z włoskami o ciemniejszym zabarwieniu na końcówkach. Na czole odznacza się znacznik w kształcie litery M.

W literaturze weterynaryjnej nie znajdziemy chorób dotykających ten gatunek, ale mogą mieć skłonności do rozwinięcia chorób powiązanych z rasą burmańską. Niektóre linie kotów burmskich są bardziej podatne na cukrzycę niż inne rasy.

Każdy kot jest inny i ma różne preferencje smakowe oraz odmienne potrzeby żywieniowe. Jednakże, koty należą do mięsożerców i każdy musi otrzymywać w karmie 41 różnych i konkretnych składników odżywczych. Proporcje tych składników będą się różnić zależnie od wieku, stylu życia i stanu zdrowia kota. Nic więc dziwnego, że dorastający, energiczny kociak potrzebuje innych proporcji składników odżywczych w swojej diecie niż mniej aktywny starszy kot. Należy też pamiętać o właściwych ilościach karmy, by utrzymać idealną sylwetkę i postępować zgodnie z zaleceniami oraz indywidualnymi preferencjami co do karmy mokrej lub suchej.

Krótka, bliska ciału sierść burmilli nie wymaga częstego szczotkowania, choć koty doceniają możliwość skupienia na sobie uwagi podczas czesania. Jak u wszystkich kotów wskazane są regularnie szczepienia i odrobaczanie.

Chociaż rasa ta nie jest powszechnie uznawana za najlepszą dla dzieci, wszystkie koty są inne i po odpowiednim oswojeniu mogą dobrze odnajdywać się wśród dzieci.