Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Twój ulubieniec, nasza pasja
mały biały pies ma myte zęby

Rutynowa pielęgnacja zębów psa

Regularne spacery z psem, dobra karma i mnóstwo czułości. Są pewne rzeczy, co do których każdy właściciel wie, że uszczęśliwiają jego psa, ale czy regularna pielęgnacja zębów lub ich mycie znajdują się na twojej liście?

Dlaczego higiena zębów u psów jest taka ważna?

Jedzenie ulubionego posiłku, badanie otoczenia i komunikacja z właścicielem – oto codzienne zadania, którym musi sprostać pysk twojego psa. Z tego powodu jama ustna psa będzie miała styczność z mnóstwem bakterii każdego dnia. Chociaż uzębienie psa jest silniejsze niż ludzkie, to wciąż wymaga pielęgnacji i uwagi, aby pozostało zdrowe i białe.

Ogólnie mówiąc, pies u którego zapomina się o higienie zębów będzie mniej szczęśliwy od psa ze zdrowymi zębami. Z jakiego powodu? Bakterie związane ze słabą kondycją zębów psa mogą powodować ból, dyskomfort oraz nieprzyjemne schorzenia stomatologiczne, co oznacza, że czynności, które twój pies uwielbia – np. aportowanie lub jedzenie ulubionej przekąski – przestaną sprawiać mu przyjemność.

W poważniejszych przypadkach psy, u których higiena jamy ustnej została silnie zaniedbana, mogą cierpieć na inne choroby. To dlatego czyszczenie zębów psa jest tak istotne. Jako że psy nie potrafią używać szczoteczki (o ile nam wiadomo!), to do właścicieli należy o utrzymanie higieny jamy ustnej ulubieńca.

Codzienna pielęgnacja zębów twojego psa

  • Szczotkuj zęby

    – Jeżeli zastanawiasz się, jak często myć zęby psa lub kiedy to robić, nie tylko ty zadajesz sobie takie pytania. Najlepiej byłoby myć zęby psa codziennie. Staraj się robić to o tej samej porze każdego dnia, aby przyzwyczaić psa do zdrowych rytuałów. Jeżeli później nagrodzisz psa drobnym przysmakiem, to z większym entuzjazmem zaakceptuje rutynową pielęgnację.

  • Dawaj psu gryzaki oczyszczające zęby

    – Codzienne mycie psich zębów nie jest zawsze konieczne. Jeżeli szczotkowanie sprawia ci problemy, bo twój pies stawia opór lub po prostu nie masz czasu na szczotkowanie zębów psa co wieczór, to zawsze możesz kupić pupilowi specjalne przysmaki dentystyczne, które może żuć każdego dnia. Pomogą one ograniczyć powstawanie płytki nazębnej, tym samym usuwając szkodliwe bakterie z jamy ustnej psa.

  • Dobre odżywianie i odpowiednia karma

    – Oczywiste jest, że zapewnienie psu zdrowej i zbilansowanej diety przyczyni się do zachowania zdrowszy zębów, ale powinno iść w parze z myciem zębów psa. Warto również zauważyć, że sucha karma jest lepsza dla zdrowia zębów psa niż mokra, więc jeśli pies cierpi na problemy z zębami, najlepiej pozostać przy suchej karmie.

  • Regularnie odwiedzaj weterynarza

    –Tak naprawdę przy okazji każdej planowej wizyty poproś weterynarza o sprawdzenie psich zębów, aby mieć pewność, że są zdrowe.

Zauważanie oznak złej higieny jamy ustnej u psa

  • Nieświeży oddech

    – Najbardziej oczywistym objawem niedostatecznej higieny jamy ustnej psa jest przykry zapach z pyska. Jeżeli oddech twojego psa stał się nieświeży i uciążliwy to niemal pewne, że występuje choroba zębów, więc reaguj jak najszybciej. Przeczytaj porady na temat przyczyn nieświeżego oddechu oraz sposoby na radzenie sobie z problemem nieświeżego oddechu psa

  • Zapalenie dziąseł u psa

    – Nie czyszczenie psich zębów może prowadzić do schorzenia zwanego zapaleniem dziąseł. Zaczerwienione i podrażnione dziąsła to skutek działania bakterii pozostałych w jamie ustnej psa z powodu resztek żywności, które utknęły między zębami. Owe bakterie z reguły gromadzą się pod linią dziąseł wokół korzeni psich zębów i przy braku leczenia mogą skutkować wypadaniem zębów oraz gorszym samopoczuciem psa.

  • Płytka i kamień nazębny u psa

    – Podobnie jak u ludzi, zęby psa z czasem obrastają w płytkę nazębną. Jeżeli się jej nie przeciwdziała, to stwardnieje w kamień. Płytka nazębna zawiera bakterie mogące uszkadzać szkliwo zębów psa, podczas gdy kamień może prowadzić do cofania się dziąseł i ich choroby.

  • Opuchnięta szczęka

    – Jeżeli w jamie ustnej psa ma miejsce infekcja, to utworzy się ropień. W rezultacie będzie widoczna opuchlizna szczęki psa pod oczodołem (górna szczęka) albo w okolicy szyi (dolna szczęka). Gdy ropień stanie się wystarczająco duży, to pęknie i będzie widoczna ropna wydzielina. Regularne mycie psich zębów powinno zapobiegać większości przypadków ropni.

  • Problemy z przeżuwaniem

    – Jeżeli pies ma problemy z przeżuwaniem, upuszcza karmę lub je tylko jedną stroną pyska, to należy dokładnie zbadać jego zęby i dziąsła. Jeżeli bakterie doprowadziły do próchnicy zębów lub wpłynęły na zdrowie dziąseł, to żucie będzie sprawiało psu silny ból.

Poprzez regularne mycie zębów psa większość właścicieli może zapobiec poważnym problemom stomatologicznym oraz uzyskać wysoki poziom higieny jamy ustnej psa. Warto pamiętać, że szczotkowanie zębów u psa może wymagać cierpliwości i stopniowego wprowadzania zwierzęcia do tej czynności, ale jest to inwestycja w jego zdrowie i komfort. Dbanie o zdrowie jamy ustnej psa to nie tylko obowiązek właściciela, ale także wyraz troski i miłości wobec naszych czworonożnych przyjaciół.